Miasto moje a w nim kalendarz warszawski 4-10.05

Miasto moje a w nim to zdjęcia archiwalne, fragmenty gazet, filmy czy grafika, które dadzą obraz miasta w tygodniowym wycinku od 04-10.05 oraz wydarzenia współczesne.

324

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Miasto moje a w nim kalendarz warszawski1
Miasto moje a w nim kalendarz warszawski 4-10.05

Miasto moje a w nim, czyli kalendarz warszawski na nadchodzący tydzień od 4 do 10 maja. Godne uwagi wydarzenia związane z historią Warszawy, jakie udało mi się znaleźć na stronie ekartkazwarszawy.pl

Chciałbym, żeby ta cotygodniowa porcja informacji o wydarzeniach w Warszawie, stworzyła możliwość odkrycia miasta na nowo. Będzie to też miejsce poznawania jego historii poprzez relacje świadków, zdjęcia archiwalne, fragmenty gazet, filmy czy grafikę, które dadzą obraz miasta w XX wieku.

Forma, jaka została zastosowana w oryginale, moim zdaniem jest tak dobra, że nie należy jej poprawiać. Kartki historyczne dostosowano do komunikacji mobilnej i zawierają także interaktywną Google Maps, przez co umożliwiają identyfikację opisywanego miejsca.

Maj

04 – 1981 – „Miś” – premiera kultowej komedii
05 – 1951 – Jeszcze większa Warszawa
06 – 1918 – Urodziny Grzesiuka
07 – 1974 – Społeczny Komitet Opieki Nad Starymi Powązkami
08 – 1945 – Warszawa świętuje koniec wojny
09 – 1987 – Katastrofa w Lesie Kabackim
10 – 1948 – Warszawscy piaskarze

Miasto moje a w nim – wydarzenia bieżące

28.04-7.05.2023 – mazowieckie, Warszawa, Ogórkiem po Warszawie Majówka info

03 – 06.05.2023 – mazowieckie, Warszawa, Konkurs Piosenki z Ulicy 2023 – Park Sielecki info

06.05.2023 — mazowieckie, Warszawa, IX urodziny Inwestuj W Klasyka | Rozpoczęcie sezonu info

09.05.2023 — mazowieckie, Warszawa, Rozpoczęcie sezonu 2023 Saab Club Mazowsze 9 MAJ info

Od 10 maja – Cykliczne Spotkanie Klasycznej Motoryzacji Fundacji Youngtimer Warsaw w 2023 @PGE Narodowy w wybrane środy info

Miasto moje a w nim - Miś- Stanisław Tym i Stanisław Bareja
Miasto moje a w nim – Miś- Stanisław Tym i Stanisław Bareja

Miasto moje a w nim – Miś

Stanisław Sylwester Bareja (ur. 5 grudnia 1929 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1987 w Essen) – polski reżyserscenarzysta filmowy i aktor.

Najlepszy film Stanisława Barei MiśNajlepsze sceny część 1

Miś to polska komedia filmowa nakręcona w 1980 roku, w reżyserii Stanisława Barei, według scenariusza Stanisława Barei i Stanisława Tyma. Film opowiada o Ryszardzie Ochódzkim, prezesie Klubu Sportowego „Tęcza”. Akcja filmu to rywalizacja „Misia” Ochódzkiego z ex żoną Ireną o majątek zgromadzony w londyńskim banku. Stanisław Bareja jako mistrz gatunku ukazuje w satyrycznym, przejaskrawionym tonie rzeczywistość PRL rządzonej przez Edwarda Gierka. Miś miał to szczęście że powstawał w czasie przemian społeczno-politycznych w Polsce już po wydarzeniach sierpnia 1980. Dzięki temu, w przeciwieństwie do poprzedniego filmu Stanisława Barei okaleczonego przez cenzurę „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, przeszedł kolaudację bez większych problemów i trafił do powszechnego obiegu kinowego. Jak można było się domyśleć komunistyczna krytyka filmowa przyjęła film negatywnie, za to publiczność dostrzegła w nim celną krytykę codzienności PRL-u. Dzięki temu Miś stał się dziełem kultowym i choć minęło kilka pokoleń takim jest do dziś.

Film jest skarbnicą dialogów, które bawią pokolenia, dlatego wpisały się już na dobre w język potoczny. Sceny z barów mlecznych, urzędów i sklepów ujawniają absurd codziennej rzeczywistości Polaków w czasach PRL-u

Obok Stanisława Tyma w filmie występuje cała plejada polskich aktorów z którymi Stanisław Bareja tworzył inne swoje filmy jak np: Bronisław Pawlik, Jerzy Turek czy Krzysztof Kowalewski.

„Miś” po latach od premiery wciąż bawi Polaków. Komunistyczna rzeczywistość ukazana w krzywym zwierciadle, ale z humorem i dobrym smakiem okazała się strzałem w dziesiątkę. Świetna obsada, muzyka i dialogi tworzą razem kultową całość.

Miś to pozycja obowiązkowa dla każdego.

Film jest pierwszą, przed „Rozmowami kontrolowanymi” i „Rysiem” częścią trylogii o Ryszardzie Ochódzkim, moim zdaniem jedyną tak naprawdę godną polecenia.

Dzięki WPT1313 można wybrać się Ogórkiem na wycieczkę Jak u Barei- szlakiem filmowej Warszawy mistrza.

Miasto moje a w nim – Stanisław Grzesiuk Boso, ale w ostrogach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Poprzedni artykuł6-7 maja SAKEDAY Ostrzeszów.
Następny artykułCzym jest Frame running?
Piotr Pawlak
Jestem miłośnikiem zabytkowej motoryzacji i turystyki z nią związanej. Interesuje się historią Warszawy, a wolnych chwilach oglądam stare polskie komedie przede wszystkim mistrza Stanisława Barei. Dobry rock-and-roll, ska i punk rock nie są mi obce, no i oczywiście klasyka metalu z lat 80/90. Wszystko to okraszone jest fotografią kiedyś kliszową obecnie cyfrową.

Brak postów do wyświetlenia