Gwarancja na samochód używany może obowiązywać dla wielu kolejnych właścicieli

Gwarancja na samochód używany, czy przechodzi na nowego właściciela?

0
83
Gwarancja na samochód używany, czy obejmuje opony?

Na co zwraca się w pierwszej kolejności uwagę, gdy kupuje się używany samochód? Oczywiście każdy kierowca na początku określa, jaki model auta chciałby kupić. Także jaki silnik będzie najlepszy, wyposażenie czy też oczywiście rocznik i przebieg. Nie bez znaczenia jest także stan techniczny, który odgrywa kolosalną rolę w zakresie trwałości danego pojazdu. Co jednak bardzo ważne, coraz więcej konsumentów chce również, aby ich używane auto miało gwarancję. Wiedzieć trzeba, że taka usługa może przejść również na kolejnego właściciela.

Wiele osób uważa, że na używany samochód nie możne otrzymać gwarancji, ponieważ jest on zbyt mocno narażony na różne uszkodzenia i awarie. Osoby te sądzą, że gwarancja to dodatek, który przysługuje tylko nowym pojazdom. Jest to rzecz jasna spory błąd, ponieważ gwarancja na auta z drugiej ręki staje się coraz powszechniejsza. Już dziś praktycznie każdy salon samochodowy, który oferuje także używane pojazdy, standardowo udziela na nie gwarancji.

Gwarancja na samochód używany – na co zwrócić uwagę

Na uwadze miej oczywiście to, że, auta które kupione zostaną salonie i kupujący otrzyma na nie gwarancję, nie będą chronione tak samo, jak pojazdy nowe. Ma to swoje uzasadnienie w znacznie większym ryzyku zepsucia się jakiejś części. Jakie są zatem ogólne zasady gwarancji takiego pojazdu? Samochody używane z gwarancją mogą być naprawione bezpłatnie tylko w określonym zakresie. Wraz z autem kupujący otrzymuje warunki gwarancji, w których wymienione są wszelkie obejmujące ją usterki i części, które mogą zostać wymienione. Jeśli awaria będzie spoza tego zakresu, nie będzie usunięta w ramach gwarancji.

Bardzo często konsumenci zastanawiają się nad tym, na jaki czas oferowana jest typowa gwarancja na samochody używane z salonu. Czy okres gwarancji określają jakieś przepisy? Z racji tego, że gwarancja na taki pojazd jest nieobowiązkowym dodatkiem, nie mamy żadnego przepisu czy też nawet ogólnie przyjętego standardu, na jak czas ma być ona przewidziana. Może się więc zdarzyć, że będzie obowiązywała np. trzy miesiące od dnia zakupu, lecz może być ważna nawet rok. Często kupujący auta wykupują dodatkową, rozszerzoną gwarancję, która może trwać nawet trzy lata. W takiej sytuacji wielu właścicieli używanych samochodów zastanawia się, czy gwarancja przechodzi na kolejnego właściciela, gdyby zechcieli pojazd sprzedać. Jak się okazuje, jak najbardziej tak, będzie ona dalej ważna. Jest to więc ciekawy dodatek, który może podnieść kwotę sprzedaży takiego auta.

Zapytaj o gwarancję przed zakupem auta używanego

Czy jest coś, o czym trzeba pamiętać podczas sprzedaży auta, aby gwarancja przeszła na nowego właściciela? Jak się okazuje, żadnych specjalnych, dodatkowych formalności nie trzeba spełniać. Wystarczy tylko, że podczas zakupu sporządzona zostanie typowa umowa kupna-sprzedaży, aby wszelkie prawa, włącznie z gwarancją na używany pojazd, przeszły na nowego właściciela.

Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, czy nowy właściciel po kupnie używanego samochodu uzyskuje prawo do gwarancji w pełnym zakresie? Oczywiście tak, więc jeśli pozostały np. dwa lata do jej zakończenia, to będzie mógł z nich skorzystać w całości. Podobnie tyczy się to wszelkich zniżek czy też obecnych w umowie zapisów dotyczących usuwanych na gwarancji usterek. Gwarancja na samochód używany jak widzisz działa. xxx

poznaj prawdę o płonących bateriach w autach elektrycznych