Bezpieczeństwo nad wodą – co warto wiedzieć?

328

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezpieczeńśtwo na drodze – o czym pamietać
Według Roberta Rodziewicza, społeczeństwu nadal brakuje dostatecznej wiedzy względem zachowania bezpieczeństwa nad wodą.

Lato zbliża się wielkimi krokami! Niebawem wszyscy ruszymy do szaleństw na ulubionych kąpieliskach. Bezpieczeństwo nad wodą – co warto wiedzieć? Kolejnym gościem Dominika Kubalskiego jest Robert Rodziewicz – Wiceprezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Legionowie, a także instruktor ratownictwa wodnego. 

Bezpieczeństwo nad wodą – co warto wiedzieć? 

Robert Rodziewicz na początek zaznacza, że ostrzeżenia względem bezpieczeństwa nad wodą dotyczą nie tylko dzieci i młodzieży. Również dorośli potrafią zachować się lekkomyślnie, zwłaszcza będąc pod wpływem alkoholu. Pierwszą podstawową sprawą jest jednak wybieranie kąpielisk wyłącznie strzeżonych. Takie kąpieliska są przede wszystkim ściśle nadzorowane przez służby ratownicze. Bezpieczeństwo nad wodą – co warto wiedzieć i o czym należy pamiętać? Między innymi o tym, by, przykładowo kajaki wypożyczać wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Nasz ekspert zaznacza, że czasem warto dopłacić przysłowiowe 5 złotych za godzinę, by móc cieszyć się bezpiecznym wypoczynkiem. Tym bardziej że takie firmy zaopatrują nas w dodatkowy sprzęt, jak, np. kamizelki ratownicze. Robert Rodziewicz podkreśla, że służby ratownicze współpracują z różnymi organami prawnymi. W związku z tym w momencie naruszanie zasad bezpieczeństwa zostaje automatycznie zgłoszone. Pamiętajmy, że na każdym strzeżonym kąpielisku znajduje się regulamin, który należy przestrzegać. 

Bezpieczeństwo nad wodą wśród osób z niepełnosprawnościami 

W trakcie rozmowy został poruszony temat korzystania z kąpielisk wśród osób z niepełnosprawnościami. Dominik Kubalski zapytał wprost, czy istnieje sposób, w którym przykładowo osoby poruszające się na wózku będą mogły bezpieczniej wjechać do wody. Robert Rodziewicz nie ukrywa, że byłoby to jego marzeniem, by wdrożyć takie rozwiązania, chociażby wzorem innych państw. Zaznacza przy tym, że wcale nie muszą być to konkretne windy. Wystarczy bowiem możliwość wypożyczenia odpowiednio dostosowanego pojazdu oraz kawałek utwierdzonej nawierzchni, dzięki której z łatwością można by przedostać się do wody. Na ten moment nie ma jednak informacji o możliwych dofinansowaniach na taki cel w okolicznych gminach. Tymczasem jest to ważne, tym bardziej że woda to także doskonały obszar do rehabilitacji. Według naszego rozmówcy osoby z niepełnosprawnościami spędzają za dużo czasu w czterech ścianach. Wielu z nich nie korzysta również z dobrodziejstwa, jakim jest rehabilitacja, w tym zajęcia w wodzie. 

Osoby z niepełnosprawnościami powinny pełnoprawnie korzystać z kąpielisk. Problem leży jednak w tym, że nadal w większości przypadków nie są one odpowiednio przystosowane.

Dbajmy o naszą wiedzę 

Woda ma wiele tajemnic. Jednym z niebezpiecznych obszarów są m.in. dobrze znane nam falochrony nad polskim morzem. Robert Radziewicz zaznacza jednak, że jeżeli jesteśmy nieuważni, to zagrożeniem może stać się kąpiel nawet w zwykłym basenie. Sprawdzajmy także, gdzie możemy wykonać skoki do wody. Nasz ekspert podkreśla również, że nadal mamy zbyt mało wiedzy teoretycznej, jeśli chodzi o bezpieczne przebywanie nad wodą. Przykładem może być brak znajomości oznakowań kąpielisk. Wielu ludziom nadal wydaje się, że symbolem zakazu przebywania na danym kąpielisku jest flaga czarna. Tymczasem jej kolor to czerwony, z kolei flaga w kolorze białym oznacza, że kąpielisko jest całkowicie bezpieczne. Dlatego szczególnie przed wakacjami warto odwiedzać stronę WOPR-u, gdzie znajdziemy szereg różnych informacji w zakresie bezpieczeństwa. Rozmowa z Robertem Rodziewiczem miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Mazowsze dla niepełnosprawnych”, której możecie posłuchać w każdy piątek i niedzielę po g. 14:00. 

#MazowszesercemPolski

„Partnerem wydarzenia” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Rozmowa z Robertem Rodziewiczem

Materiał realizowany jest współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia