Tymczasowe prawo jazdy

827

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tymczasowe prawo jazdy– co o nim wiemy?
Osoba, która nie ukończyła 18 roku życia nie będzie mogła pozyskać elektronicznego prawa jazdy.

Tymczasowe prawo jazdy – co o nim wiemy? Czy faktycznie może wkrótce okazać się dużym wsparciem dla kierowców? Zapraszamy na rozmowę z Tomaszem Matuszewskim z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. Rozmowę przeprowadziła Patrycja Tabaczek.

Tymczasowe prawo jazdy – co o nim wiemy – jakie warunki trzeba spełniać? 

Na początek podkreślmy, że tymczasowe prawo jazdy wydawane jest w formie elektronicznej. Dzięki niemu, w przypadku kontroli, nie będziemy musieli mieć dokumentu w formie papierowej. Może je uzyskać każda osoba, która pozytywnie zdała egzamin praktyczny. Przy tej okazji, Tomasz Matuszewski przypomina, że kierowcą może zostać każdy, kto ukończył 18 lat. Od 10 lat mamy przepis, który mówi, że egzamin można zdać już miesiąc przed osiągnięciem pełnoletności. Osoba, która jednak zda egzamin, a nie osiągnie jeszcze 18 roku życia nie będzie mogła ubiegać się o elektroniczne prawo jazdy. Tymczasowe prawo jazdy nie jest jeszcze w Polsce dostępne. Nasz gość podkreśla, że stanie się to prawdopodobnie jeszcze w tym roku. „Wszystko jest w tej chwili w rękach posłów. Na tym posiedzeniu, które będzie w drugiej części maja, z dużym prawdopodobieństwem będzie ta ustawa uchwalana” – podkreśla nasz ekspert. Tymczasowe prawo jazdy dla kierowców to nie wszystko! 

Czy wkrótce może dojść do sytuacji, w której nie będziemy musieli mieć przy sobie żadnych dokumentów?

Wygoda i nowoczesność 

Senatorowie mają bowiem pomysł, by podobną formułę zastosować wobec karty rowerowej. Wracając do samego tymczasowego prawa jazdy, to Tomasz Matuszewski przewiduje, że przełom w tej kwestii może nastąpić na przełomie końca wakacji. Samą aplikacje będzie można pobrać za pośrednictwem strony mObywatela, Dodajmy, że dokładnie w ten sam sposób możemy zobaczyć swój dowód rejestracyjny. To, co warto również podkreślić, to fakt, że dokument będzie ważny przez 30 dni. Kiedy tymczasowe prawo jazdy stanie się największym ułatwieniem? Przykładowo osoba, która ukończyła 18 lat zdaje egzamin praktyczny. Ze względu na szereg procedur, na odbiór prawa jazdy w formie papierowej, musi czekać kilkanaście dni. Tymczasem elektroniczne prawo jazdy otrzymuje od razu, dlatego można powiedzieć, że dzięki niemu świeżo upieczony kierowca może natychmiast wsiąść za kierownicę. A kto nie ma prawa do tymczasowego prawa jazdy? Przede wszystkim są to kierowcy, którzy utracili prawo do kierowania pojazdem. Poza tym nasz gość nie przewiduje większych obostrzeń. 

Świat jest globalną wioską 

Elektroniczne prawo jazdy będzie brane pod uwagę wyłącznie na terenie kraju. Chcąc wyruszyć za granicę, będziemy musieli mieć przy sobie dokument w tradycyjnej formie. Tomasz Matuszewski podkreśla, że tymczasowe prawo jazdy jest kolejnym dowodem dynamicznie postępującej technologii. Dziś ludziom zwyczajnie nie chcę się czekać na przychylność ze strony urzędników, wydających dokumenty w formie papierowej. „Jeżeli 20 lat temu siedzielibyśmy na tej samej rozmowie i pomyśleli, że nie musimy mieć przy sobie na drodze dowodu rejestracyjnego, czy dokumentu prawa jazdy, to byśmy przepraszam bardzo, przypominali widzów filmu. Okazuje się, że ten sprawy dziś są już na porządku dziennym” – dodaje nasz ekspert”. On sam swój dowód rejestracyjny przestał ze sobą wozić w grudniu 2017 roku. „To wszystko będzie się przesuwać do przodu”. Rozmowa z Tomaszem Matuszewskim miała miejsc w ramach kolejnej audycji „Bezpieczni na drodze”, której możecie posłuchać w każdy wtorek po g. 15:00.

Rozmowa z Tomaszem Matuszewskim

Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.

Logotyp Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Więcej materiałów znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia