Niepełnosprawność to nie bariera!

415

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niepełnosprawność to nie bariera!
Pracownicy z niepełnosprawnościami funkcjonują tak samo, jak osoby pełnosprawne – podkreśla Małgorzata Trzcińska – prezeska Fundacji Emanio Arcus.

Niepełnosprawność to nie bariera! Dlaczego aktywizacja zawodowa jest tak ważna w przypadku osób z niepełnosprawnościami? Właśnie na ten temat Dominik Kubalski będzie rozmawiał z Małgorzatą Trzcińską – prezeską Fundacji Emanio Arcus oraz Adrianem Szczepańskim – podopiecznym Fundacji. 

Zatrudnianie i samodzielność 

Fundacja Emanio Arcus od lat wspiera aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami. Do realizacji Fundacji należy m.in. Radio Bezpieczna Podróż, czy restauracja „Zdrówko”. Na początek padło pytanie w kierunku prezeski Fundacji, czy praca osobami z niepełnosprawnościami nie jest przypadkiem trudniejsza. Odpowiedź Małgorzaty Trzcińskiej była jednoznaczna – pracownicy z niepełnosprawnościami są tak samo traktowani, jak osoby pełnosprawne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mają oni takie same problemy. Dla Adriana Szczepańskiego praca w „Zdrówku” jest natomiast pierwszym, stałym zatrudnieniem. Podopieczny Fundacji przyznaje, że wprost uwielbia swoją pracę i cieszy się, że osoby z niepełnosprawnościami mogą tu znaleźć swoje miejsce. Podkreśla również, że w pracy panuje ciepła, rodzinna atmosfera, gdzie wszyscy się wzajemnie wspierają. Dodaje też, że praca okazała się dla niego lekiem na codzienną monotonię. Każdego dnia boryka się bowiem z różnymi trudnościami. Cieszy się, gdy widzi, jak klienci w restauracji są do nich pozytywnie nastawieni. 

Dla Adriana Szczepańskiego praca w restauracji okazała się przede wszystkim szansą na lepsze życie.

Niepełnosprawność to nie bariera… chyba, że w głowach innych 

Małgorzata Trzcińska przyznaje, że motorem napędowym do stworzenia Fundacji Emanio Arcus była m.in. kwestia usamodzielniania się osób z niepełnosprawnościami. Prezeska Fundacji podkreśla, że na przykładzie swoich podopiecznych widzi, że funkcjonują oni zupełnie inaczej, niż jeszcze kilka lat temu. To jest bardzo ważne, by ludzie z niepełnosprawnością mogli, np. mieć pełną kontrolę nad swoimi bieżącymi wydatkami. Podkreśla jednak, że bez wsparcia wielu osób działalność nie mogłaby funkcjonować. Na ten moment zatrudnionych jest tam ok. 30 osób. Małgorzata Trzcińska dodaje, że jest tu trochę, jak w rodzinie. Pracownicy mają różne nastroje, dlatego ważne jest, by móc się wzajemnie wspierać. W trudnych wypadkach kluczowa jest jednak szczera rozmowa i to, by zawsze dążyć do rozwiązania każdego problemu. Wspomniana wyżej aktywizacja zawodowa i społeczna ma z kolei przyczyniać się do samego postrzegania osób z niepełnosprawnościami. Małgorzata Trzcińska zauważa, jak, chociażby zmieniło się nazewnictwo względem tej sytuacji. 

Wspieraj lub zwyczajnie nie przeszkadzaj 

Prezeska Fundacji przypomina, że zwrot „osoby niepełnosprawne” zostało wyparte przez określenie „osoby z niepełnosprawnościami”. Dziś coraz częściej używa się natomiast stwierdzenia „osoby ze specjalnymi potrzebami”. Fundacja Emanio Arcus, z racji działalności instytucji, chętnie liczy na wsparcie, np. jednostek samorządowych. Niepełnosprawność to nie bariera! Niestety nadal w wielu przypadkach społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki potencjał drzemie w pracownikach z niepełnosprawnością. Najgorsi są jednak ludzie, którzy nie tylko nie chcą wesprzeć słusznego działania, ale i tworzą argumenty mające na celu zniechęcenie do jego dalszych realizacji. Małgorzata Trzcińska oraz jej podopieczni od lat mają na to swoje życiowe motto, które brzmi „jeżeli nie chcesz pomóc, to chociaż nie przeszkadzaj”. Nasi goście przede wszystkim cieszyli się, że mogli podzielić się swoimi sukcesami oraz spostrzeżeniami na antenie naszego radia. 

Rozmowa z Małgorzatą Trzcińską i Adrianem Szczepańskim miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Mazowsze dla niepełnosprawnych”, której możecie posłuchać w każdy piątek i niedziele po g. 14:00.

#MazowszesercemPolski

„Partnerem wydarzenia” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Rozmowa z Małgorzatą Trzcińską i Adrianem Szczepańskim

Materiał realizowany jest współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia