Jakie mamy uzależnienia?

381

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jakie mamy uzależnienia?
Według Adama Krzyżanowskiego także osoby z niepełnosprawnościami powinny być skutecznie edukowane w zakresie uzależnień.

Jakie mamy uzależnienia? Czy osoby z niepełnosprawnościami są na nie bardziej narażone? Zapraszamy na rozmowę z Adamem Krzyżanowskim – ekspertem w dziedzinie realizacji polityki społecznej w województwie mazowieckim oraz współautorem wojewódzkiego programu wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami. 

Polityka społeczna dla osób z niepełnosprawnością 

Nasz gość na początku podkreślił, że jest szczęśliwy, iż może gościć na antenie medium, jakim jest Radio Bezpieczna Podróż. Według naszego gościa jest ono doskonałym przykładem, jak ważne jest funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni społecznej. Przy okazji przypomniał istotę polityki społecznej, a co za tym idzie – jej wkładu w aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami. W tym celu wszystkie jednostki działające, chociażby na Mazowszu, powinny jednym głosem działać na rzecz podniesienia świadomości społecznej w tym zakresie. Głównym celem polityki społecznej jest bowiem wyrównywanie szans grupom najbardziej narażonym na przejawy dyskryminacji, w tym np. osób  borykających się z uzależnieniem, czy wspomniane osoby z niepełnosprawnością. W tym celu na Mazowszu realizowane są różne działania mające na celu rozwinięcie kapitału społecznego i kulturowego. Docelowo wszyscy mieszkańcy Mazowsza mają stać się pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego, dając im możliwość realizacji swoich potrzeb. 

Jakie mamy uzależnienia? Nie tylko alkohol i narkotyki 

W trakcie rozmowy padło pytanie, czym tak naprawdę jest uzależnienie? Według Adama Krzyżanowskiego jest to temat rzeka. Uzależnić się bowiem można od wszystkiego, nie tylko od dobrze znanych nam substancji psychoaktywnych. Przez specjalistów uzależnienie nazywane jest jako choroba mózgu, polegająca na przymusowym i kompulsywnym przymusie wykonywania konkretnych czynności. Wszystko dzieje się mimo świadomości negatywnych skutków. Celem osoby uzależnionej jest wydzielanie adrenaliny i dopaminy, czyli hormonów zapewniających poczucie szczęścia. A czy osoby z niepełnosprawnościami są bardziej lub mniej narażone na uzależnienie od używek? Według naszego eksperta odpowiedź nie może być jednoznaczna. Nie mamy bowiem konkretnych badań, czy przesłanek w tej kwestii. Z drugiej strony zwraca uwagę na obecny pęd życia, który stał się problemem wobec większości grup społecznych. Ponadto dochodzi brak szkolenia wśród osób z niepełnosprawnościami, chociażby w zakresie edukacji szkolnej. 

Jednym z najpoważniejszych uzależnień w ostatnich latach jest uzależnienie od cyfryzacji.

Cyfryzacja to obecnie największe uzależnienie? 

Adam Krzyżanowski zwraca również na coraz większy problem uzależnień od technologii. Media społecznościowe, gry komputerowe, czy zakupy w sieci to uzależnienia, które dotykają coraz młodszych użytkowników. Nasz gość nie ma wątpliwości, że jednym z „winowajców” stała się pandemia, która niejako zmusiła dzieci i młodzież do przeniesienia swojego życia w przestrzeń wirtualną. Niestety skutki bywają tragiczne. W 2017 roku mieliśmy do czynienia ze słynną, internetową grą „Niebieski wieloryb”, która polegała na nakłamaniu dzieci do niebezpiecznych zadań. Efektem miało być spotkanie tytułowego, niebieskiego wieloryba. W ostatnich latach wielokrotnie słyszeliśmy też o śmiertelnych wypadkach na skutek realizacji popularnych, internetowych wyzwań. Dlatego celem obecnej polityki społecznej jest też m.in. przywrócenie najmłodszym chęci do aktywności poza wirtualnym światem. Rozmowa z Adamem Krzyżanowskim miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Mazowsze dla niepełnosprawnych”, której możecie posłuchać w każdy piątek i niedzielę po g. 14:00.

#MazowszesercemPolski

„Partnerem wydarzenia” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie logo_25lat_mazowsze_poziom-3-1024x314.jpg
Rozmowa z Adamem Krzyżanowskim

Materiał realizowany jest współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia