Okulary przeciwsłoneczne a ochrona wzroku

379

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Okulary przeciwsłoneczne a ochrona wzroku
Pamiętajmy, że okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim ochrona naszego wzroku.

Okulary przeciwsłoneczne a ochrona wzroku – jak zatem je dobrać? Choć dla większości z nas są nieodłącznym elementem garderoby, to musimy pamiętać, że tak jak ubranie – należy je dobrze dopasować. 

Okulary przeciwsłoneczne – czy mogą uszkodzić nasz wzrok?

Okulary przeciwsłoneczne posiada większość z nas. Wybierając je jednak kierujemy się zupełnie innymi kryteriami, niż przy typowych okularach korekcyjnych. W tym wypadku dopasowujemy je głównie do kształtu twarzy i naszych indywidualnych upodobań. W typowych okularach korekcyjnych mamy dostosowywane soczewki do naszych potrzeb wzrokowych po to, żeby je kompensować. Jak wiemy okulary słoneczne chronią nas przed słonecznym promieniowaniem. Przy tym dzielone są na kilka technicznych parametrów. W praktyce rozróżnia je m.in. barwa soczewki. Coraz modniejsze są również soczewki o barwie cieniowanej, gdzie, np. na górze okulary mają odcień ciemniejszy, a na dole jaśniejszy. To, co można wyróżnić w okularach przeciwsłonecznych, to możliwość stosowania koloru soczewek, które nie są korekcyjne. Dzięki temu oprawa okularowa jest jeszcze bardziej oryginalna. Dobre okulary to oczywiście takie, które będą chronić nasze oczy przed światłem słonecznym, jednocześnie zachowując naturalne pole widzenia. 

Jaki kolor soczewki jest najlepszy dla naszych oczu?

Okulary przeciwsłoneczne a ochrona wzroku – co warto wiedzieć? 

Warto podkreślić, że filtr UV, który jest tak kluczowy w okularach przeciwsłonecznych, znajdziemy też w typowych okularach korekcyjnych. Jest to jednak kluczowy element wyboru każdej soczewki. Tym bardziej że tu istotna jest jego ilość. Zadaniem filtra UV jest ochrona naszego oka przed promieniowaniem, ale tylko w określonej ilości. Światło ultrafioletowe jest odpowiedzialne za różne procesy, które muszą zachodzić w naszym organizmie. Okulary, które są wyrobem medycznym mają te proporcje odpowiednio dopasowane. Z drugiej strony nasz organizm źle odbiera również nadmiar niebieskiego światła. Dlatego zaleca się stosowanie okularów z filtrem UV, chociażby po to, by zapobiegać zaburzeniom snu, czy problemom z koncentracją. Olaf Tabaczyński – stylista opraw okularowych, optometrysta podkreśla jak ważnym aspektem jest rozstaw źrenicy oka „Rozstaw źrenicy oka jest bardzo istotnym aspektem, który pozwala nam zachować tzw. centrację soczewki”. Oznacza to, że dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne nie będą wpływać na pole naszego widzenia. 

Filtr UV jest jednym z najważniejszych elementów każdej pary okularów.

Co z kolorami soczewek? 

Choć okulary przeciwsłoneczne kojarzą nam się głównie z wiosną i latem, to pamiętajmy, że potrzebne są nam one przez cały rok. Jak wyżej wspomnieliśmy, na rynku mamy dostępnych mnóstwo kolorów soczewek. Odpowiedzialne są za dostarczanie odpowiedniej ilości światła do naszego oka. Jak podkreśla nasz ekspert, ruchy światła bardzo mocno stymulują nasze procesy okołodobowe i styl funkcjonowania w ciągu dnia. Niezależnie od pory rok szczyt ekspozycji światła UV zwykle przypada mniej więcej w okolicach południa. Jest to zatem bardzo ważne, by nasze oczy miały do niego dostęp wyłącznie w ograniczonej możliwości. Kolejnym ważnym elementem jest m.in. kąt wychylenia soczewki, który niejako buduje „relacje” między okiem a soczewkami naszych okularów. Nasz rozmówca wymienia te wszystkie wartości, gdyż jak podkreśla – będziemy mogli je uwzględnić, tylko wtedy jeżeli umiejętnie dobierzemy przeciwsłoneczne okulary w salonie optycznym. Jak wiemy w ostatnim czasie, wielu ludzi kupuje okulary w sieci, bez ich wcześniejszej przymiarki. 

Kupowanie okularów w sieci to błąd? 

Olaf Tabaczyński jasno twierdzi, że kupowanie okularów przeciwsłonecznych bez uprzedniej konsultacji nijak mija się z celem, a w konsekwencji może przynieść więcej szkód, niż pożytku. „Okulary powinny być spersonalizowane, a przede wszystkim ich soczewki i relacja z oprawą do naszych indywidualnych potrzeb wzrokowych, do budowy naszego oka, do budowy całego układu optycznego, w którym jest oko, jak również w relacji do kształtu twarzy, kształtu nosa, kształtu uszu” – podkreśla, jednocześnie zaznaczając, że w takim doborze mogą pomóc wyłącznie fachowcy. Ważne jest zatem zoptymalizowanie właściwej korekty naszego widzenia. Okulary słoneczne mogą też posiadać dodatkowe walory, jak polaryzacja, która chroni przed olśnieniami. Same filtry UV dzielą się na filtry A, B, czy C. Ponadto mamy także możliwość stosowania fotochromów, zapewnia to ich bardziej użytkową formę. Dzięki takim zastosowaniom okulary możemy jednocześnie wykorzystywać, np. podczas pracy przy komputerze. 

Okulary kupowane w salonie, czy w sieci? Specjaliści zdają się nie mieć do co tego żadnych wątpliwości.

Chrońmy swoje oczy 

Na rynku mamy tak szeroki wybór przeciwsłonecznych okularów, że czasem aż trudno wybrać te najlepsze. Okulary przeciwsłoneczne a ochrona wzroku – wychodząc na światło naturalnie mrużymy nasze oczy. Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne poprawiają nasze widzenie, przy tym zmniejszając ryzyko występowania chorób oczu, np. zaćmy. Pamiętajmy jednak, by przeciwsłoneczne okulary nie dobierać jedynie na podstawie gustu, ale i ochrony naszych oczu. Dzięki temu w bezpieczny sposób będziemy mogli cieszyć się ciepłymi, słonecznymi promieniami. 

Przeczytaj także: Czy warto stosować krople do zmęczonych oczu?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia