Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – kalendarz w tym sezonie 2023 jest imponujący oczywiście w kolarstwie górskim. W Pucharze Świat, Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świat i oczywiście jeszcze krajowe Mistrzostwa Polski. Kolarstwo górskie MTB forma kolarstwa uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się przede wszystkim w trudnym terenie.
I dlatego zalety roweru górskiego i jego uniwersalność powodują, że jest on bardzo często wybierany jako środek transportu podczas eskapad górskich oraz wycieczek w trudnym terenie. I ponieważ dzięki temu pojawił się całkiem nowy odłam turystyki rowerowej, zarówno prywatnej, jak też zorganizowanej, polegającej na przemierzaniu szlaków niedostępnych dla samochodów, a z powodu dużych odległości zbyt długich dla turystów pieszych.
Dlatego dyscyplina ta jest coraz bardziej popularnym i docenianym sposobem spędzania wolnego czasu. Niektórzy amatorzy uprawiający ten sport traktują go jako możliwość rozwoju fizycznego, w związku z tym, stąd duża liczba imprez, w których kolarze górscy mogą sprawdzać swoje umiejętności.
Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – historia
Kolarstwo górskie powstało w USA, gdzie pod koniec lat 70. XX w. Ponieważ, pojawiła się moda na jazdę rowerami w trudnym terenie, poza normalnymi drogami. Za twórcę tego sportu uważa się najczęściej Garyego Fishera, który w 1979 r. jako pierwszy wpadł na pomysł produkcji rowerów opartych generalnie na konstrukcji roweru miejskiego, ale o wzmocnionej i skróconej ramie, pozbawionych osłon, błotników i innych tego rodzaju zbędnych „ozdób” oraz zaopatrzonych w koła o średnicy 26 cali na szerokich oponach z grubym bieżnikiem zamiast dotychczas stosowanych gładkich i cienkich kół 28-calowych.
Początkowo kolarstwo górskie było nieformalnym sportem ekstremalnym. Później, mniej więcej pod koniec lat 80. XX w., sport ten stawał się coraz bardziej popularny i jednocześnie zaczęło się jego różnicowanie na poszczególne, lepiej zdefiniowane dyscypliny.
Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – dyscypliny
Kolarstwo ekstremalne zwane też kolarstwem grawitacyjnym – rodzaj kolarstwa górskiego uprawianego na silnie nachylonych stokach naturalnych lub specjalnie przygotowywanych trasach. Wspólną cechą jest pokonywanie silnie nachylonej trasy obfitującej w liczne naturalne lub sztuczne przeszkody muldy, koleiny, ostre wiraże, skocznie.
Istnieje kilka rodzajów dyscyplin zaliczanych do kolarstwa ekstremalnego:
Zjazd (DH) – indywidualny zjazd rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste bądź poprzecinane wystającymi korzeniami. Zawodnicy ścigają się na tej samej trasie, w pewnych odstępach czasu od siebie. Wygrywa najszybszy.
Freeride (FR) – przypomina nieco DH, ale ma mniej formalny charakter, mający w zamyśle przypominać „wolny” styl uprawiania zjazdów z lat 80. Zawody FR mają zawsze mało sformalizowane zasady, które różnią się między sobą, zależnie od tego, kto je organizuje. W klasycznym przypadku polegają one na starcie ze szczytu wzgórza i dotarciu dowolnie wybieraną przez zawodników trasą do mety położonej u jego stóp. Podczas gdy w jednych wariantach mierzony jest czas przejazdu, w innych decyduje kolejność dotarcia do mety. Dziś organizuje się wiele typów zawodów freeride’owych, w których liczy się przede wszystkim styl jazdy, czyli poziom trudności wykonywanych tricków oraz liczba upadków.
Dual slalom (DS) – polega na równoległym zjeździe po dość stromej trasie (która jednak może się miejscami wznosić) dwóch zawodników, którzy są wypuszczani w tej samej chwili.
Four Cross (4X) – jest zbliżony do DS, ale na trasę wypuszczanych jest naraz 4 zawodników.
Dirt jumping (DJ) – odbywa się na specjalnie przygotowanym torze (zbudowanym z hop ziemnych – dirtów). Polega na wykonywaniu skoków oraz różnych ewolucji w powietrzu.
Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – inne dyscypliny
Aktualnie w ramach kolarstwa górskiego rozgrywa się również zawody w ramach kilku dyscyplin.
Cross-country (XC) – rozgrywane są one na rundach, zwykle o długości od 6 do 8 km, które zawodnicy pokonują kilka lub kilkanaście razy w trakcie jednego startu. Zawodnicy ruszają wspólnie ze startu zatrzymanego. O zwycięstwie decyduje wyłącznie kolejność dotarcia zawodników do mety.
All mountain (AM) – to odmiana XC, w której jeździ się na rowerze podobnym do wyścigowego cross-country (amortyzator może mieć większy skok, a opony przystosowany do tej jazdy bieżnik i szerokość), tylko agresywniej, szybciej i czasami w trudniejszym terenie. W zależności od interpretacji, kraju i producenta termin oznacza formę pośrednią między XC a Enduro albo tożsamą z enduro.
Enduro – jest to dyscyplina znajdująca się między XC a freeridem, polegająca na jeździe po wyznaczonych przez siebie trasach, w każdym terenie. W enduro jeździ się tam, gdzie według ridera jest najlepiej i najciekawiej. Rowery do tej odmiany kolarstwa wykazują różnie dobrane cechy pośrednie między XC a FR, takie jak waga i wytrzymałość, kąty ramy, skok zawieszenia.
Maraton (MX, MT) – uprawiany jest na rowerach podobnych w konstrukcji do rowerów do XC, ale polega na przejeździe długiej trasy od 50 do około 200 km, głównie w terenie. W maratonach rozgrywane są oficjalne zawody, a od 2004 roku organizowany jest puchar świata pod auspicjami UCI.
Rowerowa jazda na orientację (MTBO, RJnO) – stanowi połączenie maratonów rowerowych i klasycznego biegu na orientację. Zawodnicy startują na rowerach przystosowanych do maratonów, ale dodatkowo wyposażonych w mapnik. Celem jest zaliczenie jak największej liczby punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie.
Street – przemieszczanie się po mieście z wykorzystaniem elementów jego infrastruktury (murków, pomników etc.) jako przeszkód.
Trial – dyscyplina, gdzie zawodnik ma do pokonania krótką trasę, na której umieszczone są różne (całkiem spore) przeszkody, a postawienie stopy na ziemi jest przewinieniem.
Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – Pucharu Świata
W sezonie 2023 czeka nas ponad 5 miesięcy rowerowych emocji oczywiście z najwyższej półki. Sezon rozpoczyna się w maju w Novym Meste, a skończymy w październiku w Kanadzie. Sezon Pucharu Świata zacznie się tradycyjnie w maju, ale tym razem w kalendarzu nie ma Albstadt, które było przez wiele lat tzw. open’erem. W miejsce Niemiec mamy debiutujący Valkenburg, który zapisał się już w historii kolarstwa, zarówno szosowego, przełajowego, jaki cross country.
1 – 12-14 maja – Nove Mesto na Morave, Czechy (XCC/XCO)
Wyniki:
Kobiety:
1 Laura Stigger (Austria) – Specialized
2 Alessandra Keller (Szwajcaria) – Thomus Maxon
3 Sina Frei (Szwajcaria) – Specialized
Mężczyźni:
1 Tom Pidcock (Wielka Brytania) – INEOS Grenadiers
2 Sam Gaze (Nowa Zelandia) – Alpecin Deceunimck
3 Lukas Schwarzbauer (Niemcy) – Canyon CLLTV
Lokaty Polaków:
Krzysztof Łukasik – miejsce 47 / +6:09
Filip Helta – miejsce 57 / +6:59
Paweł Bernas – miejsce 69 / +8:17
Michał Topór – miejsce 74 / +10:12
Karol Ostaszewski – miejsce 90 / -2 okr
Bartłomiej Wawak – DNF
2 – 9-11 czerwca – Lenzerheide, Szwajcaria (DHI/XCC/XCO)
3 – 15-18 czerwca – Leogang, Austria (DHI/XCC/XCO)
4 – 29 czerwca – 2 lipca – Val di Sole, Włochy (DHI/XCC/XCO)
5 – 24-27 sierpnia – Vallnord, Andora (DHI/XCC/XCO)
6 – 1-3 września – Loudenvielle, Francja (DHI)
7 – 7-17 września – Francja (DHI/XCC/XCO)
8 – 28-29 września – Snowshoe, USA (DHI/XCC/XCO)
9 – 6-8 października – Mont Sainte Anne, Kanada (DHI/XCC/XCO)
Wszystkie wyścigi Pucharu Świata oraz EWS od sezonu 2023 transmitowane będą przez Discovery czyli na platformach Eurosport oraz GCN+.
Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – mistrzostwa Świata i Europy
Lista imprez mistrzowskich jest naprawdę imponująca. Ponieważ, ten rok też będzie wyjątkowy, z jednej strony Polska, a to dlatego za sprawą Kraków-Małopolska jako gospodarz Igrzysk Europejskich. A z drugiej strony mamy też jedno duże wydarzenie dla prawie wszystkich dyscyplin kolarskich w kontekście Mistrzostwa Świata. Mowa tu o Glasgow w Szkocji.
11 czerwca 2023 Mistrzostwa Europy XCM – Laissac-Aveyron, Francja (Elita i Masters).
25 czerwca 2023 Mistrzostwa Europy XCO – Igrzyska Europejskie, Krynica Zdrój (Elita).
2-6 sierpnia 2023 Mistrzostwa Europy XCO, XCR, XCE – Capriasca, Szwajcaria (U15 i U17).
4-5 sierpnia 2023 Mistrzostwa Świata DHI – Fort William, Glasgow, Wielka Brytania (Elita).
6 sierpnia 2023 Mistrzostwa Świata XCM – Glentrees, Glasgow, Wielka Brytania (Elita).
9 sierpnia 2023 Mistrzostwa Świata XCR – Glentrees, Glasgow, Wielka Brytania (Elita).
10 sierpnia 2023 Mistrzostwa Świata XCC – Glentrees, Glasgow, Wielka Brytania (Elita).
10 sierpnia 2023 Mistrzostwa Świata XCO – Glentrees, Glasgow, Wielka Brytania (Junior i Juniorka).
11 sierpnia 2023 Mistrzostwa Świata XCO – Glentrees, Glasgow, Wielka Brytania (U23).
12 sierpnia 2023 Mistrzostwa Świata XCO – Glentrees, Glasgow, Wielka Brytania (Elita).
16 września 2023 Mistrzostwa Świata XCO, DHI – Dwellingup, Australia (Masters).
Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – Mistrzostwa Polski
Mistrzostwa Polski MTB XCR-XCC-XCO 2023. Krajowy czempionat w większości odmian cross country odbędzie się w Białce Tatrzańskiej, na zboczach Kotelnicy Białczańskiej. Organizatorem będzie Cezary Szafraniec czyli Tatra Cycling Events.
Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim XCO, XCC i sztafet mieszanych, to najważniejsze wydarzenie dla kolarzy górskich specjalizujących się w jego olimpijskiej odmianie, czyli Cross Country.
Na starcie przez 3 dni zobaczymy najlepszych kolarzy górskich w Polsce, od najmłodszych żaczków, po przez Elitę i Mastersów, a także amatorów, którzy będą chcieli zmierzyć się z Mistrzowską trasą na Kotelnicy Białczańskiej, która będzie widowiskowa i wymagająca kondycyjnie ponieważ trasa będzie z przeszkodami technicznymi.
Start i meta będą w kompleksie znanej wszystkim z szaleństwa na białym puchu Stacji Narciarskiej Kotelnica Białczańska przy kolej Ekspress.
Ponieważ jest to najlepsza lokalizacja na imprezę tej rangi, wygoda dla zawodników i mnóstwo atrakcji dla Kibiców.
Dodatkowo dla miłośników szosowych rowerów, ponieważ organizatorzy przygotowali rajdy rowerowe Marathon Tatry Race i dla szutrowców maratony Dookoła Tatr po dzikich trasach w ramach Tatra Gravel Race!
Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – MP harmonogram
1.06.2023
15:00-19:00 Zapoznanie z trasą MP Stok Kotelnicy Białczańskiej.
2.06.2023
8:00 – 12:00 Biuro zawodów (odbiór numerów startowych i akredytacji) Hotel Bania (sala konferencyjna Litwinka I piętro), ul. Środkowa 181, Białka Tatrzańska.
10:00 – 12:00 Oficjalny trening na trasie MP Stok Kotelnicy Białczańskiej.
12:00 Odprawa techniczna sztafety Hotel Bania (sala konferencyjna).
12:30 Ceremonia otwarcia Mistrzostw Polski MTB 2023 Scena Bania.
13:00 Sztafety mieszane kat. Młodzik Start przy dolnej stacji kolei Express.
13:50 Sztafety mieszane kat. Junior Młodszy.
14:40 Sztafety mieszane kat. Junior.
15:30 – 17:00 Oficjalny trening na trasie Short Track – TYLKO Elita i U23, K i M (pozostała część trasy dostępna dla wszystkich zawodników) Stok Kotelnicy Białczańskiej.
16:30 Odprawa techniczna – Short Track Hotel Bania (sala konferencyjna).
17:30 Short Track – Elita Kobiet i U-23 Kobiet Start przy dolnej stacji kolei Express.
18:15 Short Track – Elita i U-23 Mężczyzn.
19:00 Ceremonia dekoracji:
Sztafety mieszane
Short Track Scena Bania
19:30 (bezpośrednio po dekoracji) Konferencja podsumowująca DZIEŃ 1 Mistrzostw Polski Scena Bania.
19:30-21:00 Biuro zawodów Tylko dla Amatorów Hotel Bania (sala konferencyjna Litwinka I piętro), ul. Środkowa 181, Białka Tatrzańska.
Kolarstwo górskie MTB sezon 2023 – harmonogram 3.06.2023 i 4.06.2023
3.06.2023
8:00 – 12:00 Biuro zawodów (odbiór numerów startowych i akredytacji) Hotel Bania (sala konferencyjna Litwinka I piętro), ul. Środkowa 181, Białka Tatrzańska.
8:30-9:45 Oficjalny trening na trasie MP Stok Kotelnicy Białczańskiej.
9:00 Odprawa techniczna do wyścigów sobotnich Hotel Bania (sala konferencyjna).
10:00, 10:03 Wyścig XCO Żak, Żakini Start przy dolnej stacji kolei Express.
10:50, 10:53 Wyścig XCO Młodzik, Młodziczka.
11:50, 11:53 Wyścig XCO Masters I i Cyklosport Mężczyźni.
13:30, 13:33 Wyścig XCO Masters II i Masters III
15:00, 15:02, 15:04 Wyścig XCO Masters IV, Masters Kobiet i Cyklosport Kobiet.
16:20, 16:22, 16:24, 16:26, 16:27 Wyścig XCO amatorów – Mężczyźni w kolejności M2, M3, M4, M5, Kobiety Open.
16:30-18:00 Biuro zawodów Hotel Bania (sala konferencyjna Litwinka I piętro), ul. Środkowa 181, Białka Tatrzańska.
18:00-19:30 Oficjalny trening na trasie MP Stok Kotelnicy Białczańskiej.
18:00 Ceremonia dekoracji:
Wyścigi XCO w kolejności startów Scena Bania.
18:50 (bezpośrednio po dekoracji) Konferencja podsumowująca DZIEŃ 2 Mistrzostw Polski Scena Bania.
4.06.2023
9:30 Odprawa techniczna Hotel Bania (sala konferencyjna).
10:30, 10:33 Wyścig XCO Junior Młodszy, Juniorka Młodsza Start przy dolnej stacji kolei Express.
12:00 Wyścig XCO Junior.
14:00, 14:03 Wyścig XCO Elita i U-23 Kobiet, Juniorka.
16:00, 16:03 Wyścig XCO Elita Mężczyzn, U23 Mężczyzn.
18:00 Ceremonia dekoracji:
Wyścigi XCO w kolejności startów Scena Bania.
18:30 Ceremonia zamknięcia Mistrzostw Polski MTB 2023 Scena Bania.
18:40 Konferencja podsumowująca 3 dzień Mistrzostw Polski Scena Bania.
Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Giro d’Italia 2023