Układ hamulcowy, czy wiesz jak działa ABS?

sercem układu hamulcowego jest pompa ABS, od jej sprawnego działania zależy nasze życie

2387

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zakup nowego samochodu
ESP i ABS to obecnie obowiązkowe wyposażenie wszystkich nowych samochodów

Sercem nowoczesnego układu hamulcowego jest pompa hamulcowa. Czasem jak każdy organ serce się zużywa, sytuację rozwiąże regeneracja pompy ABS. Tak, regeneracja uchroni cię przed kosztownym zakupem nowego podzespołu jakim jest pompa hamulcowa ABS.

Układ hamulcowy czy wiesz jak działa?

Samochody powstały po to, żeby ułatwić ludziom życie. Wraz z upływem czasu rozwijają one coraz wyższe prędkości. Jeśli pojazdy potrafią poruszać się do przodu to również musi być jakiś sposób na zatrzymanie ich. Odpowiada za to właśnie układ hamulcowy czy wiesz jak działa? W tym artykule zajmiemy się zasadą działania oraz opisem poszczególnych części układu hamulcowego. Układ hamulcowy można podzielić na dwa rodzaje:

– bębnowe

– tarczowe

Układ hamulcowy – tarcze i pompa ABS

Hamulce tarczowe są znacznie lepsze ze względu na lepsze odprowadzanie ciepła i lepszą wydajność. Budowa tych dwóch różnych rodzajów hamulców znacznie się od siebie różni, jednak zasada ich działania jest dokładnie taka sama. Główne zadanie układu hamulcowego to zatrzymanie pojazdu poprzez wytworzenie siły hamującej, która przeciwdziała siłom działającym na rozpędzony pojazd, co prowadzi do jego zatrzymania. Układ hamulcowy składa się z następujących elementów:

– tarcze hamulcowe

– klocki hamulcowe

– zaciski hamulcowe

– przewody hamulcowe (krąży w nich płyn hamulcowy)

– pedał hamulca

– korektor rozkładu siły hamowania

– pompa hamulcowa

– w starszych modelach na tylnej osi występowały: szczęki hamulcowe, bębny oraz cylindry

Nowoczesne układy hamulcowe są zawsze wyposażone w układy przeciw zablokowaniu kół w skrócie ABS. By taki układ mógł sprawnie i efektywnie działać potrzebna jest szybka reakcja systemu. System może tak funkcjonować jedynie gdy układ elektroniczny dostarczy szybko dane do pracy systemu hydraulicznego. Kluczową sprawą jest szybki procesor sterujący układem. Kolejnym wąskim gardłem może okazać się pompa hydrauliczna systemu ABS. Jeśli auto nie jest nowe warto sprawdzić pompę. W przypadku jej zużycia możemy oddać pompę ABS do regeneracji w specjalistycznym warsztacie.

Teraz czas na omówienie zasady działania elementów układu hamulcowego. Zasada działania klocków hamulcowych oraz tarcz jest bardzo prosta. Polega ona na tym, że w momencie wciśnięcia przez kierowcę klocki zaciskają się, tym samym powodując tarcie na tarczy hamulcowej przez co tarcza jak i koło kręci się wolniej, dzięki czemu pojazd może zwolnić. Zarówno klocki jak i tarcze hamulcowe należy wymieniać jeszcze zanim ulegną całkowitemu zużyciu. A to, dlatego aby nie doszło do wypadnięcia okładziny z klocków hamulcowych. Wtedy byłoby hamowanie jego metalową częścią przez co mogłoby dojść do skrzywienia tarczy hamulcowej. Tarcze zaleca się wymieniać, kiedy ich grubość osiągnie minimalną wartość podaną przez producenta.

Zaciski hamulcowe odpowiedzialne są za dociśnięcie klocków do tarczy poprzez wciśnięcie przez kierowcę pedału hamulca. Jest kilka rodzajów zacisków hamulcowych: jednotłoczkowe, dwutłoczkowe, czterotłoczkowe oraz sześciotłoczkowe. W samochodach osobowych najczęściej występują w następującej konfiguracji: z przodu dwutłoczkowe, natomiast z tyłu jednotłoczkowe.

Nie działa ABS
Nie działa ABS? Wiele usterek można usunąć samodzielnie ale pompę trzeba oddać do regeneracji do specjalisty

Układ hamulcowy czy wiesz jak działa? bębny

Hamulce bębnowe w dzisiejszych czasach poszły już trochę w odstawkę, gdyż zastąpiły je hamulce tarczowe. Działają one na zasadzie rozpierania szczęk umieszczonych wewnątrz bębna po naciśnięciu pedału hamulca przez kierowcę. Zazwyczaj dzieje się to za sprawą hydraulicznego rozpieracza szczęk, którego rolę ogrywa cylinderek z płynem hamulcowym.

Płyn hamulcowy krążący w przewodach pod wpływem zwiększającego się ciśnienia napiera na cylinderki zacisków przez co dochodzi do dociskania okładzin ciernych do tarczy hamulcowej, dzięki czemu możliwe jest rozpoczęcie procesu hamowania. Aby równomiernie rozłożyć siły hamowania producenci samochodów zastosowali korektor rozkładu sił hamowania. Układ hamulcowy, który wyposażony jest w ten kolektor to tzw.układ dwuobwodowy, ponieważ  koło lewe tylne i prawe przednie połączone są jednym układem, a koło prawe tylne i lewe przednie mają oddzielną sieć. Zastosowane zostało to po to, by w pewny sposób zabezpieczyć przed awarią, ponieważ jeśli uszkodzeniu ulegnie jeden z obwodów, auto wciąż będzie w stanie hamować obiema osiami, jednak tylko co prawda pojedynczym kołem, ale takie rozwiązanie wydaje się być dużo bardziej bezpieczniejsze. Pompa hamulcowa odpowiada za wytworzenie odpowiedniego ciśnienia w układzie.

Składa się ona z następujących elementów:

– korpusu

– sprężyny dociskowej

– pierścieni uszczelniających

– tłoka

– cylinderka

– wlotu płynu hamulcowego

– wylotu płynu hamulcowego

Ogólnie cały układ hamulcowy działa na zasadzie prawa Pascala. Mimo prostej budowy w układzie hamulcowym również czasami zdarzają się awarie. Niekontrolowanie stanu przewodów hamulcowych może doprowadzić do ich przerwania co spowoduje wyciek płynu hamulcowego, a co za tym idzie zmniejszenia ciśnienia w całym układzie. Wtedy po naciśnięciu pedału hamulca nie zauważymy żadnej reakcji. Często również tarcze hamulcowe wyginają się najczęściej przez to, że hamujemy na wodzie np. podczas deszczu. Dlatego też warto co jakiś czas sprawdzić stan układu hamulcowego oraz jego poszczególnych podzespołów i w razie potrzeby wymienić jego elementy, w przypadku serca ABS najsensowniejsza jest  regeneracja pompy ABS.

czy wiesz jak płoną elektryki?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia