Jak funkcjonuje WORD?

289

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak funkcjonuje WORD?
Jak podkreśla Rafał Grodzicki, WORD jest w pełni otwarty na kierowców z niepełnosprawnościami.

Jak funkcjonuje WORD? W jaki sposób instytucja wspiera kandydatów na kierowców w zakresie zachowania bezpieczeństwa? Gościem kolejnego odcinka audycji „Bezpieczni na drodze” jest Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. Rozmowę przeprowadziła Patrycja Tabaczek. 

Jak funkcjonuje WORD? 

Na początek warto przypomnieć, czym tak naprawdę zajmuje się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Jego podstawowym działaniem jest bowiem przygotowanie kierowców do egzaminu na prawo jazdy, a następnie egzaminowanie ich. Dotyczy to kierujących na każdym szczeblu. W tym wypadku pojazdem może być nie tylko samochód, ale i rower, czy motocykl. Weryfikowanie kierowców to jednak nie wszystko. WORD zajmuje się szeroko pojętą kontrolą bezpieczeństwa ruchu drogowego. W związku z tym kierowca, który przekroczy dozwolony limit punktów karnych, musi ponownie zdać tam egzamin na prawo jazdy. Działania WORD-u w zakresie szkoleń są bardzo szerokie, a zaczynają się już w przedszkolu. Najmłodsi uczą się wówczas m.in. jak prawidłowo przejść przez jezdnie. Dalszym etapem jest szkoła podstawowa i jazda na rowerze. Tu młodzi kandydaci na rowerzystów poznają szereg istotnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu na drodze. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wspiera także szkolenie nauczycieli. 

Nauka w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego powinna odbywać się już na etapie przedszkola.

Wsparcie na każdym szczeblu 

Jak podkreśla Rafał Grodzicki, to nauczyciele po rodzicach są pierwszymi osobami, które uczą najmłodszych odpowiedzialności. Dlatego oni sami najpierw muszą dobrze poznać przepisy, by następnie móc przekazać je dzieciom. Takie szkolenie dla nauczycieli jest obowiązkowe. Warto również wspomnieć o uczniach szkół ponadpodstawowych. Jak wiemy, karta rowerowa w szkole podstawowej wydawana jest przez dyrektora tamtejszej placówki. W przypadku rowerzystów, którzy nie zdążyli jej zdobyć na tym etapie edukacji, muszą oni pozyskać uprawnienia w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. WORD wspiera również doświadczonych kierowców, m.in. z prawem jazdy kat. B, poprzez organizacje szkoleń doskonalenia umiejętności. Szkolenia są jednodniowe i bezpłatne. Dzięki niemu jeszcze bardziej można przybliżyć sobie potencjalne zagrożenia czyhające na drodze. „Tam będziemy jeździć po płytach poślizgowych, będziemy uczyli się rozpoznawać zagrożenia i jak tym zagrożeniom zapobiegać”. – podkreśla nasz ekspert, jednocześnie zachęcając do wzięcia udziału w szkoleniu, gdzie najbliższy nabór już we wrześniu. 

Bezpieczeństwo, kary i osoby z niepełnosprawnościami 

Kierowca, który stracił prawo jazdy, np. za jazdę pod wpływem alkoholu, czy narkotyków również musi odbyć szkolenie w WORD-zie. W trakcie rozmowy pojawiło się również pytanie o dostępność względem osób z niepełnosprawnościami. Jak podkreśla Rafał Grodzicki, osoby z niepełnosprawnością powinny być tak samo traktowane, jak pozostali kierowcy. Dlatego wszystkie usługi i szkolenia odbywające się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego skierowane są także dla kandydatów z niepełnosprawnością. Nasz rozmówca zaznacza, że niektóre szkolenia, ze względu na rodzaj dysfunkcji, nieco się różnią. Mimo to zapewnia o pełnej dostępności, a także zachęca osoby z niepełnosprawnościami do tego, by realizowały się w roli kierowców. Na wsparcie ze strony WORD-u mogą także liczyć seniorzy m.in. w zakresie organizacji szkoleń. Rozmowa z Rafałem Grodzickim miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Bezpieczni na drodze”, której możecie posłuchać w każdy wtorek po g. 15:00.

Patrycja Tabaczek rozmawia z Rafałem Grodzickim

Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.

Logotyp Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Więcej materiałów znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia