O ogórku małosolnym i nie tylko

381

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ogórki małosolne zachwycają swoim smakiem i aromatem szczególnie o tej porze roku

O ogórku małosolnym i nie tylko rozmawiali w dzisiejszej audycji z cyklu „Kulinarna Nawigacja” Panowie, Jarosław Uściński i Paweł Kubalski. Wspomnieli również o polityce, wysokich cenach w marketach, dobroczynnych właściwościach kiszonek oraz o kaszach.

Rozmowy o gotowaniu i nie tylko

W pierwszej części audycji dowiedzieliśmy się, jaki jest powód wysokich cen warzyw i owoców w marketach. Panowie zgodnie stwierdzili, że wpływ na to ma niewątpliwie nadwyżka żywności i ilość sieci handlowych w każdym mieście. „Dyskonty” również wolą wyrzucić jedzenie, niż zrobić pod koniec dnia promocję, zachęcając w ten sposób klienta do kupowania. Przykładem często marnowanego produktu są szparagi — ich wysoka cena powoduje, że bardzo rzadko sięgamy po te wyjątkowe warzywa. Zalegają one zatem na sklepowych półkach, a pod koniec dnia niestety lądują w śmietniku. Dzisiejsze rozmowy naszych prowadzących dotyczyły także fast foodów oraz tego, dlaczego powinniśmy ich unikać. Stwierdzili, że jedynie hot dog i burger na Orlenie nadają się ewentualnie do spożycia, ponieważ są w miarę uczciwie przyrządzone.

O ogórku małosolnym i nie tylko – nowalijki, kiszonki i kasze

Ogórek małosolny królował w naszej dzisiejszej audycji — Panowie zachwycali się jego smakiem i aromatem. Stwierdzili również zgodnie, że najlepszy jest po 24 godzinach od przygotowania, chociaż Pan Jarosław zjada go już zaledwie po czterech. Aby ogórek pozostał jak najdłużej małosolnym, należy po upływie jednej doby koniecznie wstawić go do lodówki. Wówczas nawet po jednym tygodniu będziemy mogli z niego przygotować, chociażby przepyszną sałatkę. Wystarczy tylko pokroić go w nieco grubszą kostkę, dodać czerwoną cebulę i nieco twardszą brzoskwinię lub nektarynkę. Następnie przyprawić go odrobiną oliwy lub oleju rzepakowego, solą i pieprzem. W tym miejscu Panowie po raz kolejny podkreśli dobroczynne znaczenie kiszonek dla naszego organizmu. Młoda kiszona kapusta to nie tylko „poezja smaku”, ale to także dostawca wszelkiego rodzaju probiotyków, których przecież tak bardzo potrzebujemy. W programie dowiedzieliśmy się także jak prawidłowo gotować mieszanki kasz oraz jak przygotować przepyszną zupę krem z marchewki i pora. Po przepisy i resztę porad zapraszamy do wysłuchania całej audycji 'Kulinarnej Nawigacji”.

O ogórku małosolnym i nie tylko

Więcej odcinków „Kulinarnej Nawigacji” znajdziecie pod tym linkiem

Przeczytaj też artykuł przedstawiający kiszonki zapas witamin na zimę.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia