Jak zaoszczędzić na prądzie?

336

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak zaoszczędzić na prądzie?
Proste nawyki, czy aplikacja w smartfonie – to mogą być sposoby, dzięki którym nasze rachunki za prąd staną się mniejsze. Stosujesz je u siebie?

Inflacja wszystkim daje się we znaki. Jednym z kluczowych problemów naszej codzienności stało się m.in. zużycie energii elektrycznej. Jak zaoszczędzić na prądzie? Poznaj sprawdzone i proste sposoby. 

Jak zaoszczędzić na prądzie – wyjmujemy wtyczki z prądu 

Warto dodać, że zużycie prądu jest istotne nie tylko dla naszej kieszeni, ale i ochrony środowiska. Nie da się ukryć, że najwięcej zużywamy go jesienią i zimą. Krótkie dni i zła pogoda powodują, że szybciej zapalamy nasze światła. Ponadto brak aktywności na świeżym powietrzu zastępujemy spędzaniem czasu przed telewizorem i w sieci. A skoro o wirtualnej rzeczywistości mowa, to prawdziwym „pożeraczem” prądu są nasze smartfony. Czy starsze pokolenia pamiętają jeszcze telefony, które można było ładować raz na tydzień? Dziś doba bez ładowarki, to wieczność. Nowoczesna technologia spowodowała więc, że prąd zużywamy równie mocno w pozostałych porach roku. Tymczasem jego limit zużycia jesteśmy w stanie kontrolować – wystarczy kilka prostych nawyków. Jednym z nich jest wyciąganie wtyczki z prądu, zaraz po zakończeniu ładowania telefonu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ładowania laptopa. Jest to ważne, gdyż, chociażby pandemia koronawirusa spowodowała wzrost zdalnych pracowników. 

Dzisiejszy postęp technologii powoduje, że nie tylko jesienią i zimą zużywamy znacznie więcej prądu.

Domowe sposoby oszczędzania energii 

Gdy wychodzimy z pomieszczenia, gasimy światło. Ponadto warto zainwestować w energooszczędne żarówki. Jak się okazuje, te zużywają aż 25% mniej prądu. Sprawdzajmy dobrze nasze sprzęty pod kątem wytrzymałości baterii. Często bowiem niepotrzebnie zostawiamy nasze urządzenia w prądzie. Udowodniono także, że już ich samo uruchamianie zjada ogromne zasoby energii. Podobnie jest, gdy pozostawimy je w tzw. systemie czuwania. Kupując sprzęty RTV i AGD zwracamy uwagę na litery oznaczeń. W tym wypadku litera A oznacza najniższe zużycie energii, a litera G najwyższe. Warto dodać, że różnica między nimi może wynosić nawet 45%. Kupujmy zatem rozsądnie, zwracając uwagę na załączone instrukcje. Właściciele pralek i zmywarek powinni pamiętać o włączaniu urządzeń dopiero wtedy, gdy są już napełnione. Z kolei posiadacze bojlera muszą wiedzieć, że mogą ustawić temperaturę wody do konkretnych potrzeb. Zużycie prądu to metoda małych kroków. Jednym z nich jest odpowiednie korzystanie z kuchenki. 

Wbrew pozorom to kuchenka jest jednym z największych „pożeraczy” prądu.

Proste triki zmieniają tak wiele 

Jak się okazuje, naszą energię możemy zaoszczędzić także poprzez dostosowywanie garnka do średnicy palnika. W naszych wnętrzach powinniśmy czuć się dobrze. Jeżeli zatem lubimy, jak jest chłodniej, to nie musimy ustawiać naszych grzejników na maksymalną wysokość, nawet zimą. Podobnie jest z oświetleniem, gdzie warto zainwestować we włączniki światła z podziałami. Pozwala nam to na włączanie konkretnych lamp. Energię zaoszczędzimy także gotując wyłącznie wystarczającą nam ilość wody w czajniku. Obecna wiosna i lato pozwala nam też na korzystanie z dobrodziejstwa światła dziennego. Dlatego o tej porze prace, które wymagają wytężenia wzroku, przesuwajmy na dzień. Z kolei, gdy wieczorem mamy ochotę poczytać książkę, zamiast oświetlać całe pomieszczenie, skorzystajmy ze światła punktowego. Prąd zaoszczędzimy poprzez sprawne korzystanie z lodówki, którą należy też regularnie opróżniać z nadmiaru lodu. Wyżej wspomnieliśmy o wielkości palników, a co z gotowaniem? Jak się okazuje najbardziej energooszczędne jest gotowanie pod pokrywką. 

Zużycie energii w każdym pomieszczeniu 

Podczas pieczenia w piekarniku, nie otwierajmy go natomiast zbyt często. Niektóre nawyki, choć mogą wydawać nam się wygodne, w rzeczywistości generują dodatkowe zużycie prądu. Przykładem jest mikrofala, w której często rozmrażamy nasze produkty. W praktyce warto je jednak zwyczajnie dzień wcześniej wyjąć z lodówki. Kąpiel w wannie to doskonały sposób na relaks? Z pewnością! Jednak przy elektrycznym bojlerze z pewnością zużyje więcej prądu. Dlatego dla chcących zaoszczędzić, dużo lepszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa. Jak zaoszczędzić na prądzie? Trzeba przyznać, że w ostatnich latach kwestia zużycia energii elektrycznej przybrała też formę edukacyjną. Efektem jest, chociażby stosowanie paneli fotowoltaicznych. Zużycie prądu to nie tylko oszczędność, dbałość o środowisko, ale i bezpieczeństwo. Obecnie w większości domów znajdują się tzw. listwy, do których połączamy najważniejsze gniazdka w naszym domu. Dzięki nim m.in. minimalizujemy ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznych, np. podczas burzy. 

Warto skorzystać z aktualnych możliwość kontrolowania limitu zużycia prądu.

Po pierwsze – edukacja 

A skoro o edukacji mowa, to do kontroli zużytej przez nas energii elektrycznej możemy używać mobilnych aplikacji. Niestety nadal nie wynaleziono złotego środka na zaoszczędzanie prądu. W tej kwestii musimy zatem liczyć sami na siebie. Pytanie, co najwięcej pożera nasz prąd? Okazuje się, że wcale nie są to nasze smartfony, a  płyta indukcyjna i bojler elektryczny. Dodatkowe zużycie prądu z pewnością generują również różnego typu sprzęty rehabilitacyjne dla osób z niepełnosprawnościami. Dlatego tu osoby w trudnej sytuacji powinny sprawdzić możliwość skorzystania z dopłat do rachunku. Jak widać opcji jest wiele. Grunt, to umiejętnie z nich korzystać i mieć świadomość, że w ten sposób wspieramy nie tylko własną kieszeń, ale i całe społeczeństwo.

Przeczytaj także: Ceny prądu a niepełnosprawność

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia