Niepełnosprawność bez barier i bez alkoholu!

414

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niepełnosprawność bez barier
Osoby z niepełnosprawnością doskonale sprawdzają się w roli radiowych dziennikarzy. Jakimi są pracownikami na co dzień?

Niepełnosprawność bez barier! Jakimi pracownikami są osoby z niepełnosprawnościami? Jakie największe utrudnienia napotykają względem aktywizacji zawodowej? Gościem audycji „Bezpieczni na drodze, bo bez alkoholu” był Paweł Kubalski – pomysłodawca Radia Bezpieczna Podróż. 

Niepełnosprawność bez barier – jak powstało Radio Bezpieczna Podróż

Początek Radia Bezpieczna Podróż to tak naprawdę lata wcześniejszego działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Fundacja Emanio Arcus, dla której nasz gość pracuje od lat, zajmuje się przede wszystkim aktywizacją osób z niepełnosprawnościami. Paweł Kubalski zauważa, że wiele z niepełnosprawności nabytych powstaje na skutek zdarzeń drogowych. W związku z tym pojawił się pomysł, by zacząć szerzej rozmawiać o tym problemie. Inicjatorzy radia stwierdzili, że najlepiej będzie, jeśli dziennikarzami radia będą właśnie osoby z niepełnosprawnością. Po pierwsze są to ludzie, najlepiej zorientowani w tej problematyce. Ponadto jest to doskonała forma ich aktywizacji zawodowej. A jakimi pracownikami są osoby z niepełnosprawnościami? Nasz rozmówca uważa, że są oni dużo bardziej odpowiedzialni od pełnosprawnych pracowników. Niestety nadal często nie mają szansy wykorzystać swoich kompetencji w zawodzie. Co więcej, dochodzi do wręcz karygodnych sytuacji, w których przykładowo osoba z niepełnosprawnością ruchu dostaje propozycje pracy jako ochroniarz. 

System DAB+ – o co w tym chodzi? 

W ostatnich latach wszyscy głośno mówią o cyfryzacji naszych mediów. Niestety w Polsce ten temat nadal raczkuje. Tymczasem czym jest system DAB+? Jest to nadawanie radia w sposób cyfrowy, a nie analogowy. Co to oznacza? Między innymi lepszą jakość dźwięku. Paweł Kubalski zaznacza, że radia z w systemie DAB+ słucha się niemal, jak płyty kompaktowej. Co więcej, współczesne auta w większości przypadków mają wbudowane radia właśnie służące do słuchania go w tym systemie. Wielu kierowców nadal nie zdaje sobie jednak z tego sprawy, będąc przekonanym, że słuchają radia analogowego. Nasz gość porównuje to również do ewolucji telewizji. Jeszcze kilkanaście lat temu chcąc mieć dostęp do większej ilości kanałów, niezbędny był zakup dekodera. Dziś ofertę programową mamy wbudowaną w telewizor. Taka sama sytuacja ma wkrótce zacząć obowiązywać względem radia. Według Pawła Kubalskiego niezbędna jest tu jednak większa przychylność ze strony władz naszego kraju. 

Czy cyfrowe radio ma szanse zagościć w Polsce na dobre?

Czego można posłuchać w Radiu Bezpieczna Podróż? 

Jakich audycji można posłuchać w Radiu Bezpieczna Podróż? Są to m.in. audycje kulinarne, prowadzone przez Jarosława Uścińskiego, który jest jednym z najbardziej cenionych kucharzy w Polsce. Audycja „Kulinarna nawigacja” nie jest jednak tylko o gotowaniu, ale i o zdrowym jedzeniu. Warto zaznaczyć, że dieta jest bardzo ważna, chociażby w przypadku osób z niepełnosprawnością ruchu. Oprócz tego radio stara się w pełni poświęcać motoryzacji. Nie jest to jednak łatwe. Paweł Kubalski wytłumaczył nam, że jako medium, testując dane auto, pragnie pisać nie tylko o ich zaletach, ale i potencjalnych zagrożeniach. Niestety właśnie przez to kilka znanych, samochodowych marek postanowiło zrezygnować z dalszej współpracy. Radio Bezpieczna Podróż obecnie nadaje w kilkunastu lokalizacjach w Polsce. Marzeniem Pawła Kubalskiego jest moment, w którym w każdym mieście wojewódzkim powstanie jedna redakcja, która będzie informować miejscowych słuchaczy o tym, co dzieje się w ich lokalnym środowisku.

Rozmowa z Pawłem Kubalskim

Więcej odcinków audycji z cyklu “Bezpieczni na drogach, bo bez alkoholu” znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia