Poradnik egzaminatora – część druga

284

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Poradnik egzaminatora – część druga
Rafał Grodzicki podkreśla, aby mieć świadomość, jak odpowiedzialnym stanowiskiem jest praca egzaminatora prawa jazdy.

Poradnik egzaminatora – część druga. W związku z dużym zainteresowaniem wśród naszych słuchaczy zapraszamy na dalszą część rozmowy z Rafałem Grodzickim – kierownikiem Wydziału i egzaminatorem nadzorującym w Wojewódzkim Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. 

Poradnik egzaminatora – część druga – o czym warto pamiętać? 

Przypomnijmy, że aby zostać egzaminatorem, trzeba spełniać następujące warunki: 

– mieć ukończone co najmniej 23 lata; 

– posiadać średnie wykształcenie; 

– mieć orzeczenie lekarskie i psychologiczne względem braku przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu;

– posiadać co najmniej trzy lata prawo jazdy; 

– nie być karanym za przestępstwa; 

Mogłoby się wydawać, że praca egzaminatora, który potocznie siedzi i nadzoruje jest mało wydajnym zawodem. Nic bardziej mylnego, gdyż jego oko musi być przede wszystkim niezwykle czujne. Pamiętajmy bowiem, że to właśnie egzaminator weryfikuje umiejętności kandydatów na kierowcę, a zarazem jednego z najważniejszych uczestników ruchu drogowego. Kandydat na egzaminatora najpierw musi przejść półroczny kurs teoretyczny, który organizowany jest w trybie weekendowym. Jak podkreśla nasz gość, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego jest też otwarty w przypadku konieczności powtórki danego zakresu tematycznego. Następnie przychodzi czas na szkolenie praktyczne. W tym wypadku kandydaci na początkowo obserwują państwowe egzaminy na prawo jazdy. 

Czy należy przygotować się na wysokie koszty? 

Warto dodać, że do tej pory nabór na kurs egzaminatora odbywał się raz w roku. Obecnie trwają działania, by takie kursy przeprowadzać co najmniej dwa razy do roku. Ma to związek m.in. z coraz starszą kadrą, która powoli zaczyna przechodzić na emeryturę. Nie da się jednak ukryć, że zapotrzebowanie na egzaminatorów jest duże, dlatego Rafał Grodzicki zachęca do wzięcia udziału w rekrutacji. Informacje szczegółowe można znaleźć na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. A co z kosztami takiego kursu? Kurs, na który obecnie trwa rekrutacja będzie kosztował 4500 zł. Kwota może zostać wpłacona od razu lub ratach. Sceptycy od razu zadają pytanie, czy nie jest to za dużo? Według naszego eksperta zdecydowanie nie. Biorąc pod uwagę, że jest to szkolenie przygotowujące nas na do odpowiedzialnego, a zarazem stabilnego i dobrze płatnego zawodu, jest to kwota jak najbardziej adekwatna. 

Trzeba przyznać, że przeciętne zarobki egzaminatora prawa jazdy mogą napawać optymizmem.

Praca egzaminatora pracą opłacalną 

Warto dodać, że przeciętny egzaminator bez większego doświadczenia nie zarobi mniej, niż 4500 zł. Jak podkreśla nasz gość, w chwili obecnej trwają dyskusje na temat podwyższenia zarobków, chociażby w związku z obecną inflacją. Jak dodaje Rafał Grodzicki, osoba, która ukończyła kurs egzaminatora wcale nie musi później pracować w tym zawodzie. Dzięki wiedzy nabytej podczas kursu podnosi jednak swoje kwalifikacje, przede wszystkim po względem wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sam egzamin na egzaminatora pod względem formy jest bardzo podobny, co typowy egzamin na prawo jazdy. Dlatego kandydat najpierw musi zdać część teoretyczną, a następnie praktyczną. Nieco szerszy jest jedynie zakres wymaganej wiedzy. Ponadto podczas egzaminu praktycznego egzaminowanych jest dwoje kandydatów, gdzie jeden jest w roli kierowcy, a drugi egzaminatora. Rozmowa z Rafałem Grodzickim miała miejsce w ramach audycji „Bezpieczni na drodze”, której możecie posłuchać w każdy wtorek po g. 15:00. 

Rozmowa z Rafałem Grodzickim

Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.

Logotyp Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Więcej materiałów znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia