Gdzie można myć samochód?

330

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gdzie można myć samochód?
Nie ma konkretnych przepisów prawa dotyczących samodzielnego czyszczenia samochodu. W tym wypadku zasady wyznaczane są bowiem przez poszczególne gminy.

Gdzie można myć samochód? Okazuje się, że możliwość czyszczenia auta na własnej posesji wcale nie jest tak oczywista. Co mówią na ten temat przepisy prawa? 

Gdzie można myć samochód – co kraj, to obyczaj 

W Polsce nie ma jednoznacznych przepisów, które określałyby zasady dotyczące mycia auta na własnym terenie. Wszystko bowiem zależy od bezpośrednich ustaleń gminy. Mówi o tym zapis Ustawy z dnia 13 września 1996 roku, w której możemy przeczytać, że „Rada gminy po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, zwanym dalej regulaminem. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące mycia i naprawy pojazdów samochodów poza myjniami i warsztatami naprawczymi”. I tak przykładowo w Warszawie mycie na własnej posesji jest możliwe w przypadku stosowania środków ulegających biodegradacji. Ponadto mycie musi odbywać się na szczelnym i utwardzonym podłożu. Większość gmin zasady dotyczące mycia auta na posesji ustala właśnie pod kątem ochrony środowiska. Pamiętajmy bowiem, że to, co spływa z naszych pojazdów ma ogromny wpływ na zdrowie naszej gleby. 

Chcesz myć auto u siebie? Sprawdź, czy Twoje podłoże jest odpowiednio utwardzone.

Myjnie najlepszym rozwiązaniem 

Trzeba przyznać, że mimo szeroko dostępnych myjni samochodowych, nadal wiele osób chętnie myje auta na swoim terenie. Tym bardziej że na rynku mamy szereg dostępnych środków przeznaczonych do samodzielnego mycia auta. Jak wyżej wspomnieliśmy, o tym, czy możemy myć auta na podwórku decyduje gmina. Dlatego chcąc zaczerpnąć informacji, najlepiej wejść na stronę internetową danego samorządu, na następnie zapoznać się z Biuletynem Informacji Publicznej. Jest to ważne, tym bardziej że przepisy w tym zakresie nieustannie ulegają zmianie. Warto dodać, że w wielu gminach nie ma mowy, by myć auta poza myjnią. Osoby, które złamią ten będą musiały tłumaczyć się m.in. straży miejskiej. Tak czy inaczej, niesfornym właścicielom aut grozi kara 500 zł mandatu. Sytuacja staje się jeszcze bardziej poważna w momencie skażenia gleby. Same donosy bardzo często składane są przez „nadopiekuńczych” sąsiadów. Wysokość kary również jest określana przez gminę. 

Kary za nielegalne mycie auta mogą być bardzo dotkliwe.

Troska o środowisko 

A skoro o sąsiadach mowa, to odważni, którzy decydują się donieść muszą mieć świadomość, że oskarżana osoba może poznać ich tożsamość. Mycie auta w przydomowym ogródku, czy osiedlowym parkingu to bardzo często praktykowane rozwiązanie. Niestety równie często nie jest ono zgodne z prawem. Z przepisów dotyczących mycia samochodu na własnym terenie, możemy dowiedzieć się, że nasze podłoże musi być odpowiednio do tego przystosowane. Co należy przez to rozumieć? Otóż kluczowe jest tu nieprzepuszczalne podłoże i odpływ zużytej wody do kanalizacji. Dlatego zużyta przez nas woda pod żadnym pozorem nie może trafiać do ziemi. Sceptycy mogliby stwierdzić, że „przecież to jest mój teren i mogę robić na nim co chce”. Otóż nie, gdyż musimy pamiętać, że zużyte ścieki, które wsiąkają do naszego trawnika bezpośrednio wpływają na stan całego środowiska. Brud w połączeniu z resztkami detergentów to prawdziwe zabójstwo dla naszej zieleni. 

Jak myć auto samodzielnie? 

Jeżeli jednak mamy możliwość i decydujemy się na samodzielne umycie auta, to musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim samo mycie uzależnione jest m.in. od pory roku, od której zależne są również typy zabrudzeń. Przykładowo, wiosna to czas, w którym chętnie myjemy nasze auto. O tej porze roku pojazdy narażone są też na pyłki z drzew. Z kolei latem największym zagrożeniem są owady zalegające na naszych szybach. W czasie jesieni nasze auta brudzą się głównie od opadów deszczu. Zimą natomiast, ze względu na ekstremalne warunki atmosferyczne, narażona jest żywotność całego naszego auta. Do samego czyszczenia oprócz wspomnianych środków czystości potrzebujemy odpowiedniej myjki i szczotki. Niestety niektóre z nich mogą mocno uszkodzić naszą karoserię. Warto także zwrócić uwagę na świeżość szczotek. Jednym z często popełnianych błędów jest mycie auta płynem do mycia naczyń. W efekcie może dojść do zmatowienia lakieru, a także przyspieszania procesu korozji. 

Zamierzając samodzielnie wyczyścić auto zwracajmy uwagę na używane przez nas akcesoria i środki czystości.

Dbajmy o nasz pojazd 

Coraz częściej zalecane jest jednak mycie auta szamponem z woskiem. Gdzie można myć samochód? Okazuje się, że nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Nie da się jednak ukryć, że brak przestrzegania lokalnych zasad może nas sporo kosztować. Dlatego tu najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie samochodowa myjnia, która oferuje własne szczoteczki i płyny. Przy czym oczywiście możemy na niej skorzystać z własnych akcesoriów. Warto jednak podkreślić, żeby do czyszczenia naszych pojazdów używać środków wyłącznie do tego przeznaczonych. Tak czy inaczej, liczy się to byśmy mogli dokładnie umyć zewnętrzną część naszego auta, a następnie odkurzyć nasze wnętrza. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się tzw. myjnie bezdotykowe. Pamiętajmy również, że dbałość o nasz samochód to nie tylko przedłużanie jego żywotności, ale i troska o środowisko.

Przeczytaj także: Czy warto zmieniać opony na letnie?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia