160 rocznica wybuchu powstania styczniowego

Powstanie Styczniowe w Puszczy Kampinoskiej.

373

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

160 rocznica wybuchu powstania styczniowego
160 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Herb powstańczy symbolizował: Polskę (Orzeł Biały), Litwę (Pogoń), Ruś (Michał Archanioł).

W Niedzielę 23 kwietnia, w leżącej w Puszczy Kampinoskiej wsi Wiersze, będzie miało miejsce Wydarzenie z okazji 160 rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Poza oficjalnymi punktami programu, odbędą się prezentacje umundurowania i broni, prezentacja artylerii, pokaz kawaleryjski i inne atrakcje. Organizatorzy zaplanowali rekonstrukcję historyczną walk powstańców styczniowych w Puszczy Kampinoskiej. 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego

Program wydarzenia:

160 rocznica wybuchu powstania styczniowego – rys historyczny

O ile na ziemiach zaboru pruskiego oraz austriackiego początkowo Polacy podlegali polityce germanizacyjnej, to po pewnym czasie zaczęto powierzać urzędy Polakom. Następował rozwój nauki i kultury. O tyle, na terenie Królestwa Polskiego sytuacja wyglądała inaczej.

Po przegraniu wojny krymskiej (5.X.1853÷30.III.1856) car Aleksander II przystąpił do  reformowania Rosji, przeprowadzono reformę administracji i sądownictwa oraz zniesiono poddaństwo chłopów. W ramach tych działań, na terenie Królestwa Polskiego ogłoszono amnestię dla więźniów politycznych. Car zezwolił na otwarcie Akademii Medyko – Chirurgicznej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Były to w zasadzie zmiany kosmetyczne. Car Aleksander II był przeciwny jakimkolwiek ustępstwom politycznym wobec Polaków, a mieli oni nadzieję na autonomię. Coraz liczniejsze manifestacje patriotyczne były krwawo pacyfikowane przez władze rosyjskie.  

Niestety w marcu 1861 roku aby załagodzić sytuację, car mianował Aleksandra Wielopolskiego dyrektorem Komisji Wyznań i Ocalenia Publicznego. Wielopolski uważał, że autonomię można uzyskać jedynie lojalnością wobec cara i wyrażał swój sprzeciw wobec działań konspiracyjnych. Gdy w manifestacji na Placu Zamkowym w Warszawie, w dniu 8.IV.1861 roku. zginęło ponad 100 osób, ogłoszono żałobę narodową. Pół roku później na terenie Królestwa Polskiego został wprowadzony stan wojenny.

Lokalizacja wydarzenia. (fot. facebook/Leszek Giziński)

160 rocznica wybuchu powstania styczniowego – 22 stycznia 1863 – 1864

Przybierająca na sile rusyfikacja i łamanie prawa powodowały coraz większy opór społeczny, iskrą zapalną okazała się ogłoszona w połowie stycznia 1863 roku „branka” czyli przymusowy pobór do carskiego wojska. Ogłosił ją Aleksander Wielopolski, zmuszając Komitet Centralny Narodowy do wezwania do powstania w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Manifest oraz dekrety Rządu Narodowego ogłaszały bezwarunkowe uwłaszczenie chłopów oraz walkę z Rosją o niepodległą, demokratyczną Polskę w granicach przedrozbiorowych.

W styczniu 1863 powstanie objęło Królestwo Polskie, w lutym rozszerzyło się na Litwę. W kwietniu i maju sięgnęło okolic Dynaburga i Witebska oraz guberni kijowskiej i wołyńskiej. Ochotnicy a wraz z nimi broń i zaopatrzenie, napływali z Galicji i zaboru pruskiego. Dołączyli też ochotnicy z Włoch, Węgier, Francji, oraz Rosji. Powstanie Styczniowe było zrywem narodowym przeciwko Cesarstwu Rosyjskiemu, w którym uczestniczyło ponad 200 tys. powstańców.

Znacząca przewaga militarna Rosji, terror, publiczne egzekucje, rzezie ludności cywilnej oraz brak zainteresowania powstaniem przez ogromną rzeszę chłopów przyczyniły się do upadku powstania. W powstańczych walkach zginęło kilkadziesiąt tysięcy uczestników, jeszcze więcej zesłano na katorgę za Ural. W 1867 roku zniesiono autonomię Królestwa Polskiego, językiem urzędowym i wykładowym w szkołach stał się rosyjski. Konfiskowano majątki klasztorne i szlacheckie, które wystawiano je licytację.

Polecam materiał wideo: ŚPIEW ODDZIAŁÓW LANGIEWICZA Z ROKU 1863 Pieśni Powstania Styczniowego (Filharmonia im. R. Traugutta)

Może cię również zainteresować: Piknik z Krzyżanowskim 2023 – edycja bitwy pod Gettysburgiem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia