Mikołajki ORLEN 79 Rajd Polski

393

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Logo rajdu. Mikołajki ORLEN 79 Rajd Polski.
Mikołajki ORLEN 79 Rajd Polski.

Mikołajki ORLEN 79 Rajd Polski – W piątek 19 maja rozpoczyna się najważniejsze wydarzenie sportu samochodowego w Polsce. Załogi walczące w Rajdowych Mistrzostwach Europy zmierzą się z krajową czołówką na trasach Warmii i Mazur podczas ORLEN 79. Rajdu Polski.
Rajd Polski – rajd samochodowy, runda Mistrzostw Europy, wcześniej także runda m.in. Mistrzostw Polski, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Litwy.
Rajd Polski jest drugim, po słynnym Rajdzie Monte Carlo, najstarszym rajdem samochodowym na świecie. Jest to także najbardziej prestiżowa i największa w Polsce impreza w sportach samochodowych. Rajd przebiega po szybkich i szutrowych, wymagających dobrej techniki, trasach województwa warmińsko-mazurskiego.

Mikołajki ORLEN 79 Rajd Polski – historia

Pierwsza edycja rajdu odbyła się w 1921 roku. Trasa wiodła wówczas z Warszawy do Białowieży, a z sześciu uczestników najlepszy okazał się Tadeusz Heyne, jadący samochodem marki Dodge. Z roku na rok trasa rajdu wydłużała się i w 1925 osiągnęła długość 3798 km. W roku 1926 oraz w latach 1931-1936 rajd z powodu kryzysu gospodarczego nie odbył się. Start w 1940 roku uniemożliwił wybuch II wojny światowej.
Rajd Polski wystartował ponownie w 1947 roku z przeszło 2500-kilometrową trasą, wiodącą niemal przez całą Polskę.
W 1960 po raz pierwszy użyto nazwy „Rajd Polski”, a zawody zostały rundą Mistrzostw Europy (wówczas był to najważniejszy na świecie cykl mistrzowski). Z roku na rok, Rajd Polski stawał się imprezą coraz bardziej popularną, prestiżową, a zarazem trudniejszą. W 1973 roku rajd stał się rundą nowo powstałego cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata.

Rajd Polski. Mikołajki ORLEN 79 Rajd Polski.
Mikołajki ORLEN 79 Rajd Polski – Jarosław Kołtun podczas 71.


W 2005 roku Rajd Polski został przeniesiony na szutrowe drogi Mazur, a bazą zawodów zostały wybrane Mikołajki. Zmiana ta była podyktowana aspiracjami organizatora – Polskiego Związku Motorowego, by rajd ponownie stał się rundą Mistrzostw Świata. W latach 2006-2008 impreza miała status oficjalnego kandydata do tego cyklu, aby w 2009 roku zostać ostatecznie rundą Rajdowych Mistrzostw Świata. W latach 2010-2013 rajd był rundą Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy, a w 2013 roku także Mistrzostw Litwy. Od 2014 roku Rajd Polski ponownie był rundą Rajdowych Mistrzostw Świata. Po problemach z kibicami i bezpieczeństwem na odcinkach w 2017 r., jak i w ubiegłych latach, FIA zrezygnowała z rundy mistrzostw świata w Polsce na rzecz Rajdu Turcji.

Mikołajki ORLEN 79 Rajd Polski – zwycięscy

Najwięcej zwycięstw miał Sobiesław Zasada w latach 1964, 1967, 1969, 1971. I oczywiście w kresie ostatnich lat, a rok temu wygrała Polska załoga Mikołaj Marczyk (kierowca) Szymon Gospodarczyk (pilot) samochodem Skoda Fabia Rally2 evo. W poprzednich latach wygrywali między innym załoga z Belgijska Thierry Neuville (kierowca) Nicolas Gilsoul (pilot) samochodem Hyundai i20 Coupe WRC. Ale i również Sebastien Ogier (kierowca) Julien Igrassia (pilot) załoga z Francji samochodem Volkswagen Polo R WRC. Oczywiście jeszcze kilka razy zwyciężała Polska załogo trzy razy Kajetan Kajetanowicz (kierowca) Jarosław Baran (pilot) samochodem raz Ford Fiesta R5 i dwa razy Subaru Impreza STi R4. Na listę zwycięstw wpisał się Krzysztof Hołowczyc (kierowca) Łukasz Kurzeja (pilot) samochodem Subaru Impreza STi N11.

Mikołajki ORLEN 79 Rajd Polski – uczestnicy


Oczywiście na warmińskich i mazurskich szutrach będzie rywalizowała plejada znakomitych zawodników. Wśród nich Hayden Paddon z Nowej Zelandii. Lider klasyfikacji ERC po dwóch rundach naklei na swoim samochodzie tablicę z numerem „1”. Z numerem „2” wystartuje Efren Llarena z Hiszpanii, triumfator mistrzostw Europy w ubiegłym sezonie. I oczywiście z „3” zobaczymy czterokrotnego mistrza Norwegii Madsa Ostberga, który startuje ze szwedzką licencją. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk, pierwsza z polskich załóg i ubiegłoroczni triumfatorzy polskiego klasyka otrzymali numer „6”.
W pierwszej dziesiątce listy zgłoszeń znaleźli się także: mistrz Polski Tom Kristensson ze Szwecji, Włoch Andrea Mabellini, mistrz Francji w rajdach szutrowych Mathieu Franceschi, Łotysz Martin Sesks, kolejny Włoch Andrea Nucita oraz mistrz Finlandii Mikko Heikkila.


Oczywiście na starcie nie zabraknie także innych uznanych kierowców takich jak mistrz Wielkiej Brytanii Osian Pryce, mistrz Włoch w rajdach asfaltowych Simone Campedelli, mistrz Rumunii Simone Tempestini, utytułowany Szwed Pontus Tidemand, a także dwóch bardzo szybkich Czechów: Eric Cais i Filip Mares. 18-letni Max McRae, bratanek słynnego Colina McRae wystartuje Oplem Corsa Rally4 z numerem 37.
Mazurskie szutry będą także areną walki o punkty do mistrzostw Polski. W drugiej rundzie krajowego czempionatu będzie rywalizowało 35 załóg. 14 zgłosiło się również do ERC, a wśród nich Grzegorz Grzyb, Sylwester Płachytka, Adrian Chwietczuk, Łukasz Byśkiniewicz, Maciej Lubiak, Jarosław Kołtun, Rafał Kwiatkowski i Jarosław Szeja (wszyscy w samochodach klasy Rally2).
Maciej Wisławski (pilot Andrzeja Kalitowicza), weteran rajdowych tras, mistrz i wicemistrz Europy, a także dwukrotny mistrz Polski. Ponieważ, który po raz 29 wystartuje w Rajdzie Polski pojawi się na trasie z numerem startowym 90.

Mikołajki ORLEN 79 Rajd Polski – punkty

Punktacja FIA ERC przed ORLEN 79. Rajdem Polski:
1 Paddon/Kennard 58 pkt.
2 Bonato/Bouloud 47 pkt.
3 Llarena/Fernandez 34 pkt.
4 Ostberg/Barth 24 pkt.
5 Linnamae/Morgan 24 pkt.
6 Wagner/Winter 21 pkt.
7 Breen/Fulton 20 pkt.
8 Marczyk/Gospodarczyk 19 pkt.
9 Ares/Pintor Bouzas 19 pkt.
10 Franceschi/Escartefigue 17 pkt.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Letnie Igrzyska Europejskie 2023 w Polsce

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia