Kalendarz warszawski, czyli Miasto moje a w nim na nadchodzący tydzień 27.04-03.05. Godne uwagi wydarzenia związane z Warszawą, jakie udało mi się znaleźć na stronie ekartkazwarszawy.pl.
Chciałbym, żeby ta cotygodniowa porcja informacji o wydarzeniach w Warszawie, stworzyła możliwość odkrycia miasta na nowo. Będzie to też miejsce poznawania jego historii poprzez relacje świadków, zdjęcia archiwalne, fragmenty gazet, filmy czy grafikę, które dadzą obraz miasta w XX wieku.
Forma, jaka została zastosowana w oryginale, moim zdaniem jest tak dobra, że nie należy jej poprawiać. Kartki historyczne dostosowano do komunikacji mobilnej i zawierają także interaktywną Google Maps, przez co umożliwiają identyfikację opisywanego miejsca.
Kwiecień
27 – 1969 – Nowe Okęcie
28 – 1945 – Powojenne ekshumacje
29 – 1934 – Otwarcie lotniska pasażerskiego na Okęciu
30 – 1996 – Ostatni seans w kinie Moskwa
Maj
01 – 1960 – Syrena Sport
02 – 1954 – Studencki Teatr Satyryków
03 – 1916 – Uroczyste obchody 125-tej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Miasto moje a w nim – wydarzenia bieżące
28.04 – 07.05.2023 – mazowieckie, Warszawa, Majówka z Ogórkiem po Warszawie info
29.04.2023 – mazowieckie, Warszawa Gdańska, Pociąg do Krakowa – Krakowskim Jelczem przez tereny PKP info
29.04.2023 – mazowieckie, Warszawa Autodrom Bemowo, Klasyki na Bemowo! Otwieramy sezon klasycznej motoryzacji! info
03.05.2023 – mazowieckie, Warszawa, Błonia PGE Narodowego, 45 Rocznica Poloneza info
03 – 06.05.2023 – mazowieckie, Warszawa, Konkurs Piosenki z Ulicy 2023 – Park Sielecki info
Miasto moje a w nim – Konkurs Piosenki z Ulicy 2023 – Park Sielecki w Warszawie
„Kiedy miałem czternaście lat, zacząłem się uczyć grać na mandolinie. No, a jeśli chodzi o piosenki – to jak one się rodziły? – to ja sam nie wiem, jak one się rodziły. Przechodziły od jednego do drugiego: kolega śpiewał, ja się nauczyłem od kolegi, ode mnie nauczył się kto inny, kto jeszcze tego nie znał”
Stanisław Grzesiuk.
Warunków które trzeba spełnić aby wystąpić na scenie szukajcie na stronie fb organizatora.
Regulamin oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie internetowej: http://festiwalgrzesiuka.pl/konkurs-piosenki-z-ulicy-2023/
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: ola@teatrbaza.pl lub pod numer tel.: 605-837-278
Miasto moje a w nim – Boso, ale w ostrogach
Boso, ale w ostrogach Stanisław Grzesiuk obok Stefana Wiecheckiego (Wiecha) zaliczany jest do grona najbardziej zasłużonych twórców propagujących język i kulturę warszawskiej ulicy. Podstawą jego repertuaru stał się uliczny folklor stolicy, śpiewany z towarzyszeniem bandżoli i gitary.
Pisarz, pieśniarz, kompozytor, piewca obyczajów i specyficznego kolorytu starej Warszawy. Samorodny talent, zwany bardem Czerniakowa. Urodził się 6 maja 1918 roku w Małkowie koło Chełma, zmarł 21 stycznia 1963 roku w Warszawie. W Warszawie, dokąd przeniósł się wraz z rodzicami, mieszkał od drugiego roku życia. Jego ojciec, Franciszek Grzesiuk, urodził się w Małkowie na Lubelszczyźnie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Po śmierci swych rodziców, dziadków Stanisława, przeniósł się, zamieszkał i pracował w Warszawie. Tam też poznał swoją przyszłą żonę Annę. Ciąg dalszy w moim tekście. Zapraszam do lektury.
Stanisław Grzesiuk – Nie masz cwaniaka nad warszawiaka
Przeczytaj także artykuł RBP – Syrena – prototypy i modyfikacje
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a przebywasz daleko od stolicy i zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.