Czy Polacy jeżdżą bezpiecznie?

302

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czy Polacy jeżdżą bezpiecznie?
Brawura to nadal kluczowa cecha piratów drogowych. W jaki sposób warto ich uświadomić?

Czy Polacy jeżdżą bezpiecznie? Jakie działania należy wdrożyć, by zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach? Zapraszamy na rozmowę z Tomaszem Matuszewskim – Zastępcą Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. 

Czy Polacy jeżdżą bezpiecznie – zadowalające statystyki 

Na początku spotkania, nasz gość podkreśla, iż według danych z ubiegłego roku, na polskich drogach odnotowano znacznie mniej przykrych zdarzeń drogowych. Tomasz Matuszewski zaznacza jednak, że może to mieć związek ze zwiększonymi mandatami, które bardziej odstraszają potencjalnych piratów drogowych. Z drugiej strony to też nie jest tak, że imponująco wypadamy, np. na tle innych krajów Europy. Nasz ekspert dodaje, iż w minionym roku wreszcie udało na się osiągnąć efekt, który w niektórych rejonach za granicą dominuje już od kilku lat. Ponadto zwraca uwagę, że, chociażby na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat zmieniła się jakość samochodów. Dzisiejsze auta są bezpieczniejsze i dużo trudniej je uszkodzić nawet podczas kolizji. Zastępca Dyrektora warszawskiego WORD-u zwraca także uwagę na poprawę polskich dróg. „To już nie jest tak, że na południe jedziemy osiem godzin, a jak wiemy – znacznie krócej i bezpieczniej” – podkreśla. Drogi są nie tylko szersze, ale i bardziej funkcjonalne. 

Co warto poprawić? 

Mówiąc o funkcjonalnych drogach należy zaznaczyć również fakt, że są one wydzielone. To już nie są bowiem czasy, w których na jednej drodze swobodnie mogą przemieszczać się wszystkie pojazdy. Jest jednak kilka kwestii, które wymagają dopracowania. Jedną z nich są szkolenia kierowców, którzy już posiadają prawo jazdy. Tomasz Matuszewski podkreśla, że tu zgubna może okazać się przede wszystkim brawura. Mamy sytuacje, gdy świeżo upieczony kierowca otrzymuje prawo jazdy z wyróżnieniem i zaczyna czuć się na drodze na tyle pewnie, że przestaje dostrzegać niebezpieczeństwo. Efektem mogą być oczywiście ponowne dramatyczne statystyki wypadków drogowych. Co ciekawe, w całej Polsce mamy ośrodki, które teoretycznie przystosowane są do nauczania takich wartości. Jak podkreśla nasz ekspert, tu nie tyle chodzi o naukę w zakresie bezpieczeństwa poruszania się na drodze, ile uświadomienie względem potencjalnych zagrożeń. Tu motywacją do zmiany myślenia powinna być, chociażby wyżej wspomniana nowoczesna infrastruktura. 

Jak się okazuje, piratami drogowymi mogą być zarówno młodzi, jak i doświadczeni kierowcy.

Polacy nie gęsi, swój rozum mają 

W przypadku bezpieczeństwa ruchu drogowego mamy kilka potencjalnych zagrożeń. Jednym z nich może być coraz większa liczba kierowców w wieku senioralnym. Jak dodaje Tomasz Matuszewski, 50-letni kierowca posiada już zupełnie inny refleks i wzrok. Jak wyżej wspomnieliśmy, ubiegłoroczna poprawa statystyk wypadków prawdopodobnie w dużej mierze jest skutkiem zwiększonych kar i mandatów. Ludzka mentalność jest jednak bardzo zgubna. Doskonale znamy sytuacje, gdy na początku społeczeństwo pilnie stosuje się do wyznaczonych zasad, by po jakimś czasie o nich zapomnieć. Tymczasem są takie okresy w ciągu roku, gdy bezpieczeństwo na drodze nabiera podwójnego znaczenia. Jednym z nich jest, chociażby nadchodzący długi majowy weekend, w którym tak chętnie podróżujemy. Nie ma tu zatem lepszej metody, niż nieustanne uświadamianie i kreowanie własnej wyobraźni. Rozmowa miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Bezpieczni na drodze”, której możecie posłuchać w każdy wtorek po g. 15:00.

Rozmowa z Tomaszem Matuszewskim

Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.

Logotyp Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Więcej materiałów znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia