Auto dla osób z niepełnosprawnościami

306

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Auto dla osób z niepełnosprawnościami
Kto może liczyć na dofinansowanie zakupu auta?

W wielu przypadkach niepełnosprawność nie wyklucza możliwości uzyskania prawa jazdy. I słusznie. W jaki sposób powinno być jednak przystosowane auto dla osób z niepełnosprawnościami? Na jakie dofinansowania w tym względzie możemy liczyć? 

Auto dla osób z niepełnosprawnościami – główne aspekty techniczne 

Wiadomo, że najlepszy samochód to taki, który jest bezpieczny i wygodny. Auto dla osób z niepełnosprawnościami w tym zakresie dostosowywane jest indywidualnie. Jak wiemy, wysoki procent stanowią osoby z niepełnosprawnością ruchu. Dlatego kierowcy z taką dysfunkcją, rzecz jasna, najbardziej cenią sobie automatyczną skrzynię biegów. Ręczna obsługa gazu i hamulca jest też dla nich najwygodniejszą opcją. Kolejna kwestia to siedzenie miejsca kierowcy. Tu należy zadbać głównie bezpieczną przesiadkę z wózka inwalidzkiego. W nowoczesnych samochodach mowa nawet o fotelach obrotowych. Co jeszcze? Dostosowany kierunkowskaz, by w odpowiednim momencie móc poinformować pozostałych uczestników ruchu drogowego o swoich zamiarach. Oprócz tego niekiedy może wystąpić m.in. konieczność: 

– przedłużenia pedałów; 

– przeniesienia wyłącznika wycieraczek na lewą rękę; 

– przeniesienie pedału gazu na lewą stronę; 

– dodatkowe uchwyty na kierownicy, które umożliwiają prowadzenie auta jedną ręką; 

Możliwość swobodnego sterowania pojazdem w przypadku osób z niepełnosprawnością wygląda nieco inaczej.

Nowinkom technologicznym nie ma końca 

W tym wypadku mamy również dodatkowe uchwyty ułatwiające wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Ponadto w najnowocześniejszych modelach mamy możliwość obsługi auta poprzez dodatkowe sterowanie pilotem. W przypadku dostosowania aut czasami trzeba zadbać o najdrobniejsze detale, takie jak podłokietniki przy fotelach, automatyczne regulacje foteli, czy możliwość sterowania pozostałymi elementami siedzenia. Prawdziwą innowacją mogą wydawać się jednak trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Jest to opcja skierowana dla kierowców, którzy mają problemy z prawidłowym utrzymaniem równowagi. Samochód bezpieczny, to taki, który nie pogłębi niepełnosprawności. Dlatego tu warto przypomnieć sobie o prawidłowej postawie ciała za kierownicą. Głowa, szyja, ramiona oraz biodra powinny układać się w naturalną krzywiznę kręgosłupa. Plecy powinny być swobodne „przyklejone” do oparcia. Ręce ułożone na kierownicy mają być lekko zgięte w łokciach. Fotel kierowcy powinien posiadać podparcie w okolicy lędźwiowej. Głowa z kolei niech znajduje się w tej samej linii, co górna część fotela. 

Bezpieczeństwo to podstawa! 

Pamiętajmy, że właściwe ułożenie ciała za kierownicą to nie tylko zdrowie, ale i większa swoboda w sterowaniu autem. Powiedzieliśmy sobie o osobach z niepełnosprawnościami z perspektywy kierowcy. Pamiętajmy jednak, że równie ważne są ich potrzeby w roli pasażerów. Jaki jest zatem idealny samochód przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami? Tu także równie ważne są różnego typu systemy zabezpieczające wózki inwalidzkie. Ponadto doskonale sprawdzają się składane rampy wjazdowe. Niektóre modele posiadają także obniżony podgłówek w tylnej części pojazdu. Dzięki wspomnianym rampom osoba z niepełnosprawnością ma możliwość samodzielnego i bezpiecznego wjazdu do auta. Co więcej, aktualnie mamy firmy, zajmujące się produkowaniem aut przystosowanych właśnie do przewozu pasażerów z niepełnosprawnością. A skoro o firmach mowa, to i mamy i takie oferujące dodatkowe pasy bezpieczeństwa w różnych w różnych rozmiarach.

Rampy dla wózków inwalidzkich to zaledwie wierzchołek technologicznych nowinek. Na co jeszcze możemy liczyć?

Fotelik dla dziecka z niepełnosprawnością 

W przypadku pasażerów z niepełnosprawnościami podróżują nie tylko dorośli, ale i dzieci. Wiemy, że podstawą bezpiecznej podróży wśród najmłodszych jest fotelik. W tym wypadku jednak mamy możliwość dowolnego sterowania fotelikiem, chociażby w zakresie wzrostu dziecka. Niektóre z nich dają możliwość m.in. zmiany kąta siedziska. Taki fotelik można nabyć w wersji podstawowej. Gdy dziecko z kolei urośnie, wówczas wystarczy dodać przedłużkę siedzenia, by na nowo dopasować fotelik do wzrostu dziecka. Kolejną innowacją jest urządzenie dające możliwość bezpiecznego i automatycznego załadowania wózka inwalidzkiego do samochodu. Dobrej jakości podnośniki pasują do niemal wszystkich modeli aut. Oczywiście taki podnośnik musi być dopasowany do wagi wózka. To jednak nie wszystko! Wózek inwalidzki może być również załadowany w tzw. boxy dachowe. Warunkiem jest możliwość wyposażenia auta w dachowy bagażnik, nie wymaga on bowiem większych modyfikacji pojazdu. W tym wypadku box śmiało może zmieścić składany wózek do 20 kg. 

Dofinansowanie na bezpieczny samochód 

Warto pamiętać, że względem przystosowania auta do niepełnosprawności możemy liczyć na wsparcie ze środków PFRON. Co więcej, wsparcie można otrzymać także względem jego zakupu. Świadczy o tym jeden z najnowszych programów – „Samodzielność-Aktywność-Mobilność”, Takie dofinansowanie może uzyskać każda osoba, która nie jest w stanie poruszać się bez korzystania z wózka inwalidzkiego. Rzecz jasna niezbędne jest też posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub ze wskazaniem konieczności stałej, lub długotrwałej opieki innej osoby. Wiosek można złożyć elektronicznie poprzez profil zaufany. Jak widzimy, mamy coraz więcej udogodnień, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami mogą czuć się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. I dobrze, bowiem jest to wielki krok zwiększający ich poczucie niezależności. 

Przeczytaj także: Prawo jazdy osób z niepełnosprawnością

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia