Badamy nie tylko Mamy

334

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

26 maja podczas Dnia Matki w 90 polskich miastach odbędzie się akcja "Badamy nie tylko Mamy", jej celem jest profilaktyka raka piersi u kobiet

Badamy nie tylko Mamy — tak brzmi hasło ogólnopolskiej akcji profilaktyki raka piersi u kobiet. W naszej audycji z cyklu „Legionowo Miasto Przyjazne Mieszkańcom” w związku z tą inicjatywą gościmy Panią Mariannę Trojanowską. Kobieta pełni funkcję przewodniczącej Legionowskiego Klubu Amazonek, a w programie opowie nam, na czym polega owa akcja. Dowiemy się również, jakie są założenia i cele działania Federacji Stowarzyszeń „Amazonek”.

Badamy nie tylko Mamy – profilaktyka

W pierwszej części audycji Pani Marianna opowiedziała nam o przedsięwzięciu, które będzie miało miejsce 26 maja w legionowskim Ratuszu. „Badamy nie tylko Mamy” to ogólnopolska akcja profilaktyki raka piersi u kobiet, która odbędzie się podczas wyjątkowego święta, jakim jest Dzień Matki. Tego dnia w 90 miastach w całej Polsce, od godziny 12 do 15, wszystkie kobiety będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących samobadania piersi. Dowiedzą się również, jak często należy wykonywać badanie USG oraz mammografię. Za organizację akcji odpowiada Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” Poznań, a honorowy patronat objęła małżonka Prezydenta RP, Pani Agata Kornhauser-Duda.

Pani Mariana podczas audycji wielokrotnie podkreślała znaczenie profilaktyki raka piersi. Tylko wczesne zdiagnozowanie tej choroby daje prawie stuprocentową szansę na wyleczenie. Dlatego musimy regularnie co 30 dni wykonywać samobadanie piersi między 5 a 9 dniem cyklu (w przypadku kobiet miesiączkujących). Natomiast kobiety po menopauzie mogą wykonywać takie badanie w dowolnym czasie. Ważne jest także, aby kobiety do 30 roku życia co 2 lata wykonywały badanie USG. Coroczną mammografię powinny wykonywać natomiast Panie po 50 roku życia.

O działalności Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”

Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” działa na rzecz kobiet z rakiem piersi już od 30 lat. Jej celem jest przełamywanie tematów tabu w obszarze tej choroby, oraz realne wsparcie w trakcie i po leczeniu. Dzięki aktywności Federacji zostały wprowadzone między innymi: refundacja protez oraz rekonstrukcji piersi, czy zmiany w leczeniu obrzęku limfatycznego. Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” skupia 26 tys. kobiet działających w 209 klubach w całej Polsce. Ochotniczki są także wsparciem psychicznym i merytorycznym dla kobiet przed i po zabiegach mastektomii. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, z niej dowiecie się więcej szczegółów na temat akcji „Badamy nie tylko Mamy”.

Badamy nie tylko Mamy

Zainteresował Cię temat społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia