Czy można kupić używany samochód na raty? Najważniejsze zasady

szybki poradnik - jak kupić używane auto na raty, czy wiek auta ma wpływ na udzielenie finansowania?

431

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

UOKiK i gigantyczna kara dla dealera używanych samochodów
UOKiK i gigantyczna kara dla dealera używanych samochodów

Myślisz o zakupie auta, jednak zależy ci na zewnętrznym finansowaniu? Fabrycznie nowy pojazd nie jest jedną opcją. Samochody używane na raty również są dostępne. Dowiedz się, na jakich zasadach udzielane są tego typu kredyty i wybierz opcję dopasowaną do swoich potrzeb. Po chwilowym boomie na nowe pojazdy, auta używane znów cieszą się popularnością – głównie ze względu na ich dostępność. Zwiększony popyt przełożył się jednak na wzrost cen pojazdów z tzw. drugiej ręki, dlatego wiele osób zastanawia się nad opcją wzięcia tego typu samochodu na raty. Krótki poradnik czyli kupujemy samochód na raty.

Samochody używane na raty – jak to działa?


Kupując samochody używane na raty, tak naprawdę zaciągamy kredyty samochodowe. Musimy więc spełnić określone przez bank warunki. Najpierw wybieramy konkretny model pojazdu, a następnie wypełniamy wniosek o udzielenie finansowania. Gdy bank wyda pozytywną decyzję, wówczas kredytobiorca spłaca miesięczne zobowiązania. Wraz z uregulowaniem ostatniej raty staje się jedynym właścicielem pojazdu.

Na jakich zasadach udzielane są kredyty na auta używane?


Każdy bank działa w oparciu o własną wewnętrzną politykę, jednak wiele zasad związanych z udzielaniem kredytów na auta używane powiela się.

Pamiętaj! Zanim zdecydujesz się na konkretny kredyt samochodowy, zdobądź informacje o tym finansowaniu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że spełnia on w twoje oczekiwania, a ty wpisujesz się w kryteria jako kredytobiorca.

1. Wiek pojazdu

Czy wiesz, że wpływ na otrzymanie finansowania ma m.in. wiek auta? Samochody używane na raty nie mogą przekraczać z góry ustalonego progu wiekowego – oznacza to, że łatwiej będzie uzyskać finansowanie na 2-, 3-letnie auto niż pojazd kilkunastoletni. Niekiedy może być tak, że im starszy samochód, tym krótszy będzie czas na spłatę zaciągniętego zobowiązania na samochód na raty.

2. Zdolność kredytowa

Każdy kredyt – także kredyt samochodowy – udzielany jest wyłącznie w oparciu o odpowiednią zdolność kredytową. Kredytobiorca musi mieć wystarczająco wysokie dochody, aby otrzymać to finansowanie. To ważne, zarówno z punktu widzenia ubiegającego się o kredyt, jak i banku. Wysoka zdolność kredytowa oznacza duże prawdopodobieństwo spłaty zobowiązania zgodnie z harmonogramem.

3. Wymagane dokumenty

Chociaż kredyty samochodowe udzielane są w oparciu o uproszczone procedury, trzeba dopełnić nieco więcej formalności w porównaniu z kredytem gotówkowym. W tym przypadku zwykle nie wystarczy oświadczenie o wysokości dochodów. Zazwyczaj potrzebne są zaświadczenie o zarobkach lub wyciąg z rachunku bankowego poświadczające regularność wpływów. Ponadto banki mogą poprosić o dostarczenie dodatkowych dokumentów, np. w celu dokładniejszej weryfikacji.

Zanim złożysz wniosek, porównaj oferty kredytów zanim kupisz samochód na raty


Pamiętaj, że nie tylko zasady udzielania finansowania różnią się w zależności od banków. Inne mogą być szczegóły konkretnych ofert, dlatego warto je porównać przed wyborem konkretnej opcji. Szczególną uwagę zwróć m.in. na:

  • wysokość raty – jeśli zależy ci na niskim miesięcznym zobowiązaniu, weź pod uwagę np. Kredyt niższych rat Toyota Easy używany samochód dostępny w Toyota Banku (RRSO 12,46%, aktualne na dzień 14.05.2023 r.); w tym przypadku rata może być niższa o 40% w porównaniu ze standardowym kredytem z oferty tego banku;
  • koszty finansowania – przyjrzyj się nie tylko oprocentowaniu, ale uwzględnij przede wszystkim RRSO (roczną rzeczywistą stopę oprocentowania); dzięki temu poznasz całkowity koszt kredytu.

Im więcej elementów porównasz, tym bardziej dopasowany kredyt na samochód uda ci się zaciągnąć.

nasz dział elektromobilności to prawda o autach, również o płonących bateriach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia