Przeszczep to dar życia!

337

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przeszczep to dar życia
Według Eugeniusza Karmiłowicza temat transplantacji nadal w Polsce jest mało promowany.

Przeszczep to dar życia! O tym dlaczego tak ważne jest uświadamianie społeczeństwa względem przeszczepów narządów, Dominik Kubalski rozmawiał z Eugeniuszem Karmiłowiczem – propagatorem transplantacji. 

Przeszczep to dar życia – poruszająca historia naszego gościa 

Eugeniusz Karmiłowicz jest społecznikiem pasjonującym się propagowaniem przeszczepów narządów. Wszystko jednak zaczęło się od tego, że sam takiego przeszczepu musiał doświadczyć dziewięć lat temu. W jego przypadku niezbędny był przeszczep nerki. Na pytanie, jak się obecnie czuje, nasz gość stwierdził, że na pewno znacznie lepiej, niż przed przeszczepem. A czy osoba po przeszczepie staje się osobą z niepełnosprawnością? Nie można tego jednoznacznie określić, bowiem z jednej strony celem transplantacji jest przede wszystkim przywrócenie do życia. Z drugiej strony każda osoba po przeszczepie pozostaje już pod niejako stałą kontrolą medyczną. Ponadto przyjmuje leki, chociażby immunosupresyjne. Dlatego mimo braku konkretnej niepełnosprawności, są to osoby z pewnego rodzaju grupy ryzyka. Zwłaszcza, że u niektórych pacjentów występują różnego rodzaju powikłania, które powodują, np. okresowe pogorszenie stanu zdrowia. O samej niepełnosprawności pod względem formalnym musi jednak zadecydować Komisja ds. Orzekania o Niepełnosprawności. 

Czy osoba po przeszczepie staje się osobą z niepełnosprawnością? O tym muszą zadecydować konkretne organy prawne.

Promować transplantologię 

Nasz gość przyznał, że temat transplantacji, choć tak ważny, niestety nadal jest mało promowany. Dlaczego? Jednym z powodów jest prawdopodobnie kwestia śmierci, która dla znacznej części społeczeństwa nadal pozostaje tematem tabu. Tymczasem konieczność przeszczepu może spotkać nas każdego dnia. Eugeniusz Karmiłowicz proponuje, że być może dobrym pomysłem byłoby stworzenie serialu telewizyjnego, poświęconego stricte obszarom transplantacji. Jak wiemy, mamy film „Bogowie”, będący ekranizacją historii wybitnego kardiologa, Zbigniewa Religii, który okazał się ogromnym sukcesem. Grunt, by podejmować takie kroki, które byłby w stanie zainteresować potencjalnego odbiorcę. Nasz gość podkreśla, że choć liderem w dziedzinie transplantacji nadal pozostaje USA, to Polska prężnie stara się podążać za rozwojem nauki. Dziś, w kontekście naszego kraju, mówi się już o takich innowacjach, jak m.in. bioniczna trzustka. 26 stycznia obchodzony jest Dzień Transplantacji. W praktyce tego dnia odbywają się przede wszystkim spotkania i rozmowy z osobami ze świata medycyny i nauki. 

Pamięć o tych, którzy ocalili nam życie 

Eugeniusz Karmiłowicz jasno jednak uważa, że to nie tylko jeden dzień powinien służyć temu, by otwarcie mówić o transplantacji. Sam natomiast określa się jako pasjonata tej dziedziny, który przede wszystkim bardzo chętnie dzieli się swoim doświadczeniem z innymi. W trakcie rozmowy został również poruszony temat hołdu dla tych, którzy oddali swoje narządy. W większości przypadków są to osoby zmarłe, stąd u naszego gościa pojawiła się myśl, by w Polsce powstał pomnik dedykowany właśnie dawcom narządów. On sam z kolei otrzymał nerkę od swojego żyjącego brata, z którym do dziś jest w doskonałej relacji. Na pytanie, czego można mu życzyć na najbliższy czas, jednoznacznie odpowiedział „Zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia i żeby te nasze organy funkcjonowały jak najdłużej”. Rozmowa z Eugeniuszem Karmiłowiczem miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Mazowsze dla niepełnosprawnych”, której możecie posłuchać w każdy piątek i niedzielę po g. 14:00. 

#MazowszesercemPolski

„Partnerem wydarzenia” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Rozmowa z Eugeniuszem Karmiłowiczem

Materiał realizowany jest współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia