Kolarstwo górskie MTB sezon 2023

523

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu trasa i kolarze. Kolarstwo górskie MTB sezon 2023.
Kolarstwo górskie MTB sezon 2023.

Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – kalendarz w tym sezonie 2023 jest imponujący oczywiście w kolarstwie górskim. W Pucharze Świat, Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świat i oczywiście jeszcze krajowe Mistrzostwa Polski. Kolarstwo górskie MTB forma kolarstwa uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się przede wszystkim w trudnym terenie.
I dlatego zalety roweru górskiego i jego uniwersalność powodują, że jest on bardzo często wybierany jako środek transportu podczas eskapad górskich oraz wycieczek w trudnym terenie. I ponieważ dzięki temu pojawił się całkiem nowy odłam turystyki rowerowej, zarówno prywatnej, jak też zorganizowanej, polegającej na przemierzaniu szlaków niedostępnych dla samochodów, a z powodu dużych odległości zbyt długich dla turystów pieszych.
Dlatego dyscyplina ta jest coraz bardziej popularnym i docenianym sposobem spędzania wolnego czasu. Niektórzy amatorzy uprawiający ten sport traktują go jako możliwość rozwoju fizycznego, w związku z tym, stąd duża liczba imprez, w których kolarze górscy mogą sprawdzać swoje umiejętności.

Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – historia

Kolarstwo górskie powstało w USA, gdzie pod koniec lat 70. XX w. Ponieważ, pojawiła się moda na jazdę rowerami w trudnym terenie, poza normalnymi drogami. Za twórcę tego sportu uważa się najczęściej Garyego Fishera, który w 1979 r. jako pierwszy wpadł na pomysł produkcji rowerów opartych generalnie na konstrukcji roweru miejskiego, ale o wzmocnionej i skróconej ramie, pozbawionych osłon, błotników i innych tego rodzaju zbędnych „ozdób” oraz zaopatrzonych w koła o średnicy 26 cali na szerokich oponach z grubym bieżnikiem zamiast dotychczas stosowanych gładkich i cienkich kół 28-calowych.

Początkowo kolarstwo górskie było nieformalnym sportem ekstremalnym. Później, mniej więcej pod koniec lat 80. XX w., sport ten stawał się coraz bardziej popularny i jednocześnie zaczęło się jego różnicowanie na poszczególne, lepiej zdefiniowane dyscypliny.

Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – dyscypliny

Kolarstwo ekstremalne zwane też kolarstwem grawitacyjnym – rodzaj kolarstwa górskiego uprawianego na silnie nachylonych stokach naturalnych lub specjalnie przygotowywanych trasach. Wspólną cechą jest pokonywanie silnie nachylonej trasy obfitującej w liczne naturalne lub sztuczne przeszkody muldy, koleiny, ostre wiraże, skocznie.

Istnieje kilka rodzajów dyscyplin zaliczanych do kolarstwa ekstremalnego:

Zjazd (DH) – indywidualny zjazd rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste bądź poprzecinane wystającymi korzeniami. Zawodnicy ścigają się na tej samej trasie, w pewnych odstępach czasu od siebie. Wygrywa najszybszy.
Freeride (FR) – przypomina nieco DH, ale ma mniej formalny charakter, mający w zamyśle przypominać „wolny” styl uprawiania zjazdów z lat 80. Zawody FR mają zawsze mało sformalizowane zasady, które różnią się między sobą, zależnie od tego, kto je organizuje. W klasycznym przypadku polegają one na starcie ze szczytu wzgórza i dotarciu dowolnie wybieraną przez zawodników trasą do mety położonej u jego stóp. Podczas gdy w jednych wariantach mierzony jest czas przejazdu, w innych decyduje kolejność dotarcia do mety. Dziś organizuje się wiele typów zawodów freeride’owych, w których liczy się przede wszystkim styl jazdy, czyli poziom trudności wykonywanych tricków oraz liczba upadków.

Na zdjęciu jest kolarz na trasie. Kolarstwo górskie MTB sezon 2023.
Kolarstwo górskie MTB sezon 2023.

Dual slalom (DS) – polega na równoległym zjeździe po dość stromej trasie (która jednak może się miejscami wznosić) dwóch zawodników, którzy są wypuszczani w tej samej chwili.
Four Cross (4X) – jest zbliżony do DS, ale na trasę wypuszczanych jest naraz 4 zawodników.
Dirt jumping (DJ) – odbywa się na specjalnie przygotowanym torze (zbudowanym z hop ziemnych – dirtów). Polega na wykonywaniu skoków oraz różnych ewolucji w powietrzu.

Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – inne dyscypliny

Aktualnie w ramach kolarstwa górskiego rozgrywa się również zawody w ramach kilku dyscyplin.

Cross-country (XC) – rozgrywane są one na rundach, zwykle o długości od 6 do 8 km, które zawodnicy pokonują kilka lub kilkanaście razy w trakcie jednego startu. Zawodnicy ruszają wspólnie ze startu zatrzymanego. O zwycięstwie decyduje wyłącznie kolejność dotarcia zawodników do mety.

All mountain (AM) – to odmiana XC, w której jeździ się na rowerze podobnym do wyścigowego cross-country (amortyzator może mieć większy skok, a opony przystosowany do tej jazdy bieżnik i szerokość), tylko agresywniej, szybciej i czasami w trudniejszym terenie. W zależności od interpretacji, kraju i producenta termin oznacza formę pośrednią między XC a Enduro albo tożsamą z enduro.

Enduro – jest to dyscyplina znajdująca się między XC a freeridem, polegająca na jeździe po wyznaczonych przez siebie trasach, w każdym terenie. W enduro jeździ się tam, gdzie według ridera jest najlepiej i najciekawiej. Rowery do tej odmiany kolarstwa wykazują różnie dobrane cechy pośrednie między XC a FR, takie jak waga i wytrzymałość, kąty ramy, skok zawieszenia.

Maraton (MX, MT) – uprawiany jest na rowerach podobnych w konstrukcji do rowerów do XC, ale polega na przejeździe długiej trasy od 50 do około 200 km, głównie w terenie. W maratonach rozgrywane są oficjalne zawody, a od 2004 roku organizowany jest puchar świata pod auspicjami UCI.

Rowerowa jazda na orientację (MTBO, RJnO) – stanowi połączenie maratonów rowerowych i klasycznego biegu na orientację. Zawodnicy startują na rowerach przystosowanych do maratonów, ale dodatkowo wyposażonych w mapnik. Celem jest zaliczenie jak największej liczby punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie.

Street – przemieszczanie się po mieście z wykorzystaniem elementów jego infrastruktury (murków, pomników etc.) jako przeszkód.

Trial – dyscyplina, gdzie zawodnik ma do pokonania krótką trasę, na której umieszczone są różne (całkiem spore) przeszkody, a postawienie stopy na ziemi jest przewinieniem.

Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – Pucharu Świata

W sezonie 2023 czeka nas ponad 5 miesięcy rowerowych emocji oczywiście z najwyższej półki. Sezon rozpoczyna się w maju w Novym Meste, a skończymy w październiku w Kanadzie. Sezon Pucharu Świata zacznie się tradycyjnie w maju, ale tym razem w kalendarzu nie ma Albstadt, które było przez wiele lat tzw. open’erem. W miejsce Niemiec mamy debiutujący Valkenburg, który zapisał się już w historii kolarstwa, zarówno szosowego, przełajowego, jaki cross country.

1 – 12-14 maja – Nove Mesto na Morave, Czechy (XCC/XCO)

Wyniki:

Kobiety:

1 Laura Stigger (Austria) – Specialized
2 Alessandra Keller (Szwajcaria) – Thomus Maxon
3 Sina Frei (Szwajcaria) – Specialized

Mężczyźni:

1 Tom Pidcock (Wielka Brytania) – INEOS Grenadiers
2 Sam Gaze (Nowa Zelandia) – Alpecin Deceunimck
3 Lukas Schwarzbauer (Niemcy) – Canyon CLLTV

Lokaty Polaków:

Krzysztof Łukasik – miejsce 47 / +6:09
Filip Helta – miejsce 57 / +6:59
Paweł Bernas – miejsce 69 / +8:17
Michał Topór – miejsce 74 / +10:12
Karol Ostaszewski – miejsce 90 / -2 okr
Bartłomiej Wawak – DNF

2 – 9-11 czerwca – Lenzerheide, Szwajcaria (DHI/XCC/XCO)
3 – 15-18 czerwca – Leogang, Austria (DHI/XCC/XCO)
4 – 29 czerwca – 2 lipca – Val di Sole, Włochy (DHI/XCC/XCO)
5 – 24-27 sierpnia – Vallnord, Andora (DHI/XCC/XCO)
6 – 1-3 września – Loudenvielle, Francja (DHI)
7 – 7-17 września – Francja (DHI/XCC/XCO)
8 – 28-29 września – Snowshoe, USA (DHI/XCC/XCO)
9 – 6-8 października – Mont Sainte Anne, Kanada (DHI/XCC/XCO)

Wszystkie wyścigi Pucharu Świata oraz EWS od sezonu 2023 transmitowane będą przez Discovery czyli na platformach Eurosport oraz GCN+.

Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – mistrzostwa Świata i Europy

Lista imprez mistrzowskich jest naprawdę imponująca. Ponieważ, ten rok też będzie wyjątkowy, z jednej strony Polska, a to dlatego za sprawą Kraków-Małopolska jako gospodarz Igrzysk Europejskich. A z drugiej strony mamy też jedno duże wydarzenie dla prawie wszystkich dyscyplin kolarskich w kontekście Mistrzostwa Świata. Mowa tu o Glasgow w Szkocji.

11 czerwca 2023 Mistrzostwa Europy XCM – Laissac-Aveyron, Francja (Elita i Masters).
25 czerwca 2023 Mistrzostwa Europy XCO – Igrzyska Europejskie, Krynica Zdrój (Elita).
2-6 sierpnia 2023 Mistrzostwa Europy XCO, XCR, XCE – Capriasca, Szwajcaria (U15 i U17).
4-5 sierpnia 2023 Mistrzostwa Świata DHI – Fort William, Glasgow, Wielka Brytania (Elita).
6 sierpnia 2023 Mistrzostwa Świata XCM – Glentrees, Glasgow, Wielka Brytania (Elita).
9 sierpnia 2023 Mistrzostwa Świata XCR – Glentrees, Glasgow, Wielka Brytania (Elita).
10 sierpnia 2023 Mistrzostwa Świata XCC – Glentrees, Glasgow, Wielka Brytania (Elita).
10 sierpnia 2023 Mistrzostwa Świata XCO – Glentrees, Glasgow, Wielka Brytania (Junior i Juniorka).
11 sierpnia 2023 Mistrzostwa Świata XCO – Glentrees, Glasgow, Wielka Brytania (U23).
12 sierpnia 2023 Mistrzostwa Świata XCO – Glentrees, Glasgow, Wielka Brytania (Elita).
16 września 2023 Mistrzostwa Świata XCO, DHI – Dwellingup, Australia (Masters).

Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – Mistrzostwa Polski

Mistrzostwa Polski MTB XCR-XCC-XCO 2023. Krajowy czempionat w większości odmian cross country odbędzie się w Białce Tatrzańskiej, na zboczach Kotelnicy Białczańskiej. Organizatorem będzie Cezary Szafraniec czyli Tatra Cycling Events.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim XCO, XCC i sztafet mieszanych, to najważniejsze wydarzenie dla kolarzy górskich specjalizujących się w jego olimpijskiej odmianie, czyli Cross Country.

Na starcie przez 3 dni zobaczymy najlepszych kolarzy górskich w Polsce, od najmłodszych żaczków, po przez Elitę i Mastersów, a także amatorów, którzy będą chcieli zmierzyć się z Mistrzowską trasą na Kotelnicy Białczańskiej, która będzie widowiskowa i wymagająca kondycyjnie ponieważ trasa będzie z przeszkodami technicznymi.

Start i meta będą w kompleksie znanej wszystkim z szaleństwa na białym puchu Stacji Narciarskiej Kotelnica Białczańska przy kolej Ekspress.

Ponieważ jest to najlepsza lokalizacja na imprezę tej rangi, wygoda dla zawodników i mnóstwo atrakcji dla Kibiców.
Dodatkowo dla miłośników szosowych rowerów, ponieważ organizatorzy przygotowali rajdy rowerowe Marathon Tatry Race i dla szutrowców maratony Dookoła Tatr po dzikich trasach w ramach Tatra Gravel Race!

Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – MP harmonogram

1.06.2023
15:00-19:00 Zapoznanie z trasą MP Stok Kotelnicy Białczańskiej.
2.06.2023
8:00 – 12:00 Biuro zawodów (odbiór numerów startowych i akredytacji) Hotel Bania (sala konferencyjna Litwinka I piętro), ul. Środkowa 181, Białka Tatrzańska.
10:00 – 12:00 Oficjalny trening na trasie MP Stok Kotelnicy Białczańskiej.
12:00 Odprawa techniczna sztafety Hotel Bania (sala konferencyjna).
12:30 Ceremonia otwarcia Mistrzostw Polski MTB 2023 Scena Bania.
13:00 Sztafety mieszane kat. Młodzik Start przy dolnej stacji kolei Express.
13:50 Sztafety mieszane kat. Junior Młodszy.
14:40 Sztafety mieszane kat. Junior.

15:30 – 17:00 Oficjalny trening na trasie Short Track – TYLKO Elita i U23, K i M (pozostała część trasy dostępna dla wszystkich zawodników) Stok Kotelnicy Białczańskiej.
16:30 Odprawa techniczna – Short Track Hotel Bania (sala konferencyjna).
17:30 Short Track – Elita Kobiet i U-23 Kobiet Start przy dolnej stacji kolei Express.
18:15 Short Track – Elita i U-23 Mężczyzn.
19:00 Ceremonia dekoracji:
Sztafety mieszane
Short Track Scena Bania
19:30 (bezpośrednio po dekoracji) Konferencja podsumowująca DZIEŃ 1 Mistrzostw Polski Scena Bania.
19:30-21:00 Biuro zawodów Tylko dla Amatorów Hotel Bania (sala konferencyjna Litwinka I piętro), ul. Środkowa 181, Białka Tatrzańska.

Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – harmonogram 3.06.2023 i 4.06.2023

3.06.2023
8:00 – 12:00 Biuro zawodów (odbiór numerów startowych i akredytacji) Hotel Bania (sala konferencyjna Litwinka I piętro), ul. Środkowa 181, Białka Tatrzańska.
8:30-9:45 Oficjalny trening na trasie MP Stok Kotelnicy Białczańskiej.
9:00 Odprawa techniczna do wyścigów sobotnich Hotel Bania (sala konferencyjna).
10:00, 10:03 Wyścig XCO Żak, Żakini Start przy dolnej stacji kolei Express.
10:50, 10:53 Wyścig XCO Młodzik, Młodziczka.
11:50, 11:53 Wyścig XCO Masters I i Cyklosport Mężczyźni.
13:30, 13:33 Wyścig XCO Masters II i Masters III
15:00, 15:02, 15:04 Wyścig XCO Masters IV, Masters Kobiet i Cyklosport Kobiet.

16:20, 16:22, 16:24, 16:26, 16:27 Wyścig XCO amatorów – Mężczyźni w kolejności M2, M3, M4, M5, Kobiety Open.
16:30-18:00 Biuro zawodów Hotel Bania (sala konferencyjna Litwinka I piętro), ul. Środkowa 181, Białka Tatrzańska.
18:00-19:30 Oficjalny trening na trasie MP Stok Kotelnicy Białczańskiej.
18:00 Ceremonia dekoracji:
Wyścigi XCO w kolejności startów Scena Bania.
18:50 (bezpośrednio po dekoracji) Konferencja podsumowująca DZIEŃ 2 Mistrzostw Polski Scena Bania.

4.06.2023
9:30 Odprawa techniczna Hotel Bania (sala konferencyjna).
10:30, 10:33 Wyścig XCO Junior Młodszy, Juniorka Młodsza Start przy dolnej stacji kolei Express.
12:00 Wyścig XCO Junior.
14:00, 14:03 Wyścig XCO Elita i U-23 Kobiet, Juniorka.
16:00, 16:03 Wyścig XCO Elita Mężczyzn, U23 Mężczyzn.
18:00 Ceremonia dekoracji:
Wyścigi XCO w kolejności startów Scena Bania.
18:30 Ceremonia zamknięcia Mistrzostw Polski MTB 2023 Scena Bania.
18:40 Konferencja podsumowująca 3 dzień Mistrzostw Polski Scena Bania.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Giro d’Italia 2023

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia