Jak dojść do formy po ciąży?

304

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak wrócić do formy po ciąży?
Ciąża to dla każdej kobiety wysiłek nie tylko fizyczny, ale i psychiczny.

Bycie mamą to jedna z najważniejszych ról w życiu. Czas wspólnych 9 miesięcy jest natomiast dla kobiety ogromnym wyzwaniem nie tylko fizycznym, ale i psychicznym. Jak dojść do formy po ciąży? Dlaczego należy o nią zadbać jeszcze przed porodem? 

Dbanie o formę w czasie ciąży 

Im bardziej kobieta będzie w stanie zadbać o siebie w czasie ciąży, tym łatwiej będzie jej powrócić do formy po porodzie. Tu podstawą jest oczywiście odpowiednia dieta. Powiedzenie „jedzenie za dwoje” traktujmy raczej z przymrużeniem oka. Oczywiście w tym czasie dostarczajmy naszemu organizmowi niezbędnych wartości odżywczych. Podstawę ciążowego menu powinny stanowić sezonowe warzywa i owoce. Niezbędne jest też oczywiście picie dużej ilości wody. A co z ciążowymi zachciankami? Nie należy ich pomijać, jednak warto postawić na zdrowsze zamienniki słodkości, czy słonych przekąsek. Wiele dyskusji budzi aktywność fizyczna w czasie ciąży. Ta jednak jest dozwolona, pod warunkiem, że lekarz nie wyrazi przeciwwskazań. Pamiętajmy również, że nie muszą to być typowe ćwiczenia fitness, bowiem za aktywność fizyczną możemy uznać, chociażby zwykły spacer. Warto przypomnieć, że brzuch nie znika zaraz po porodzie, a skóra przy nim staje się lekko obwisła. 

Jak dojść do formy po ciąży – o co należy zadbać? 

W przypadku ciąży myślimy przede wszystkim o brzuchu, ale pamiętajmy, że jest to wyzwanie dla całego ciała. Szczególnie w trzecim trymestrze kobiety skarżą się na kręgosłup. Dlatego po porodzie panie nie powinny zapominać o zdrowym wypoczynku. Spacer z dzieckiem niech będzie najlepszym sposobem zdrowego ruchu i dotlenienia organizmu. Okazuje się, że także karmienie piersią może pomóc pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Podobnie jak w ciąży, tak i po porodzie należy zadbać o różnorodną dietę, bogatą w witaminy i minerały, a także o uzupełnianie płynów. Po ciąży trzeba również zadbać o skórę, na której z pewnością pojawiły się rozstępy. Pomocne będą w tym m.in. kremy nawilżające. Wiele kobiet, by przyspieszyć powrót do formy, stosuje tzw. pas poporodowy. Jego użycie należy jednak wcześniej skonsultować z lekarzem. Pamiętajmy, że czas ciąży i porodu to wysiłek nie tylko fizyczny, ale i psychiczny. 

Poród naturalny a cesarskie cięcie 

Dlatego każda ciąża i poród to osobna historia. Niekiedy niezbędne może okazać się medyczne wsparcie, w tym pomoc psychologiczna. Rzecz jasna do dawnej formy szybciej dochodzą kobiety, które urodziły naturalnie. W tym wypadku wiele zależy, np. od tego ile kobieta przytyła podczas ciąży. Tu z kolei uwarunkowane jest to m.in. czynnikami genetycznymi, czy praktykowaną w trakcie ciąży aktywnością fizyczną. Cesarskie cięcie, choć często staje się jedynym wyjściem, jest dużo bardziej inwazyjne. Pamiętajmy, że jest to zabieg chirurgiczny, dlatego kobieta musi dać sobie więcej czasu, chociażby na gojenie się ran. Ten proces z kolei może trwać nawet 2-3 miesiące. Charakterystycznym objawem cięcia cesarskiego jest również brak czucia w podbrzuszu. Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, to po porodzie naturalnym warto odczekać do 6 tygodni, a po cesarskim cięciu nawet do 12 tygodni. Pierwsze ćwiczenia powinny być również delikatne, oparte na przykład na treningach relaksacyjnych. 

Aktywność fizyczna w czasie ciąży? Może być wskazana, ale wyłącznie za zgodą lekarza.

Co się dzieje z ciałem kobiety? 

Jak dojść do formy po ciąży? Kiedy o tym myślimy, naturalnie pierwsze co przychodzi nam do głowy to zrzucenie zbędnych kilogramów. Niezmiernie ważna jest jednak troska o całe ciało. Przeciętny czas połogu trwa około sześciu tygodni. W tym czasie ciało kobiety naturalnie powinno zacząć wracać do poprzedniego stanu. Podczas ciąży osłabieniu ulegają mięśnie dna miednicy. Wszystko to przez rosnącą macicę w związku z rozwojem dziecka. W trzecim trymestrze dochodzi do rozstępu mięśni prostych brzucha. Rzecz jasna, prawdziwa kumulacja wysiłku następuje podczas porodu, trudno się zatem dziwić, że ciało potrzebuje po nim regeneracji. Pierwsze tygodnie życia dziecka to także duży stres dla mam. Często nieprzespane noce powodują również zmęczenie. To wszystko wpływa nie tylko na powrót do odpowiedniej formy, ale i hamuje laktacje. Jak wyżej wspomnieliśmy, zgodę na aktywność fizyczną musi wyrazić lekarz. Do przeciwwskazań zaliczamy, np. gorączkę, czy stany zapalne piersi lub narządów rodnych. 

Każda ciąża jest inna, więc kobiety przede wszystkim nie powinny się wzajemnie porównywać.

Droga kobieto – daj sobie czas! 

Wszystkie przyszłe mamy powinny pamiętać, że każda ciąża jest inna i nie należy się porównywać nawet do kobiety z najbliższej rodziny. Niech pierwsze tygodnie będą zatem przede wszystkim czasem odpoczynku i zadbania o siebie oraz malucha. Jeżeli macie możliwość, korzystajcie ze wsparcia partnerów i najbliższej rodziny. Pomoc w codziennych czynnościach może okazać się na wagę złota, zwłaszcza po trudnym porodzie. A skoro o nim mowa, to szczególnie po cesarskim cięciu nie wolno podnosić żadnych ciężarów. Zbyt duży wysiłek może spowodować nie tylko osłabienie mięśni, ale i krwawienie. Jeżeli dziecko daje taką możliwość, warto również zadbać o zdrowy sen. Nie zapominajcie jednak o własnych potrzebach, bowiem jak mawia znane powiedzenie – „szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko”.

Przeczytaj także: Sposoby na trudne miesiączki

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia