Wczesna wiosna w ogrodzie to najpiękniejsza i zarazem najpracowitsza pora roku dla każdego ogrodnika. Trzeba bowiem uporządkować ogród po zimie, zadbać o trawnik, drzewa i krzewy, a także założyć grządki warzywne i kwiatowe. Wszystko po to, aby latem cieszyć się jego pięknem, a także bogactwem zbiorów owoców i warzyw. Dziś podpowiemy, jak dobrze zaplanować prace w ogrodzie.
Wczesna wiosna w ogrodzie – od czego zacząć?
Wczesna wiosna w ogrodzie to przede wszystkim czas prac porządkowych. Warto więc odpowiednio przygotować narzędzia i sprawdzić ich stan. Jeśli na którymś z narzędzi pojawiła się korozja, należy ją bezwzględnie usunąć za pomocą papieru ściernego. Sekatory i nożyce trzeba dokładnie naostrzyć za pomocą osełki lub specjalnego kamienia. Kiedy mamy to już gotowe, przechodzimy do takich prac porządkowych, jak:
-wygrabienie pozostałości po gałęziach i liściach z trawników i rabat;
-zebranie połamanych gałęzi i śmieci;
-usunięcie pozostałości owoców z drzew;
-oczyszczenie ścieżek, tarasów i chodników z zabrudzeń i mchu;
-oczyszczenie oczka wodnego.
Z końcem marca lub na początku kwietnia możemy również zdjąć osłony z roślin w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, aby nie robić tego zbyt wcześnie. Poczekajmy, aż pogoda się ustabilizuje i miną nocne przymrozki. Dlatego warto pozostawić folie i kopczyki z ziemi, do momentu przeprowadzania cięć, a te najlepiej wykonać w ciepły, słoneczny dzień.
Wczesna wiosna w ogrodzie – trawnik
Aby nasz trawnik przypominał gęstą, zieloną murawę, musimy już wczesną wiosną przeprowadzić kilka niezbędnych prac. Po wygrabieniu liści i obumarłych fragmentów traw warto go odpowiednio napowietrzyć. Do tego celu użyjmy widły lub aeratora, a powstałe przy tej czynności ubytki, uzupełnijmy dosiewką. Pierwsze koszenie trawy warto przeprowadzić gdy źdźbła osiągną już wysokość ok. 2,5 cm. W kolejnych miesiącach trawnik kosimy regularnie, dostosowując częstotliwość zabiegu do sezonu wegetacyjnego. Bezpośrednio po pierwszym koszeniu warto zasilić go odpowiednim nawozem, w tym przypadku sięgnijmy po formuły azotowe, które pobudzą wzrost trawy. Początek wiosny to również doskonały czas na założenie trawnika z rolki lub z siewu. Częste opady deszczu i chłodniejsze dni sprzyjają bowiem ukorzenieniu się trawy. Pamiętajmy także o odpowiednim nawodnieniu trawnika, które jest szczególnie ważne, gdy źdźbła są jeszcze młode.
Przycinanie drzew i krzewów
Przycinanie drzew i krzewów możemy przeprowadzić już w marcu lub na początku kwietnia. Warto jednak wstrzymać się do momentu, gdy ustąpią nocne przymrozki. Prawidłowo wykonane cięcie poprawi wygląd roślin, pobudzi je do kwitnienia i w konsekwencji do obfitego owocowania. W przypadku drzew musimy pozbyć się suchych, połamanych i przymrożonych gałęzi. W tym celu należy obciąć je tuż za obrączką, czyli charakterystycznym zgrubieniem ulokowanym u nasady. Jeśli podczas tej czynności powstaną większe rany, zabezpieczmy je maścią ogrodniczą, która ochroni tkanki przed bakteriami i grzybami. Warto również przerzedzić pędy znajdujące się zbyt blisko siebie. W przypadku krzewów pozbądźmy się starych i zbyt gęsto rosnących fragmentów rośliny. Usuńmy także pędy zdeformowane, suche, nadłamane i przemrożone. Jeśli posiadamy na działce młody żywopłot, należy zeszłoroczne przyrosty skrócić o połowę.
Wiosna w ogrodzie – kwiecień
Kwiecień w ogrodzie to pora intensywnych prac oraz czas, w którym rozpoczyna się kwitnienie wielu roślin i krzewów ozdobnych. Mowa tu przede wszystkim o drzewkach owocowych takich jak wiśnia, śliwa, jabłoń czy grusza, ale także o zachwycającej swym pięknem magnolii. Kwitną również krokusy, narcyzy, pierwiosnki, hiacynty, stokrotki czy tulipany. Są to kwiaty wieloletnie, resztę możemy właśnie w kwietniu wysiać już na rozsady. Należą do nich: aksamitka, aster, cynia, goździk, celozja, floks, lwia paszcza i wiele innych. W tym miesiącu wysiewamy także warzywa odporne na niskie temperatury, takie jak: marchewka, pietruszka, szpinak, koper, pasternak, bób czy szczaw. Przygotujmy również rozsady warzyw, których zbiór przypada na koniec lata oraz przepikujmy pomidory i paprykę. Warto w tym miesiącu posadzić drzewka owocowe i ozdobne — zwłaszcza te z odkrytymi korzeniami. Miesiąc ten to również odpowiedni czas na wykonanie pierwszych oprysków drzew owocowych.
Wiosna w ogrodzie – maj
Maj to najpiękniejszy i najbardziej kolorowy miesiąc w naszym klimacie, ponieważ jest to okres intensywnego rozkwitania wielu roślin i krzewów. Kwitną między innymi rododendrony, azalie czy pachnące lilaki. Jednak w tym miesiącu podobnie jak w kwietniu w naszym ogrodzie czeka nas dużo pracy. W maju kontynuujemy wiosenne porządki, wysiew nasion oraz zabiegi pielęgnacyjne. W drugiej połowie maja, po okresie tak zwanych „zimnych ogrodników” możemy wysadzić do gruntu sadzonki roślin wrażliwych na przymrozki. To również czas na założenie ogródka ziołowego, w którym mogą znaleźć się bazylia, estragon, szałwia, melisa, czy lubczyk.
Najczęstsze błędy popełniane w ogrodzie wczesną wiosną
Piękny ogród to marzenie każdego z nas, jednak nawet najlepszym ogrodnikom zdarza się popełniać błędy. Dodatkowo na dobry rozwój roślin mają także wpływ czynniki przyrodnicze. Pamiętajmy, aby nasze działania były przemyślane, i by do różnych niekorzystnych czynników naturalnych nie dokładać tych popełnionych przez nas. Najczęstszymi błędami popełnianymi w ogrodzie wczesną wiosną są:
-zły dobór roślin do warunków glebowych;
-sadzenie gatunków wrażliwych na terenach, na których są ostre zimy;
-zbyt gęste sadzenie roślin i drzewek;
-złe przycinanie żywopłotów;
-nieodpowiednie podlewanie trawników;
-zaniedbywanie zdrowia roślin;
-zbyt wczesne odkrywanie roślin wczesną wiosną;
-nieprawidłowe nawożenie lub zupełne zaniedbanie zasilania roślin;
-zbyt późne sadzenie roślin.
Jak stworzyć swój azyl w ogrodzie?
Ogród to nie tylko miejsce, w którym pracujemy i zbieramy plony. W ciepłe, słoneczne dni możemy tam wypocząć i delektować się piękną pogodą i przyrodą, a także śpiewem ptaków. Warto więc zaaranżować sobie kawałek ogrodu, w którym będziemy się dobrze czuć i chętnie spędzać wolny czas. Nie wymaga to wcale dużych nakładów finansowych, tylko trochę pracy i ciekawych pomysłów. Musimy też ustalić, czego oczekujemy. Czy ma to być urokliwy zakątek wśród zieleni tylko dla nas? Czy wręcz przeciwnie — chcemy stworzyć miejsce do biesiadowania z rodziną i przyjaciółmi? W obu przypadkach potrzebujemy odpowiedniej powierzchni, mebli ogrodowych, dekoracyjnych detali, no i oczywiście roślin. Nasz ogród zyska na atrakcyjności, gdy zaaranżujemy w nim oczko wodne czy fontannę. Osoby lubiące grillowanie mogą wybudować dekoracyjny grill lub kominek oraz miejsce na ognisko. Najważniejsze jest to, abyśmy to my dobrze się czuli w stworzonym dla siebie azylu w ogrodzie.
Przeczytaj także: Wybieram zdrowe odżywianie !