Studenci z niepełnosprawnościami

343

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Studenci z niepełnosprawnościami
Uczelnia Collegium Humanum cały czas prężnie rozwija się w zakresie dostępności.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć studenci z niepełnosprawnościami? Zapraszamy na rozmowę z Małgorzatą Wlaźlach – pełnomocnikiem rektora ds. studentów z niepełnosprawnością na uczelni Collegium Humanum. 

Jakie są obowiązki pełnomocnika? 

Celem każdego pełnomocnika jest szeroko pojęte wsparcie dla studentów z niepełnosprawnością. Dlaczego szeroko? Bo obejmuje nie tylko zakres typowo edukacyjny, ale i wsparcie psychologiczne, czy poruszania się po uczelni pod względem architektonicznym. Jak podkreśla nasza rozmówczyni, uczelnia Collegium Humanum jest miejscem, które cały czas się rozwija. Obecnie istnieje kilka nowych założeń względem kolejnych udogodnień. Na co jednak można liczyć w chwili obecnej? Cennym wsparciem jest oczywiście technologia. Na ten moment uczelnia może poszczycić się bowiem, chociażby biblioteką, która jest otwarta także na studentów z niepełnosprawnością słuchu, czy wzroku. Ponadto często ważna jest również pomoc finansowa. Jedną z kluczowych ról odgrywają także asystenci osób z niepełnosprawnościami. Każdy student otrzymuje dostęp do elektronicznych platform, dzięki którym może na bieżąco śledzić zarówno uzupełnianie niezbędnej dokumentacji, jak i przebieg poszczególnych zajęć. Uczelnia Collegium Humanum daje również możliwość nauki w formie zdalnej i hybrydowej. 

Studenci z niepełnosprawnościami – formy wsparcia 

Małgorzata Wlaźlach podkreśla, jak ważną rolę w przypadku studentów z niepełnosprawnościami odgrywa wsparcie psychologiczne. Zauważyć można, że w tej grupie drzemie jeszcze większa presja związana z tym, jak poradzić sobie w zakresie edukacji. Wielu ze studentów nadal wręcz wstydzi się swoich problemów, niechętnie prosząc, np. o pomoc ze strony asystenta dydaktycznego. W ostatnich latach uczelnia stawia również na wsparcie studentów z autyzmem, gdzie i dla nich przygotowana jest pomoc w zakresie takiego asystenta. Głównym celem są wszelkiego rodzaju działania mające na celu aktywizacje i integracje. Na szczęście tu władze uczelni mogą liczyć na wsparcie ze strony władz i organizacji pozarządowych. Jednym z ostatnich, większych projektów był m.in. konkurs, w którym za pomocą rysunku, zdjęć, czy filmiku, studenci z niepełnosprawnościami mogli przedstawić świat postrzegany z ich perspektywy. Bardzo ważne jest indywidualne podejście do każdego studenta. On sam powinien zadecydować, w jakim stopniu potrzebuje wsparcia względem swojej niepełnosprawności. 

Projekty dające lepszą przyszłość 

„Uczelnia dostępna” to jeden z projektów, który ma na celu zarówno poprawę architektoniczną, dostosowanie dydaktyczne, jak i odpowiednie zastosowanie wspierającej technologii. Jak wyżej wspomnieliśmy, uczelnia Collegium Humanum cały czas się rozwija. Obecnie jednym z udogodnień są windy, jednak Małgorzata Wlaźlach podkreśla, że kwestia dostosowania jest daleka od ideału. Na szczęście za 2-3 miesiące budynek uczelni zostanie przeniesiony, a tam na studentów będzie czekać dużo większa dostępność. Sama uczelnia chce dawać dużo więcej, niż tylko nauczanie na najwyższym poziomie. Stąd obecni są w niej asystenci, którzy wspierają nie tylko w działaniach dydaktycznych, ale i codziennych czynnościach. Przykładowo student z niepełnosprawnością może liczyć, np. na pomoc w dotarciu na uczelni, czy przemieszczanie się po budynku między zajęciami. Rozmowa z Małgorzatą Wlaźlach miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Mazowsze dla niepełnosprawnych”, której możecie posłuchać w każdy piątek i niedziele po g. 14:00.

#MazowszesercemPolski

„Partnerem wydarzenia” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Rozmowa z Małgorzatą Wlaźlach

Materiał realizowany jest współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia