Czy psychologia pomaga odnieść sukces?

319

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czy psychologia pomaga odnieść sukces?
Jakie cechy charakteru decydują o naszym sukcesie? Jak odróżnić osobę pewną siebie od egocentryka?

Każdy pragnie osiągnąć sukces, jednak nie każdemu się to udaje. Co jest tego przyczyną? Czy psychologia pomaga nam odnieść sukces? Zapraszamy na rozmowę z Jakubem Mazurem – ekspertem ds. rynku nieruchomości, a także psychologiem biznesu. 

Sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej 

Rozmowa kwalifikacyjna jest doskonałym narzędziem do sprawdzenia pewności siebie. Tu jednak nasz gość zwraca uwagę, by nie mylić jej z egocentryzmem. Odpowiednie poczucie własnej wartości będzie przejawiać wiara we własne możliwości. Przy tym jednak taka osoba będzie też potrafiła docenić ludzi, którzy ją wspierają. Egocentryk uzna natomiast, że wszelkie dokonania są wyłącznie jego zasługa, nie potrafiąc dostrzec wkładu swoich bliskich. Jakub Mazur uważa, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej ważne jest nie tylko CV, ale i podejście kandydata do różnych aspektów życiowych. „W czasie rozmów kwalifikacyjnych, które ja odbywam z potencjalnymi kandydatami do naszej firmy, widzę jakie nastawienie ma tak osoba do samego siebie, czyli nie zwracam uwagi jak ktoś mówi cały czas o swoich sukcesach, ale jakie ma nastawienie do życia, do siebie, do innych ludzi” – podkreśla nasz rozmówca. A czy pewności siebie można się nauczyć? Jakub Mazur twierdzi, że jak najbardziej, choć podkreśla, że nie jest to łatwa sztuka. 

Jednym z doskonałych obszarów, by sprawdzić poziom pewności siebie jest rozmowa kwalifikacyjna.

Pokochać siebie 

Po pierwsze, bardzo ważne jest, by dana osoba nauczyła się zauważać i doceniać swoje sukcesy. Przy czym nie muszą to być od razu wielkie osiągnięcia. Przykładem może to być, chociażby nauka jazdy na rowerze. Nasz ekspert zachęca do rozwiązywania różnego typu testów osobowości, dzięki którym dowiemy się, jakie cechy są naszą najmocniejszą, a które najsłabszą stroną. Wiele osób w ten sposób opiera swoją dalszą, zawodową karierę. Jakub Mazur uważa, że kluczowa jest tu jednak praca z emocjami, bowiem wszystkie nasze cechy, w tym pewność siebie oparta jest na naszych uczuciach. Dlatego, jeżeli idąc na rozmowę kwalifikacyjną zaczynamy się denerwować, wówczas powinniśmy skorzystać z różnego rodzaju technik relaksacyjnych, które pomogą nam go zwalczyć. Pamiętajmy jednak, iż większość naszych przekonać bierze się z przeszłości, a ściślej wyuczonych schematów. Warto też podkreślić, że o naszym poczuciu własnej wartości informujemy także postawą naszego ciała. 

Czy psychologia pomaga nam odnieść sukces? 

Czy psychologia pomaga nam odnaleźć sukces? Jakub Mazur nie ma co do tego żadnej wątpliwości. Kluczową rolę odgrywa tu oczywiście wyżej wspomniane poczucie własnej wartości. Nasz ekspert zauważa jednak jeszcze jeden aspekt, mianowicie przystosowanie się do zmiany sytuacji. Często jest bowiem tak, że odnosimy sukces, zaczynamy zarabiać duże pieniądze, jednak wystarczy zmiana sytuacji gospodarczej i niemal w trybie natychmiastowym musimy zmieniać swoje plany. Wówczas przychodzi stres, z którym musimy sobie poradzić. Na szczęście psychologia i literatura z nią związana, daje nam komplet wiedzy, dzięki której nie tylko poznamy różne techniki, ale i też dowiemy się skąd się biorą nasze reakcje na różne, trudne sytuacje. Z drugiej strony poznamy, dlaczego inni zachowują się w taki, a nie inny sposób. Rozmowa z Jakubem Mazurem miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Z dobrej strony”, której możecie posłuchać na naszej antenie w każdy poniedziałek po g. 16:00.

Rozmowa z Jakubem Mazurem

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj także: Czy motocykliści to dawcy organów?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia