Czy osoby z niepełnosprawnością są zatrudniane?

328

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czy osoby z niepełnosprawnościami są zatrudniane?
„Osoby z niepełnosprawnością są bardzo ważną częścią naszego społeczeństwa” – uważa Stefan Traczyk.

Czy osoby z niepełnosprawnością są zatrudniane? Jakie mamy szanse na obniżkę rachunku za prąd? Gościem Dominika Kubalskiego był Stefan Traczyk – wiceprezes firmy Enea Nowa Energia. 

Czy osoby z niepełnosprawnością są zatrudniane? 

Stefan Traczyk z niepełnosprawnością ma do czynienia na co dzień, bowiem jego syn urodził się z niepełnosprawnością intelektualną. Jak przyznał nasz gość, niepełnosprawność to taka dziedzina życia, którą człowiek jest w stanie zrozumieć dopiero, gdy sam się z nią zetknie. Grupa Enea Nowa Energia zajmuje się w głównej mierze budową sieci energetycznych. Jako przedsiębiorstwo są jednak pozytywnie nastawieni na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, oczywiście na odpowiednio przystosowanych stanowiskach. Stefan Traczyk podkreśla jednak, aby osoby z niepełnosprawnością nie obawiały się składać swojego CV w różnych miejscach. Nawet dotyczy to pozornie skierowanych wyłącznie dla ludzi pełnosprawnych. W wielu sytuacjach okazuje się bowiem, że dany rodzaj pracy pracownicy, np. z niepełnosprawnością ruchu mogą wykonywać z powodzeniem. Jeżeli chodzi o formy wsparcia niepełnosprawności, to nasz rozmówce uważa, że Polska w skali całej Europy jest na średnim poziomie

Jak wygląda zwykły dzień w pracy? 

Jak wyżej wspomnieliśmy, Stefan Traczyk w swojej firmie jest wiceprezesem. W związku z tym w środowisku pracy spędza niemal cały swój czas. Z drugiej strony, dzięki sprawowanej funkcji może sam porządkować swój harmonogram pracy. Na szczęście, jak podkreśla – technologia w pełni mu to umożliwia. Dodaje przy tym, jak postęp elektroniki daje możliwość pracy osobom z różnymi niepełnosprawnościami, chociażby w formie zdalnej. Firma Enea Nowa Energia zdecydowanie nie jest nastawiona wyłącznie na zysk związany ze swoją działalnością. Jako przedsiębiorstwo, chętnie wspierają finansowo różnego typu akcje społeczne związane m.in. z osobami z niepełnosprawnością, czy promocją lokalnych środowisk. Stefan Traczyk, oprócz bycia wiceprezesem wspomnianej wyżej firmy jest też Radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego. Dlatego też chętnie pokazuje m.in. kulisy swojej codziennej działalności. W trakcje rozmowy padło również pytanie o koszty prądu. 

Czy prąd rzeczywiście jest zbyt drogi? 

W ostatnich latach wysokie ceny prądu nie schodzą z ust Polaków. Mimo to Stefan Traczyk uważa, że biorąc pod uwagę koszty produkcji energii elektrycznej, cena prądu w naszych gniazdkach wcale nie jest tak wysoka. Mimo że nasz gość zdaje sobie sprawę z podwyżek miesięcznych rachunków. A co nasz gość sądzi o samochodach elektrycznych? Uważa, że postęp technologii w każdym zakresie jest oczywisty. Z drugiej strony przestrzega jednak przed zbyt gwałtownymi zmianami, które zamiast pomóc, mogą wręcz zaszkodzić. Przykładem mogą być właśnie wspomniane elektryczne auta, które w praktyce mogą generować jeszcze więcej szkodliwych dla środowiska substancji, niż dotychczas nam znane, samochody spalinowe. Krótko mówiąc – człowiek powinien mieć czas, by mentalnie przyzwyczaić się do nowych zasad. Rozmowa ze Stefanem Traczykiem miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Mazowsze dla niepełnosprawnych”, której możecie posłuchać w każdy piątek i niedziele po g. 14:00.

#MazowszesercemPolski

„Partnerem wydarzenia” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie logo_25lat_mazowsze_poziom-3-1024x314.jpg
Rozmowa ze Stefanem Traczykiem

Materiał realizowany jest współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia