Suche i zmęczone oczy – jak walczyć z problemem?

jak zaradzić zmęczeniu oczu w czasie długotrwałej jazdy?

0
64

Suchość oczu, ich podrażnienie, zaczerwienienie, świąd, pieczenie lub bolesność to objawy, z którymi pacjenci coraz częściej zgłaszają się do okulisty. Obecne czasy niestety sprzyjają problemom z oczami. Wielu z nas spędza każdego dnia wiele godzin przed ekranami – w tym nie tylko z tytułu wykonywanej pracy, ale również w domu, w ramach „wypoczynku”. Dochodzi do tego brak odpowiedniej ilości snu i wiele innych czynników, które wpływają niekorzystnie na kondycję oczu. Jeśli masz suche i zmęczone oczy, poniżej znajdziesz porady, jak walczyć z tym problemem. Zmęczone oczy w czasie długotrwałej jazdy mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Suche i zmęczone oczy – przyczyny

Dolegliwości związane z oczami należą do szczególnie uciążliwych i nieprzyjemnych, a niestety występują u pacjentów coraz częściej. Powodem jest bardzo często prowadzony styl życia. Wielogodzinne wpatrywanie się w monitor komputera, ekran telefonu czy też w telewizor nie pozostaje bez echa, jeśli chodzi o kondycję oczu. Swoją cegiełkę dokłada też sztuczne oświetlenie, suchość powietrza, zanieczyszczenie i dym, a także wiele innych czynników. Suchość i zmęczenie oczu często dotyczy również zawodowych kierowców oraz osób, które mocno przemęczają wzrok, w tym np. czytając w nieodpowiednim oświetleniu. Do zmęczenia oczu przyczynia się też niejednokrotnie klimatyzacja, brak ochrony oczu przed promieniowaniem UV, a także niekorygowana wada wzroku.

Dolegliwości może towarzyszyć uczucie obecności ciała obcego pod powiekami, nadwrażliwość na światło, a także spadki ostrości widzenia. Niejednokrotnie oczy są też zaczerwienione, a poza tym mogą swędzieć, piec lub boleć. Uczucie suchości oczu może być bardzo dokuczliwe – czasem towarzyszy mu też łzawienie, a niekiedy nawet obrzęk powiek.

Co może pomóc na suche i zmęczone oczy?

Zanim pacjenci sięgną po nawilżające krople do oczu, mogą wypróbować domowe sposoby na walkę z problemem, jakim jest przemęczenie wzroku. Popularnością cieszy się w szczególności luteina, która znajduje się m.in. w szpinaku, jarmużu, zielonym groszku, brokułach czy sałacie. Dieta powinna być też bogata w antyoksydanty, karotenoidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także w witaminę A, witaminę C i witaminę E, a oprócz tego w ważne dla wzroku minerały. Osoby, które spożywają mało produktów bogatych w luteinę, mogą postawić również na tabletki z luteiną z apteki. Na zmęczone oczy można też wykonywać okłady w warunkach domowych. Dobrym przykładem są proste do zrobienia okłady z czarnej herbaty bądź rumianku. Inną opcją są okłady z plasterków ogórka.

Nawilżające krople do oczu – stosować czy nie?

W przypadku problemu suchych i zmęczonych oczu wiele osób kieruje swoje kroki w pierwszej kolejności do apteki po krople. Produktem pierwszego wyboru w tym przypadku są najczęściej nawilżające krople do oczu. Faktycznie rozwiązanie to może okazać się pomocne, by dobrze nawilżyć oczy i zabezpieczyć je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Krople należy jednak prawidłowo dobrać, a tych na rynku jest wiele, w tym zarówno krople do oczu dla dzieci, jak i dla osób dorosłych.

Przy problemie suchych oczu polecane są w szczególności preparaty określane jako „sztuczne łzy”. Są to produkty, dzięki którym można przez dłuższy czas utrzymać odpowiednie nawilżenie gałki ocznej. Często proponowane są też krople z kwasem hialuronowym, ektoiną bądź pantenolem. Te środki nie tylko wspomagają utrzymanie odpowiedniego nawilżenia oczu, ale również wspomagają regenerację tkanek i dbają o utrzymanie prawidłowego filmu łzowego. Niejednokrotnie stosuje się też krople ze świetlikiem, bławatkiem czy też nagietkiem lekarskim.

Decydując się na stosowanie nawilżających kropli do oczu, należy wcześniej zapoznać się z ich składem, zalecanym stosowaniem i przeciwwskazaniami. Istotne dla osiągnięcia pożądanych efektów jest regularne stosowanie kropli do oczu kilka razy dziennie (zawsze zgodnie z ulotką). Także jednoczesne przestrzeganie innych zasad pomagających ograniczyć zmęczenie wzroku. Bardzo ważne jest również to, jak długo krople do oczu mogą być przechowywane – decydując się na preparaty bez konserwantów, trzeba liczyć się z tym, że produkt może być krócej ważny od pierwszego otwarcia.

Profilaktyka, czyli jak dbać o oczy na co dzień, by uniknąć ich przesuszenia?

Dolegliwości towarzyszące zespołowi suchego oka bywają bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Można jednak im częściowo zapobiegać, odpowiednio dbając o swoje oczy. Nie bez znaczenia jest też dbałość o prawidłową higienę snu oraz właściwą higienę oczu, w tym wykorzystywanie łagodnych preparatów do przemywania powiek.

Pracując przy komputerze, dobrze jest zakładać ochronne okulary oraz robić regularne przerwy. Pozwolą oczom na wypoczynek – w przerwie od komputera nie zaglądajmy jednak w telefon, gdyż mija się to z celem. Warto dopilnować również prawidłowej wilgotności pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy. Oczywiście osoby z wadami wzroku powinny nosić regularnie okulary korekcyjne, a poza tym należy zadbać o ochronę wzroku przed promieniowaniem UV, nosząc okulary przeciwsłoneczne.

poznaj prawdę o płonących bateriach w elektrykach