XX Szturm Twierdzy Zamość

Widowisko historyczne, odtwarzające najazd wojsk tatarsko-kozackich hetmana Bohdana Chmielnickiego.

490

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

XX Szturm Twierdzy Zamość

Po raz XX w pięknym mieście Zamość będzie miało miejsce historyczne widowisko plenerowe. W dniach 19-21 maja, grupy rekonstrukcji historycznej odtworzą wydarzenia z 1648 roku jakimi był najazd wojsk tatarsko-kozackich pod wodzą hetmana Chmielnickiego. XX Szturm Twierdzy Zamość

XX Szturm Twierdzy Zamość – początek

Historia Zamościa zaczęła się 10 kwietnia 1580 roku, gdy Hetman wielki koronny Jan Zamoyski wydał akt fundacyjny, tym samym rozpoczynając budowę miasta. Budowa postępowała bardzo szybko i już po kilkunastu latach Zamość stał się ośrodkiem kultury, nauki i postępu. Ponieważ dzięki licznym przywilejom i prawu składu, w Zamościu kwitł handel i rzemiosło, a mieszkańcy wiedli dostatnie życie, aby zapewnić miastu bezpieczeństwo Zamość został otoczony murami.

Na narożnikach utworzono siedem bastionów, wyposażonych w potężne działa obronne. Bagna i rozlewiska utrudniały dostęp do murów od zachodu i południa, od wschodu i północy dostępu broniły głębokie fosy. W ten sposób, piękne miasto stało się potężną twierdzą, która przeżyła swe pierwsze oblężenie w 1648 roku, a to za sprawą najazdu wojsk tatarsko-kozackich dowodzonych przez hetmana Chmielnickiego. Twierdza przeszła chrzest bojowy zwycięsko, po dwóch tygodniach najeźdźcy musieli odstąpić.

Oblężenie

Scena z inscenizacji Szturmu Twierdzy Zamość w 2017 roku.
Scena z inscenizacji Szturmu Twierdzy Zamość w 2017 roku.

Oblężenie Zamościa było jednym z epizodów powstania Bohdana Chmielnickiego w 1648 roku. Kozacy od dawna stanowili siłę najemną w szeregach wojsk Rzeczypospolitej, a wzniecając powstanie chcieli uzyskać niezależność polityczną i społeczną. Jednak głównym powodem było odwołanie wojny Rzeczpospolitej z Turcją, dzięki udziałowi w niej Kozacy mieli otrzymać podwyżkę żołdu i zwiększenie rejestru. Chmielnicki zawarł sojusz z Tuchaj-bejem, a następnie poprowadził połączone siły zbuntowanych Kozaków oraz Tatarów na ziemie Korony.

W 1648 roku, ufortyfikowany Zamość był najpotężniejszą i najnowocześniejszą twierdzą w Rzeczypospolitej i Europie Wschodniej. Jesienią tego roku armia kozacka wspierana przez Tatarów rozpoczęła 17-dniowe oblężenie Twierdzy Zamość. Różne źródła podają zbliżone liczby, więc możemy przyjąć że w twierdzy było ok. 4,7 tys. obrońców, natomiast siły kozacko-tatarskie były dziesięciokrotnie większe. Wojska Bohdana Chmielnickiego przystąpiły do oblężenia bez wcześniejszego przygotowania i nie posiadały ciężkiej artylerii oblężniczej, nie bez znaczenia była zbliżająca się zima. Z kolei obsada Twierdzy Zamość, gnębiona przez choroby nie mogła liczyć na odsiecz, a zapasy żywności kurczyły się.

W wyniku prowadzonych rozmów, osiągnięto porozumienie i zawarto układ. Na jego mocy zamościanie zapłacili okup w wysokości 20 tys. złotych polskich, a Kozacy z Tatarami odstąpili od oblężenia.

XX Szturm Twierdzy Zamość – program

19 maja 2023 r. (piątek)

Lokalizacja: Rynek Wodny

20:30  Zbiórka obecnych w Zamościu grup na trasę przemarszu

20:40  Wymarsz

20:40 – 21:30 Przemarsz rekonstruktorów ulicami Zamościa na trasie: Rynek Wodny –   Partyzantów – Peowiaków- Piłsudskiego – Akademicka- Grodzka – Rynek Wielki

22:00  Wejście na Rynek Wielki z pochodniami

22:10  Uroczyste otwarcie XX Szturmu Twierdzy Zamość

20 maja 2023 r. (sobota)
Lokalizacja: Bastion I – Bitwa Dzienna

13:00 Parking przy rawelinie. Koncentracja oddziałów biorących udział w bitwie dziennej, następnie wyjście na ustalone pozycje przy bastionie nr I wyznaczonymi trasami i zajęcie pozycji do bitwy przed widowiskiem

13:30 Bastion I – Bitwa dzienna

21:30 Bastion I – Bitwa Nocna

21 maja 2023 r. (niedziela)
Lokalizacja: – Rynek Wielki

12:00 Rozpoczęcie widowiska „Przekazanie okupu”

12:30 Wjazd Sobiepana i Wiśniowieckiego na Rynek Wielki

13:00 Pokazy sprawności rycerskiej w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych

13:30 Zakończenie widowiska

W widowisku wezmą udział Zamojskie Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz zaprzyjaźnione grupy z całego kraju, Czech, Ukrainy i Węgier.

Polecam materiał wideo: Dookoła Twierdzy Zamość

Może cię również zainteresować: Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń 2023

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia