Egzaminator prawa jazdy – co należy zrobić?

314

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Egzaminator prawa jazdy – co należy zrobić?
Egzaminator prawa jazdy szkoli nie tylko z zakresu bezpiecznej jazdy, ale i odpowiedniego zachowania w ruchu drogowym.

Egzaminator prawa jazdy – co należy zrobić, by mieć uprawnienia? Co cechuje dobrego egzaminatora? Zapraszamy na rozmowę z Rafałem Grodzickim z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. 

Egzaminator prawa jazdy – co należy zrobić – podstawowe przepisy 

Zacznijmy jednak od posady instruktora prawa jazdy. Jest to osoba, która przygotowuje kandydatów na kierowców do egzaminu. W tym wypadku trzeba przejść odpowiednie szkolenie, jak i spełniać pewne warunki. Pierwszym z nich jest posiadanie prawa jazdy od co najmniej dwóch lat. Następnie trzeba przejść kurs. Takie szkolenie zwykle organizowane jest, np. przez ośrodki szkolenia kierowców, albo przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Potencjalny instruktor musi nabyć wiedze nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną. Obowiązkiem jest też zdanie egzaminu wewnętrznego. Po zdaniu takiego egzaminu kandydat otrzymuje uprawnienia do zostania instruktorem prawa jazdy. W efekcie zostaje wpisany na liście instruktorów w całym powiecie. Rzecz jasna instruktor musi posiadać też odpowiednie cechy charakteru i przejść badania lekarskie. Rafał Grodzicki zwraca uwagę, że jest to osoba, która nie uczy wyłącznie samej jazdy, ale i bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. 

Aby zostać egzaminatorem, należy posiadać wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Co z rolą egzaminatora? 

Warto też dodać, że w przypadku bycia instruktorem prawa jazdy nie trzeba posiadać żadnego wykształcenia. Pod względem formalnym, nieco bardziej skomplikowane jest uzyskanie uprawnienia na egzaminatora państwowego. Pierwszym warunkiem jest jednak ukończenie 23 lat. Kolejne to minimum średnie wykształcenie, przy czym jak podkreśla nasz gość, egzamin maturalny nie jest tu obowiązkowy. Podobnie, jak w przypadku instruktora, należy posiadać opinię lekarską i psychologiczną. Ostatnim etapem jest ukończenie kursu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Sam kurs trwa mniej więcej pół roku i przeprowadzany jest w systemie weekendowym. Podczas nauki, kandydat przede wszystkim przyswaja wiedze z zakresu teoretycznego. Ostatnim krokiem jest nabywanie praktyki w ramach której uczeń obserwuje przygotowanie teoretyczne, a następnie praktyczne. Dzięki temu sam je może później przeprowadzać. Nasz gość zaznacza, że kandydaci na egzaminatora powinni się zastanowić przed podjęciem się tego zadania, gdyż według niego nie jest to łatwa praca. 

Cechy dobrego egzaminatora 

Na pytanie, jakie cechy powinien mieć dobry egzaminator, nasz rozmówca nieco żartobliwie odpowiada, że „same pozytywne”. Musi to być jednak osoba, która przede wszystkim lubi motoryzacje, bowiem większość swojego dnia pracy będzie spędzać w pojeździe. Ponadto niezbędna jest tu odpowiednia wiedza względem aktualnych przepisów ruchu drogowego. Po względem cech charakteru mile widziane jest opanowanie. Tym bardziej, że jak zaznacza nasz ekspert, kandydatami do prawa jazdy są nie tylko osoby w nastoletnim wieku, ale i coraz częściej ludzie po 50. czy nawet 60. roku życia. Przyszły egzaminator musi mieć świadomość, że podczas egzaminu kandydatom będzie towarzyszył stres. Ponadto należy pamiętać, że będzie to osoba, która weryfikując poszczególnych kandydatów, niejako staje się odpowiedzialna za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Rozmowa z Rafałem Grodzickim mała miejsce w ramach kolejnej audycji „Bezpieczni na drodze”, której możecie posłuchać w każdy wtorek po g. 15:00.

Rozmowa z Rafałem Grodzickim

Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.

Logotyp Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Więcej materiałów znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia