Podstępne kleszcze

310

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podstępne kleszcze
Powikłania po ukąszeniu przez kleszcza mogą spowodować trwałe uszkodzenia zdrowia, a nawet zagrożenie życia.

Podstępne kleszcze mogą stać się zagrożeniem dla życia. Gdzie najczęściej znajdują swoje miejsce na naszym ciele? Czy są dla nas niebezpieczne tylko na terenach leśnych? 

Podstępne kleszcze mogą być wszędzie 

Wiosna i lato to czas, w którym chętnie wybieramy się na spacer do lasu. O ile obcowanie z naturą może przynieść nam same korzyści, o tyle kontakt z kleszczem już nie. A na nie należy bacznie uważać, tym bardziej że ich ukłucia przeważnie nie czujemy. Same kleszcze nie żyją nie tylko w lesie, czy na łąkach, ale i wszędzie tam, gdzie mamy, chociażby kawałek trawnika. Dlaczego spotkać je można nawet na podwórku, czy przydomowym ogródku. Kleszcze najchętniej wybierają takie obszary ciała, w których jest im ciepło, np. pod pachą, czy w okolicach piersi. Mogą jednak wbić się w dużo mniej typowe, a zarazem jeszcze bardziej niebezpieczne, miejsca na ciele, jak: ucho, pępek, język, czy palce u stóp. Dlaczego te lokalizacje są niebezpieczne? Przykładowo w przypadku ucha i języka, małe insekty bardzo często przedostają się do ich wnętrza. Tym samym są dużo trudniejsze do wykrycia. 

Nawet najmniejszy kawałek trawnika może być środowiskiem dla kleszczy.

Zagrożenie dla najmłodszych 

Mało tego, kleszcze mogą bezpośrednio atakować nasze narządy od wewnątrz. Insekty najchętniej wybierają te obszary, gdzie skóra jest cienka, np. skóra głowy. Ponadto znajdują swoje miejsce na powiekach, a nawet w gałkach ocznych. Kleszcze jeszcze częściej atakują dzieci. W przypadku najmłodszych małe insekty najczęściej spotykane są m.in. w okolicach języka, czy narządów płciowych. Doskonale wiemy, że skutki ukąszenia kleszcza mogą być dla nas bardzo groźne. Wśród najczęściej wymienianych jest oczywiście borelioza. Warto wiedzieć, że powikłania po ukąszeniu kleszcza mogą nie dawać żadnych objawów nawet przez kilka tygodni. Jednym z typowych symptomów jest natomiast charakterystyczny rumień, który pojawia się w okolicach ukąszenia. Zaczerwienieniu może towarzyszyć świąd. Obok boreliozy, do innych powikłań należy m.in. 

– anaplazmoza; 

– granulocytarna; 

– tularemia; 

– babeszjoza; 

– bartoneloza; 

– odkleszczowe zapalenie mózgu; 

Oczywiście nie każde ukąszenie przez kleszcza musi wiązać się z groźnymi powikłaniami. Grunt, by jednak do nich nie dopuścić. 

Podstępne kleszcze – leczenie powikłań 

W tym celu należy zatem przede wszystkim jak najszybciej usunąć kleszcza z naszego ciała. W przypadku objawów powikłań, do najczęściej obserwowanych zaliczamy, np. 

– bóle głowy; 

– sztywność mięśni; 

– uczucie zmęczenia; 

– gorączkę; 

– bóle kości;

 – zaburzenia wzroku i słuchu; 

– skoki ciśnienia;  

– przyspieszoną czynność serca; 

– powiększone węzły chłonne; 

Po ukąszeniu przez kleszcza lekarz po mniej więcej tygodniu zaleci przeprowadzenie testów w celu wykluczenia powikłań. W przypadku ich pojawienia się leczenie oparte jest głównie na farmakoterapii. W tym celu stosuje się kuracje antybiotykami. Powikłania po ukąszeniu niekiedy atakują nasze mięśnie i układ nerwowy, dlatego niezbędna może okazać się również rehabilitacja. Długość leczenia jest uzależniona od indywidualnego przypadku. Same kleszcze w przeciągu roku najwięcej atakują w okresach od kwietnia do czerwca oraz wczesną jesienią. Podstępne, najpierw przechadzają się po naszym ciele. Następnie szukają najlepszego miejsca do wkłucia, którego dzięki właściwościom ich wydzieliny zazwyczaj nie czujemy. 

Jak uciec przed kleszczem? 

Działania profilaktyczne to w tym wypadku kilka prostych nawyków, o których niestety często zapominamy. Po pierwsze, po powrocie z lasu dokładnie oglądajmy nasze ciało. Na sam spacer ubierajmy również ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Niektóre typy kleszczy lubią jasne kolory, dlatego warto je na siebie wkładać po to, by łatwej móc je zauważyć. W przypadku ukąszenia przez kleszcza, jeżeli nie mamy odpowiednich umiejętności, nie wyciągajmy go sami. Na rynku mamy także dostępnych szereg preparatów odstraszających kleszcze. Kleszcz na pewno szybciej wbije się również w osobę, która jest spocona. Z drugiej strony, jak wyżej wspomnieliśmy, obecnie nie ma reguły co do obszaru występowania. Ich ilość wiosną i latem mogą zmniejszyć tylko mroźne zimy, a o te jak wiemy w ostatnich latach coraz trudniej. Mitem jest również twierdzenie, że kleszcze mają swoje typy jeśli chodzi o grupę krwi. 

Dokładność i precyzja – samodzielne wyciąganie kleszcza wcale nie jest takie proste.

Niepozorne kleszcze mogą być groźne 

Choć do tej pory nie wynaleziono szczepionki przeciwko ukąszeniom, to mamy szczepionkę przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jeżeli decydujemy się na samodzielnie wyciąganie kleszcza, pamiętajmy, by robić to ostrożnie. W tym celu można wykorzystać do tego pęsetę. Samego kleszcza należy uchwycić jak najbliżej skóry, a następnie wyjąć go powolnym i pewnym ruchem. Nie należy bowiem dopuścić, by jakiekolwiek pozostałości mogły znaleźć się pod naszą skórą. Po żadnym pozorem nie wolno ich też zgniatać ani rozdrapywać. Jak widzimy, podstępne kleszcze niekiedy stają się poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. Nieleczone powikłania zazwyczaj prowadzą do chorób serca, czy trwałej niepełnosprawności. Dziś wiemy też, że mogą nas zaatakować dosłownie wszędzie. Dlatego tak ważne jest, byśmy sami potrafili być uważni nie tylko w momencie wystąpienia wspomnianych objawów. 

Przeczytaj także: Borelioza – konsekwencje i leczenie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia