Inflacja wszystkim daje się we znaki. Jednym z kluczowych problemów naszej codzienności stało się m.in. zużycie energii elektrycznej. Jak zaoszczędzić na prądzie? Poznaj sprawdzone i proste sposoby.
Jak zaoszczędzić na prądzie – wyjmujemy wtyczki z prądu
Warto dodać, że zużycie prądu jest istotne nie tylko dla naszej kieszeni, ale i ochrony środowiska. Nie da się ukryć, że najwięcej zużywamy go jesienią i zimą. Krótkie dni i zła pogoda powodują, że szybciej zapalamy nasze światła. Ponadto brak aktywności na świeżym powietrzu zastępujemy spędzaniem czasu przed telewizorem i w sieci. A skoro o wirtualnej rzeczywistości mowa, to prawdziwym „pożeraczem” prądu są nasze smartfony. Czy starsze pokolenia pamiętają jeszcze telefony, które można było ładować raz na tydzień? Dziś doba bez ładowarki, to wieczność. Nowoczesna technologia spowodowała więc, że prąd zużywamy równie mocno w pozostałych porach roku. Tymczasem jego limit zużycia jesteśmy w stanie kontrolować – wystarczy kilka prostych nawyków. Jednym z nich jest wyciąganie wtyczki z prądu, zaraz po zakończeniu ładowania telefonu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ładowania laptopa. Jest to ważne, gdyż, chociażby pandemia koronawirusa spowodowała wzrost zdalnych pracowników.
Domowe sposoby oszczędzania energii
Gdy wychodzimy z pomieszczenia, gasimy światło. Ponadto warto zainwestować w energooszczędne żarówki. Jak się okazuje, te zużywają aż 25% mniej prądu. Sprawdzajmy dobrze nasze sprzęty pod kątem wytrzymałości baterii. Często bowiem niepotrzebnie zostawiamy nasze urządzenia w prądzie. Udowodniono także, że już ich samo uruchamianie zjada ogromne zasoby energii. Podobnie jest, gdy pozostawimy je w tzw. systemie czuwania. Kupując sprzęty RTV i AGD zwracamy uwagę na litery oznaczeń. W tym wypadku litera A oznacza najniższe zużycie energii, a litera G najwyższe. Warto dodać, że różnica między nimi może wynosić nawet 45%. Kupujmy zatem rozsądnie, zwracając uwagę na załączone instrukcje. Właściciele pralek i zmywarek powinni pamiętać o włączaniu urządzeń dopiero wtedy, gdy są już napełnione. Z kolei posiadacze bojlera muszą wiedzieć, że mogą ustawić temperaturę wody do konkretnych potrzeb. Zużycie prądu to metoda małych kroków. Jednym z nich jest odpowiednie korzystanie z kuchenki.
Proste triki zmieniają tak wiele
Jak się okazuje, naszą energię możemy zaoszczędzić także poprzez dostosowywanie garnka do średnicy palnika. W naszych wnętrzach powinniśmy czuć się dobrze. Jeżeli zatem lubimy, jak jest chłodniej, to nie musimy ustawiać naszych grzejników na maksymalną wysokość, nawet zimą. Podobnie jest z oświetleniem, gdzie warto zainwestować we włączniki światła z podziałami. Pozwala nam to na włączanie konkretnych lamp. Energię zaoszczędzimy także gotując wyłącznie wystarczającą nam ilość wody w czajniku. Obecna wiosna i lato pozwala nam też na korzystanie z dobrodziejstwa światła dziennego. Dlatego o tej porze prace, które wymagają wytężenia wzroku, przesuwajmy na dzień. Z kolei, gdy wieczorem mamy ochotę poczytać książkę, zamiast oświetlać całe pomieszczenie, skorzystajmy ze światła punktowego. Prąd zaoszczędzimy poprzez sprawne korzystanie z lodówki, którą należy też regularnie opróżniać z nadmiaru lodu. Wyżej wspomnieliśmy o wielkości palników, a co z gotowaniem? Jak się okazuje najbardziej energooszczędne jest gotowanie pod pokrywką.
Zużycie energii w każdym pomieszczeniu
Podczas pieczenia w piekarniku, nie otwierajmy go natomiast zbyt często. Niektóre nawyki, choć mogą wydawać nam się wygodne, w rzeczywistości generują dodatkowe zużycie prądu. Przykładem jest mikrofala, w której często rozmrażamy nasze produkty. W praktyce warto je jednak zwyczajnie dzień wcześniej wyjąć z lodówki. Kąpiel w wannie to doskonały sposób na relaks? Z pewnością! Jednak przy elektrycznym bojlerze z pewnością zużyje więcej prądu. Dlatego dla chcących zaoszczędzić, dużo lepszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa. Jak zaoszczędzić na prądzie? Trzeba przyznać, że w ostatnich latach kwestia zużycia energii elektrycznej przybrała też formę edukacyjną. Efektem jest, chociażby stosowanie paneli fotowoltaicznych. Zużycie prądu to nie tylko oszczędność, dbałość o środowisko, ale i bezpieczeństwo. Obecnie w większości domów znajdują się tzw. listwy, do których połączamy najważniejsze gniazdka w naszym domu. Dzięki nim m.in. minimalizujemy ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznych, np. podczas burzy.
Po pierwsze – edukacja
A skoro o edukacji mowa, to do kontroli zużytej przez nas energii elektrycznej możemy używać mobilnych aplikacji. Niestety nadal nie wynaleziono złotego środka na zaoszczędzanie prądu. W tej kwestii musimy zatem liczyć sami na siebie. Pytanie, co najwięcej pożera nasz prąd? Okazuje się, że wcale nie są to nasze smartfony, a płyta indukcyjna i bojler elektryczny. Dodatkowe zużycie prądu z pewnością generują również różnego typu sprzęty rehabilitacyjne dla osób z niepełnosprawnościami. Dlatego tu osoby w trudnej sytuacji powinny sprawdzić możliwość skorzystania z dopłat do rachunku. Jak widać opcji jest wiele. Grunt, to umiejętnie z nich korzystać i mieć świadomość, że w ten sposób wspieramy nie tylko własną kieszeń, ale i całe społeczeństwo.
Przeczytaj także: Ceny prądu a niepełnosprawność