Jak wpływa rozwój technologii na pracę kierowców ciężarówek?

obecnie elektroniczni asystenci to standardowe wsparcie w kierowcy ciężarówki, pomyśleć że kiedyś cudem było wspomaganie kierownicy i hamulców. nowoczesna technologia wydatnie poprawiła bezpieczeństwo na drogach użytkowanych przez pojazdy ciężarowe.

353

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

kierowca ciężarówki
miejsce pracy kierowcy ciężarówki wsparte rozwojem technologii

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rozwój technologii ma niewątpliwy wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Nie inaczej jest w przypadku branży transportowej. Zmiany, jakie są możliwe, dzięki automatyzacji i telematyce, niosą korzyści nie tylko dla właścicieli firm logistycznych i transportowych, ale także dla samych kierowców ciężarówek. O jakich zmianach mowa i jak się do nich dostosować? Na te i wiele innych pytań otrzymasz odpowiedzi w tym artykule. Rozwój technologii ułatwia pracę kierowcy ciężarówki.

Telematyka – czym jest?

Telematyka ma niewątpliwy wpływ na rozwój branży transportowej i to właśnie w niej zazwyczaj znajduje zastosowanie. Czym jest telematyka? Najprościej ujmując, są to inteligentne system, które łączą najnowsze odkrycia z dziedziny telekomunikacji, informatyki, a także automatyki. Ogromną ich zaletą jest możliwość zdalnego przekazywania informacji między urządzeniami w czasie rzeczywistym, a także zbieranie danych za pomocą czujników, przetwarzanie, analizowanie oraz przekazywanie do systemu informatycznego.

System telematyczny składa się z wielu zainstalowanych w urządzeniu czujników pomiarowych, a także detektorów i innych urządzeń monitorujących (m.in. kamer, radarów, nawigacji satelitarnej i GPS). Jeśli chodzi o pojazdy, takie jak np. ciężarówki, telematyka wykorzystuje np. czujnik napięcia akumulatora, kamery uliczne czy bazy danych drogowych. Oczywiście to nie wszystko. Bardzo często są to także akcelerometry czy urządzenia do monitorowania pogody.

Dzięki zebranym danym możliwe jest podjęcie dobrych decyzji i zaplanowanie efektywnego działania. Nie tylko telematyka ma wpływ na rozwój branży transportowej. Niewątpliwie wiele zawdzięczamy także automatyzacji wszelkich procesów. Dzięki temu człowiek zostaje odciążony, a jego praca staje się bardziej efektywna.

parking z równo zaparkowanymi ciężarówkami dzięki asystentowi parkowania dla kierowcy ciężarówki
rozwój technologii pomaga kierowcy zaparkować równo i bezpiecznie dzięki licznym asystentom pokładowym

Automatyzacja i telematyka – jakie korzyści dla kierowców?

Niewątpliwie prostszy i szybszy zbiór potrzebnych danych, jakie dają automatyzacja i telematyka, sprawiają, że praca staje się wydajniejsza. Kierowcom oraz osobom odpowiedzialnym za logistykę i planowanie tras, pozwalają na szybką komunikację, lokalizację pojazdu, optymalizację trasy oraz wydatków. Dla kierowników jest to także sposób na kontrolowanie pracy swoich kierowców.

Jakie cechy będzie potrzebował posiadać kierowca? W świecie nowoczesnych technologii należy przede wszystkim być na nie otwartym. Zazwyczaj rozwiązania te mają na celu ułatwienie pracy i wystarczy dosłownie chwila, by nauczyć się z nich korzystać. Kierowcy powinny charakteryzować się nie tylko otwartością na nowe rozwiązania, ale także skrupulatnością, elastycznością, uczciwością oraz inteligencją.

Bardzo ważne jest także oczywiście doświadczenie w prowadzeniu pojazdów mechanicznych. Także znajomość zasad prawidłowego postępowania na drodze i umiejętność zachowania się w trudnych warunkach pogodowych oraz koncentracja. Nie bez powodu na kierowcę zawodowego ciężarówki niezbędne jest przejście testów psychologicznych. Rozwój technologii kluczem do poprawy bezpieczeństwa.

Kariera kierowcy – jakie są perspektywy rozwoju kariery?

Praca kierowcy staje się coraz bardziej zautomatyzowana. To nie tylko dzięki różnego rodzaju systemom służących do zbierania danych, ale również dzięki coraz nowocześniejszym autom. Choć powstają już nawet autonomiczne auta, do których obsługi nie potrzeba kierowcy, to wciąż jest to rozwiązanie mało popularne, a na serwisach z ogłoszeniami o pracę jak np. GoWork.pl, ciągle jest mnóstwo ofert dla kierowców zawodowych.

Obecnie też wiele zmian w pracy kierowców wynika z dążenia do wdrożenia unijnego tzw. Pakietu Mobilności. Określa on maksymalny czas zarówno dziennego, jak i tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu oraz minimalną ilość czasu na odpoczynek, a także wiele innych zasad, które usprawnią pracę kierowców i firm logistycznych. Dzięki temu kierowcy będą chronieni przed nadmierną ilością pracy, będą mieć zapewniony czas na odpoczynek, co zwiększy ich wydajność i poprawi koncentrację. Zmęczony kierowca na drodze staje się zagrożeniem na drodze nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Jeśli interesuje Cię praca dla kierowcy z Łodzi lub innego miasta, warto odwiedzić stronę GoWork.pl i zapoznać się z aktualnymi ofertami.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

poznaj prawdę o płonących bateriach w elektrykach, bateriach których nie można ugasić

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia