Kulinarna Nawigacja – czas na szparagi

0
106
Młodziutkie, zielone szparagi możemy zjadać na surowo lub dodać na przykład do sałatki nicejskiej

Początek maja to najlepszy czas, aby w naszej kuchni zagościły szparagi. Dlatego w dzisiejszej audycji z cyklu “Kulinarna Nawigacja” poznaliśmy sposoby na ich przygotowanie w prosty i wyjątkowo pyszny sposób. Dodatkowo Panowie Jarosław Uściński i Paweł Kubalski rozmawiali o panującej drożyźnie i niewłaściwe przechowywanych warzywach i owocach w marketach.

Kulinarna Nawigacja – czas na szparagi – o wysokich cenach warzyw i owoców

W pierwszej części audycji Panowie rozmawiali o panującej drożyźnie w sklepach. Ceny truskawek sięgają bowiem nawet 45 zł za kilogram. Podobnie jest ze szparagami, papryką i pomidorami. Niewłaściwe przechowywanie owoców i warzyw sprawia, że szybciej one się psują i w konsekwencji połowa ląduje na śmietniku, co z kolei nakręca ich wysokie ceny. Dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie rabatów, dzięki czemu towar szybciej znikał by ze sklepowych półek. Szczególnie wymagającym i bardzo wrażliwym warzywem są szparagi, które powinny leżeć w chłodnym i wilgotnym miejscu. Niewłaściwe ich przechowywanie sprawia, że szybko więdną i tracą na jędrności i smaku.

O szparagach, sosie holenderskim i berneńskim

Szybkim, prostym i smacznym sposobem na przygotowanie szparagów jest podanie ich z jajkiem w koszulce

Nasz kucharz w dalszej części programu zdradził nam przepis na proste i smaczne szparagi. Białe szparagi obieramy i gotujmy krótką chwilę w osolonej i osłodzonej wodzie. Następnie możemy je chwilkę podsmażyć na masełku i podać z jajkiem w koszulce. Ważne jest jednak, aby żółtko pozostało płynne ponieważ w tym przypadku będzie ono stanowiło dressing. Idealnym dodatkiem do szparagów jest również sos holenderski. Jego przygotowanie może sprawiać trudności zwłaszcza początkującym kucharzom, ponieważ może się niestety zważyć. Musimy wszystko robić precyzyjnie i powoli dodawać kolejne składniki. Żółtka hartujemy z octem winnym lub spirytusowym nad parą lub na pierwszym stopniu kuchenki indukcyjnej. Następnie dodajemy w bardzo małych ilościach rozpuszczone masło i wcieramy w masę. Sos berneński z kolei idealnie pasuje według Pana Pawła do szparagów i można go przygotować na bazie holendra. Jeśli chcecie poznać dokładne przepisy na oba sosy, zapraszamy do wysłuchania całej audycji, tam Pan Jarosław krok po kroku przeprowadzi Was przez ten trudny proces.

Kulinarna Nawigacja – czas na szparagi

Więcej odcinków “Kulinarnej Nawigacji” znajdziecie pod tym linkiem