Jak prawidłowo ocenić stan klocków hamulcowych w naszym samochodzie?

do serwisu czy wymienić samemu czyli poradnik w zakresie klocków hamulcowych

347

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jak ocenić skan klocków hamulcowych
jak ocenić skan klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów całego układu. Warto również dodać, że układu, bez którego nikt nie wyobraża sobie funkcjonowanie żadnego pojazdu. Hamulce odgrywają kluczową rolę nie tylko w zakresie naszego bezpieczeństwa, ale również pod kątem jakości prowadzenia samochodu. Zadaniem każdego kierowcy jest stałe monitorowanie stanu najważniejszych elementów oraz podzespołów, które znajdują się w jego samochodzie. Wlicza się w to naturalnie również układ hamulcowy. To jak ocenić stan klocków hamulcowych?

Właśnie dlatego, w dzisiejszym artykule powiemy sobie nieco więcej na temat prawidłowego sprawdzania stanu klocków hamulcowych. Nauczymy Was reagowania na problemy, które mogą się pojawić podczas ich eksploatacji. Serdecznie zapraszamy Państwa do dalszej lektury, a jeśli szukacie części do swojego samochodu, to zachęcamy do sprawdzenia oferty sklepu internetowego Ucando.pl. Znajdziecie tutaj wiele zamienników w bardzo korzystnych cenach.

Kiedy należy wymienić klocki hamulcowe na nowe?

Klocki hamulcowe wymieniamy na nowe, kiedy te stare uległy zużyciu. Jest to dość oczywiste stwierdzenie, ale w jaki sposób sprawdzić, kiedy nasze klocki zostały zużyte? W tym celu musimy obserwować grubość warstwy ciernej klocka. Wartość graniczna to 2 mm okładziny na klocku, jeśli zbliżymy się do tej wartości lub ją przekroczymy, to wtedy określamy, że klocek został całkowicie zużyty.

Oczywiście zużycie klocków to nie jedyny przypadek, w którym będziemy zmuszeni do ich wymiany. Czasem zdarza się, że element ten został źle zamontowany lub zacisk niedomaga i klocek zużywa się nierównomiernie. Wtedy również warto zareagować i wymienić cały zestaw klocków. Podobnie należy postąpić w przypadku, gdy na tarczy pojawiają się głębokie rowki. W takich przypadkach układ nie będzie w stanie pracować w pełni wydajnie, a ponadto klocki i tarcze będą wycierały się w sposób nierównomierny, co może powodować niebezpieczeństwo.

Jeśli szukacie Państwo nowych klocków hamulcowych do swojego samochodu, to serdecznie zapraszamy do sprawdzenia oferty dostępnej na stronie: https://www.ucando.pl/k/klocki-hamulcowe/U020101. Znajdziecie tam części w korzystnych cenach, które pochodzą od sprawdzonych dostawców.

Jak sprawdzić stan klocków hamulcowych?

Do dokładnego sprawdzenia klocków hamulcowych najlepiej zdjąć koło. Chyba że posiadamy felgi aluminiowe, które pozwalają zajrzeć do środka. Po zdjęciu koła warto dokładnie przyjrzeć się zaciskowi oraz samym klockom. W każdym zacisku znajdziemy otwartą przestrzeń, która pozwoli na zbadanie grubości okładziny ciernej, która znajduje się na każdym klocku. Jeśli mimo tego widoczność jest zbyt słaba, wtedy warto zdjąć zacisk i dokładnie zweryfikować stan elementu.

Ważne jest, by sprawdzać zawsze oba klocki hamulcowe. Czasem zdarza się, że zacisk jest lekko uszkodzony lub zawieszony i nie odbija do końca. W takich przypadkach jeden z klocków zużywa się szybciej niż drugi.

Jak często sprawdzać klocki hamulcowe?

W zasadzie nie istnieją żadne normy ani wytyczne, które mówią nam, jak często powinniśmy zweryfikować stopień zużycia oraz bieżący stan naszych klocków. W miarę możliwości warto jednak robić to jak najczęściej. Stan klocków warto sprawdzić przed dłuższą podróżą lub po jeździe, która mogła je mocno obciążyć. Powinniśmy to również robić okresowo, raz na kilka tygodni. Pamiętajmy, że układ hamulcowy odpowiada za nasze bezpieczeństwo na drodze i żadne środki ostrożności w tym kierunku nigdy nie są przesadą.

a czy wiesz że auta elektryczne prawie nie zużywają hamulców? dowiedz się więcej o elektrykach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia