Suche i zmęczone oczy – jak walczyć z problemem?

jak zaradzić zmęczeniu oczu w czasie długotrwałej jazdy?

321

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Suchość oczu, ich podrażnienie, zaczerwienienie, świąd, pieczenie lub bolesność to objawy, z którymi pacjenci coraz częściej zgłaszają się do okulisty. Obecne czasy niestety sprzyjają problemom z oczami. Wielu z nas spędza każdego dnia wiele godzin przed ekranami – w tym nie tylko z tytułu wykonywanej pracy, ale również w domu, w ramach „wypoczynku”. Dochodzi do tego brak odpowiedniej ilości snu i wiele innych czynników, które wpływają niekorzystnie na kondycję oczu. Jeśli masz suche i zmęczone oczy, poniżej znajdziesz porady, jak walczyć z tym problemem. Zmęczone oczy w czasie długotrwałej jazdy mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Suche i zmęczone oczy – przyczyny

Dolegliwości związane z oczami należą do szczególnie uciążliwych i nieprzyjemnych, a niestety występują u pacjentów coraz częściej. Powodem jest bardzo często prowadzony styl życia. Wielogodzinne wpatrywanie się w monitor komputera, ekran telefonu czy też w telewizor nie pozostaje bez echa, jeśli chodzi o kondycję oczu. Swoją cegiełkę dokłada też sztuczne oświetlenie, suchość powietrza, zanieczyszczenie i dym, a także wiele innych czynników. Suchość i zmęczenie oczu często dotyczy również zawodowych kierowców oraz osób, które mocno przemęczają wzrok, w tym np. czytając w nieodpowiednim oświetleniu. Do zmęczenia oczu przyczynia się też niejednokrotnie klimatyzacja, brak ochrony oczu przed promieniowaniem UV, a także niekorygowana wada wzroku.

Dolegliwości może towarzyszyć uczucie obecności ciała obcego pod powiekami, nadwrażliwość na światło, a także spadki ostrości widzenia. Niejednokrotnie oczy są też zaczerwienione, a poza tym mogą swędzieć, piec lub boleć. Uczucie suchości oczu może być bardzo dokuczliwe – czasem towarzyszy mu też łzawienie, a niekiedy nawet obrzęk powiek.

Co może pomóc na suche i zmęczone oczy?

Zanim pacjenci sięgną po nawilżające krople do oczu, mogą wypróbować domowe sposoby na walkę z problemem, jakim jest przemęczenie wzroku. Popularnością cieszy się w szczególności luteina, która znajduje się m.in. w szpinaku, jarmużu, zielonym groszku, brokułach czy sałacie. Dieta powinna być też bogata w antyoksydanty, karotenoidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także w witaminę A, witaminę C i witaminę E, a oprócz tego w ważne dla wzroku minerały. Osoby, które spożywają mało produktów bogatych w luteinę, mogą postawić również na tabletki z luteiną z apteki. Na zmęczone oczy można też wykonywać okłady w warunkach domowych. Dobrym przykładem są proste do zrobienia okłady z czarnej herbaty bądź rumianku. Inną opcją są okłady z plasterków ogórka.

Nawilżające krople do oczu – stosować czy nie?

W przypadku problemu suchych i zmęczonych oczu wiele osób kieruje swoje kroki w pierwszej kolejności do apteki po krople. Produktem pierwszego wyboru w tym przypadku są najczęściej nawilżające krople do oczu. Faktycznie rozwiązanie to może okazać się pomocne, by dobrze nawilżyć oczy i zabezpieczyć je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Krople należy jednak prawidłowo dobrać, a tych na rynku jest wiele, w tym zarówno krople do oczu dla dzieci, jak i dla osób dorosłych.

Przy problemie suchych oczu polecane są w szczególności preparaty określane jako „sztuczne łzy”. Są to produkty, dzięki którym można przez dłuższy czas utrzymać odpowiednie nawilżenie gałki ocznej. Często proponowane są też krople z kwasem hialuronowym, ektoiną bądź pantenolem. Te środki nie tylko wspomagają utrzymanie odpowiedniego nawilżenia oczu, ale również wspomagają regenerację tkanek i dbają o utrzymanie prawidłowego filmu łzowego. Niejednokrotnie stosuje się też krople ze świetlikiem, bławatkiem czy też nagietkiem lekarskim.

Decydując się na stosowanie nawilżających kropli do oczu, należy wcześniej zapoznać się z ich składem, zalecanym stosowaniem i przeciwwskazaniami. Istotne dla osiągnięcia pożądanych efektów jest regularne stosowanie kropli do oczu kilka razy dziennie (zawsze zgodnie z ulotką). Także jednoczesne przestrzeganie innych zasad pomagających ograniczyć zmęczenie wzroku. Bardzo ważne jest również to, jak długo krople do oczu mogą być przechowywane – decydując się na preparaty bez konserwantów, trzeba liczyć się z tym, że produkt może być krócej ważny od pierwszego otwarcia.

Profilaktyka, czyli jak dbać o oczy na co dzień, by uniknąć ich przesuszenia?

Dolegliwości towarzyszące zespołowi suchego oka bywają bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Można jednak im częściowo zapobiegać, odpowiednio dbając o swoje oczy. Nie bez znaczenia jest też dbałość o prawidłową higienę snu oraz właściwą higienę oczu, w tym wykorzystywanie łagodnych preparatów do przemywania powiek.

Pracując przy komputerze, dobrze jest zakładać ochronne okulary oraz robić regularne przerwy. Pozwolą oczom na wypoczynek – w przerwie od komputera nie zaglądajmy jednak w telefon, gdyż mija się to z celem. Warto dopilnować również prawidłowej wilgotności pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy. Oczywiście osoby z wadami wzroku powinny nosić regularnie okulary korekcyjne, a poza tym należy zadbać o ochronę wzroku przed promieniowaniem UV, nosząc okulary przeciwsłoneczne.

poznaj prawdę o płonących bateriach w elektrykach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia