Na co uważać podczas majówki?

325

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi będą podczas majówki kontrolować prędkość i trzeźwość kierowców

Na co uważać podczas majówki oraz jak bezpiecznie dotrzeć do zaplanowanego miejsca wypoczynku? Ile godzin po suto zakrapianej imprezie wsiąść za kółko oraz jak uniknąć zatruć pokarmowych? Dodatkowo jak zabezpieczyć dom czy mieszkanie przed wyjazdem po to, aby uniknąć „nieproszonych gości”? Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi.

Majówka 2023

Tegoroczna majówka rozpoczęła się w piątek 28 kwietnia, a kończy się w środę — 3 maja. Jeśli ktoś mądrze zaplanował ten czas, to czeka na niego pięć dni wypoczynku i relaksu. Warto to wykorzystać, tym bardziej że również nasze dzieci nie mają wówczas zajęć lekcyjnych. Co prawda 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak w szkołach uczniowie są zwolnieni z zajęć dydaktycznych. Dlatego śmiało możemy wyruszać na zasłużony wypoczynek i spędzić te piękne, wiosenne chwile na świeżym powietrzu, najlepiej na łonie natury. Wielu z nas już dużo wcześniej zarezerwowało sobie miejsca nad morzem, jeziorem czy w górach. Przed wyjazdem jednak warto odpowiednio zadbać o nasze bezpieczeństwo, a także zabezpieczyć nasz dobytek po to, aby nasz urlop można było zaliczyć do udanych.

Na co uważać podczas majówki? – odpowiednie zabezpieczenie mieszkania.

Wybierając się na upragniony wyjazd, pamiętajmy, że nasza nieobecność to czas intensywnej pracy dla włamywaczy. Dlatego odpowiednio zabezpieczmy okna i drzwi posesji, aby nasz dobytek nie stał się łatwym łupem dla złodziei. Nie zostawiajmy także w domu pieniędzy, lepiej zdeponujmy je w banku. Pamiętajmy również o tym, żeby nie nagłaśniać wyjazdu w mediach społecznościowych, a zdjęciami z podróży pochwalić się najlepiej dopiero po powrocie. Odpowiednie zabezpieczenie mieszkania sprawi, że nie tylko będziemy spać spokojnie, ale również możemy nieco zaoszczędzić. Wiele urządzeń bowiem w naszym domu posiada tryb Standby, który pożera energię. Dlatego przed wyjazdem wyłączmy telewizor, sprzęt grający i inne urządzenia z kontaktu, a będzie to z korzyścią dla naszego portfela. Ponadto ważne jest, aby przed wyjazdem zakręcić wodę i gaz w zaworach głównych. W ten sposób zmniejszymy ryzyko ulatniania się gazu, oraz niekontrolowanego wypływu wody w razie awarii.

Bezpieczni na drodze

Wydłużony weekend majowy to czas na wzmożony ruch pojazdów oraz pieszych na drogach. Wśród użytkowników dróg należy spodziewać się również większej liczby kierujących jednośladami, jak rowery czy motory. W trosce o nasze bezpieczeństwo policjanci będą egzekwować od kierujących pojazdami, między innymi przestrzegania ograniczeń prędkości i przeprowadzać kontrole trzeźwości kierowców. Większej ilości patroli należy spodziewać się już od 29 kwietnia, aż do czwartku 4 maja. Policjanci podczas kontroli będą poruszać się nie tylko oznakowanymi radiowozami, ale także nieoznakowanymi wyposażonymi w wideorejestratory i służbowymi motocyklami. Dlatego, aby nic nas podczas podróży nie zaskoczyło i w trosce o nasze bezpieczeństwo, przed podróżą pamiętajmy o tych zasadach:

-nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani;

-sprawdźmy stan techniczny pojazdu;

-weźmy pod uwagę warunki pogodowe panujące na drodze, takie jak: deszcz, mgła czy silny wiatr;

-podczas dalekiej podróży róbmy sobie krótkie 15-minutowe przerwy w bezpiecznych miejscach, takich jak: parking czy stacja paliw;

-bezwzględnie przestrzegajmy ograniczeń prędkości;

-zawsze podczas jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewoźmy w fotelikach;

-prawidłowo zabezpieczmy przewożony bagaż.

Po jakim czasie od picia można wsiąść za kierownicę?

Teoretycznie alkohol metabolizuje się ze stałą prędkością 0,2 promila na godzinę

Zgodnie z polskimi przepisami przekroczenie 0,5 promila alkoholu we krwi jest już uznawane za stan nietrzeźwości. Za prowadzenie auta w takim stanie grożą bardzo wysokie kary, z utratą prawa jazdy włącznie, a nawet kara pozbawienia wolności. Czas majówki, to często czas grillowania, dobrej zabawy, a co za tym idzie obecność alkoholu. Pamiętajmy, żeby nigdy po suto zakrapianej imprezie za szybko nie wsiadać za kółko. Trudno jednoznacznie wskazać ile czasu musi upłynąć od spożycia alkoholu do momentu bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Zależy to bowiem od wielu czynników — czy piliśmy po posiłku, czy na pusty żołądek. Ważna jest również płeć, wzrost, waga, tempo picia i dolegliwości zdrowotne. Teoretycznie alkohol metabolizuje się ze stałą prędkością około 0,2 promila na godzinę. Jednak zasada jest prosta: im więcej wypijesz, tym dłużej będziesz musiał czekać, aby móc prowadzić auto. Możemy także wykonać test na każdym posterunku policji po to, aby upewnić się, że minął odpowiedni czas i spokojnie możemy wsiąść za kierownicę.

Na co uważać podczas majówki – zatrucia pokarmowe

Zatrucia pokarmowe mogą nam zepsuć nawet najlepszy wyjazd. Dochodzi do nich zwykle podczas spożycia żywności zanieczyszczonej drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zazwyczaj mają gwałtowny przebieg, choć zwykle szybko przemijają. Początkowo pojawia się ból brzucha, nudności i wymioty, a następnie biegunka. Jeśli podczas wyjazdu złapie nas zatrucie pokarmowe, to zastosujmy kilka porad, aby jak najszybciej się z nim rozprawić. Kluczową rolę odgrywa tu odpowiednie nawodnienie, ponieważ podczas wymiotów i biegunki tracimy dużo płynów. W tym celu najlepiej sięgnąć po przegotowaną lub mineralną wodę. Pamiętajmy jednak, aby pić małymi łyczkami i po ustąpieniu pierwszych objawów przejść na lekko strawną dietę. Możemy się również wspomóc węglem leczniczym lub innym medykamentem z apteki. Wskazane jest także przyjmowanie elektrolitów. Aby nie dopuścić do zatrucia pokarmowego, należy pamiętać o odpowiedniej higienie i nie spożywać pokarmu niewiadomego pochodzenia.

Kiedy zrobimy zakupy podczas długiego weekendu

Podczas majówki wielu z nas zdecydowało się na pozostanie w domu i rozpalenie grilla w ogrodzie

Wielu z nas zapewne już wyjechało na majowy weekend lub właśnie szykuje się do podróży. Są jednak i tacy, którzy planują w tym czasie pozostać w domu. W ciepły majowy dzień rozpalić grilla i delektować się pyszną karkówką czy kiełbaską prosto z rusztu. Jednak, aby ją kupić, warto wcześniej zorientować się kiedy będą otwarte sklepy podczas majowych świąt. 1 maja to Święto Pracy, natomiast 3 maja jest Świętem Narodowym Trzeciego Maja. Obowiązuje wówczas zakaz handlu i wykonywania czynności związanych z handlem. Z kolei 2 maja — Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej nie stanowi dnia wolnego od pracy i sklepy w tym dniu będą otwarte. Dodatkowo niedziela 30 kwietnia jest dniem handlowym, dlatego wówczas możemy zaopatrzyć nasze lodówki. Nie czekajmy jednak na ostatnią chwilę, aby nie zaskoczyły nas kolejki i brak towaru.

Przeczytaj także Zmiany dla młodych kierowców

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia