Wybierasz się w dłuższą podróż? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

auto nawet jeśli nie jest stare może być zadbane i sprawne a assistance nawet w przypadku nowego auta może być zbawieniem w dalekiej podróży

303

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wybierasz się w długą podróż uzbrój się w asisstance
Wybierasz się w dłuższą podróż mapa auto i podróż

Długa podróż samochodem może być bardzo przyjemna, pod warunkiem że odpowiednio się do niej przygotujesz. Musisz zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz pasażerów, aby przebiegła ona bez problemów i udało się Wam dotrzeć do celu. Dowiedz się, jak przygotować swój samochód do takiej wyprawy i o czym musisz pamiętać przed rozpoczęciem długiej podróży. To co wybierasz się w podróż?

Sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych

Nie zawsze musisz odwiedzać mechanika w celu wykonania przeglądu swojego samochodu, gdyż niektóre czynności możesz przeprowadzić samodzielnie. Jeśli w Twoim aucie nie dzieje się nic niepokojącego, to takie oględziny powinny być wystarczające.

Przegląd samochodu rozpocznij od sprawdzenia poziomu oleju silnikowego. Jeśli jest go zbyt mało, to uzupełnij poziom tego płynu eksploatacyjnego. Pamiętaj o tym, aby użyć dokładnie takiego samego, jaki znajduje się w zbiorniku. W przypadku, gdy Twoje auto ma już swoje lata, a dodatkowo czeka Cię bardzo długa podróż, warto wrzucić opakowanie oleju do bagażnika na wypadek, gdybyś w trasie musiał go dolać.

Nie zapomnij sprawdzić również poziomu płynu chłodniczego oraz do spryskiwaczy. W razie potrzeby musisz je uzupełnić, abyś mógł wyruszyć bezpiecznie w trasę.

Zweryfikuj stan najważniejszych podzespołów

Zanim wsiądziesz do samochodu, sprawdź, czy wszystkie światła działają poprawnie. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy innej osoby, która zweryfikuje np. światło hamowania. Jeśli któraś z żarówek się spaliła, musisz ją wymienić. Nie jest to bardzo trudne i powinieneś poradzić sobie z tym samodzielnie. Warto także zapakować do samochodu komplet zapasowych elementów, które mogą się przydać podczas podróży.

Niewielu kierowców pamięta o sprawdzeniu tak ważnego elementu, jakim są wycieraczki. O ile w słoneczny dzień nie będą Ci one potrzebne, o tyle podczas opadów deszczu muszą one działać poprawnie. Zweryfikuj, czy każda z nich dobrze przylega do szyby oraz zbiera całą wodę, nie pozostawiając smug. Jest to niezwykle ważne zarówno pod względem komfortu, jak i bezpieczeństwa podczas jazdy.

Wybierasz się w podróż – zapewnij sobie pomoc w razie problemów

Nawet gdy dobrze przygotujesz swoje auto do podróży, w trasie mogą pojawić się nieprzewidziane przeszkody, które uniemożliwią Ci jej kontynuowanie. Może zdarzyć się, że dojdzie do kolizji czy poważnej awarii. Takie sytuacje są bardzo problematyczne, zwłaszcza gdy podróżujesz poza granicami kraju. Wtedy przyda Ci się assistance w Europie bez limitu kilometrów. Przed wyjazdem sprawdź, które towarzystwo działające na rynku oferuje takie ubezpieczenie działające za granicą. Wybierając je, masz pewność, że w razie problemów ze swoim samochodem otrzymasz niezbędną pomoc w postaci m.in. holowania niesprawnego pojazdu nie tylko do najbliższego warsztatu, ale też z powrotem do kraju.

Zakres ochrony takiego ubezpieczenia może być różny, gdyż towarzystwa ustalają go samodzielnie. Zanim wybierzesz konkretną polisę assistance, dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby uniknąć rozczarowania w trakcie podróży.

W zależności od konkretnej oferty, takie ubezpieczenie oprócz holowania może zapewniać także:

  • naprawę na miejscu zdarzenia,
  • pojazd zastępczy,
  • zakwaterowanie w hotelu,
  • pomoc tłumacza,
  • pomoc medyczną.

Assistance jest polisą, która może przydać się w wielu sytuacjach, takich jak kradzież, awaria czy kolizja. Warto więc pomyśleć o jej zakupie jeszcze przed wyjazdem. Zapewni Ci ona komfort psychiczny i da pewność, że w razie nieprzewidzianych sytuacji otrzymasz niezbędną pomoc. Pod adresem https://rankomat.pl/assistance znajdziesz praktyczną porównywarkę, za pomocą której przeanalizujesz oferty największych towarzystw działających na rynku.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Wybierając się w daleką podróż, warto ją odpowiednio zaplanować. Zastanów się, przez jakie kraje zamierzasz przejechać, aby dotrzeć do miejsca docelowego. Jest to bardzo ważne, gdyż powinieneś sprawdzić przepisy drogowe, które w nich obowiązują. Pamiętaj, aby przede wszystkim dowiedzieć się, z jaką prędkością możesz poruszać się po konkretnych drogach. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych sytuacji związanych z ryzykiem otrzymania mandatu.

Warto także sprawdzić średnie ceny paliwa w krajach, przez które masz przejeżdżać. W ten sposób dowiesz się, gdzie warto zatankować. Pozwoli Ci to nieco zaoszczędzić w trakcie całej podróży.

Pamiętaj także o zabraniu ze sobą niezbędnych dokumentów. Co prawda do przekroczenia większości granic w Europie nie potrzebujesz paszportu, ale nie zapomnij o zabraniu ze sobą dowodu osobistego. Nie wszystkie kraje Unii Europejskiej, np. Bułgaria, należą bowiem do strefy Schengen, co oznacza, że na granicach trzeba przejść kontrolę. Podróżując samochodem, musisz mieć przy sobie także prawo jazdy, dowód rejestracyjny, a także potwierdzenie ubezpieczenia OC.

Daleka podróż może dostarczyć niezapomnianych przeżyć, jeśli dobrze się do niej przygotujesz. Zadbaj o bezpieczeństwo oraz komfort jazdy, a czas spędzony w aucie upłynie Ci zdecydowanie przyjemniej.

wybierasz się w podróż poznaj prawdę o płonących bateriach w autach elektrycznych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia