Czas na wiosenne nowalijki

0
101
Świeża i lekka sałatka z nowalijek to idealny pomysł na śniadanie dla całej rodziny

W dzisiejszej audycji z cyklu “Kulinarna Nawigacja” tematem przewodnim była wiosna i nowalijki. Panowie Jarosław Uściński i Paweł Kubalski rozmawiali o metodach hodowli roślin, normach żywieniowych oraz o tym, że najzdrowsze i najsmaczniejsze jest to co wyrośnie z ziemi.

Czas na wiosenne nowalijki – metody hodowli roślin

Czas na nowalijki w “Kulinarnej Nawigacji”, bo wiosna już na dobre rozgościła się w przyrodzie. Botwinka i szczypiorek co prawda jeszcze ze szklarni, ale lada dzień powinny pojawić się także te z gruntu. Pan Paweł przypomniał nam, że dawniej ludzie hodowali nowalijki w tak zwanych inspektach, czyli szklarniach z okien. Służyły one przede wszystkim do ochrony przed niskimi temperaturami i mrozem. Warto zaznaczyć, że dziś hodowla roślin jest bardziej zróżnicowana. Niektóre rośliny, takie jak na przykład szczypiorek, uprawiane są w pomieszczeniach zamkniętych i dogrzewane za pomocą żarówki. Mowa tu między innymi o takich, u których nie występują kwiaty i nie trzeba ich zapylać.

Producenci coraz częściej stosują również uprawy hydroponiczne. Metoda ta polega na bezglebowej uprawie roślin na pożywkach wodnych roztworów soli mineralnych. Roślinka taka jest podwieszona, a jej korzeń pływa w wodzie, skąd czerpie pożywienie. Pamiętajmy jednak, że najlepsze i najzdrowsze jest to co wyrosło z ziemi i widziało słońce.

Co już dziś możemy zrobić z nowalijek?

Jarosław Uściński podkreślił, że na chwilę obecną mało jest jeszcze wiosennych nowalijek, z których możemy coś przyrządzić. Jednak takie rzeczy jak pasty i sałatki śmiało możemy już zrobić z młodych warzyw. Zrobimy z nich także smaczne zupy takie jak na przykład botwinka, a na bazie włoszczyzny — krupnik. Idealnie na niedzielne śniadanie sprawdzi się również jajecznica z pieczarkami posypana grubo szczypiorkiem z pajdą pysznego chleba. W audycji dowiedzieliśmy się także jaki przepis od Kurta Schellera zachwycił Jarosława Uścińskiego. Dlatego zapraszamy do wysłuchania jej w całości. W przyszłym tygodniu Panowie będą kontynuować temat wiosennych nowalijek i zdradzą nam przepisy na dania ze szparagów.

Czas na wiosenne nowalijki

Więcej odcinków “Kulinarnej Nawigacji” znajdziecie pod tym linkiem