Inowłodzkie Spotkania z Historią 2023

Legenda majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" wiecznie żywa.

370

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Inowłodzkie Spotkania z Historią. Stopklatka z filmu o rekonstrukcji szarży na Kałuszyn
Rekonstrukcja szarży na Kałuszyn.

Towarzystwo Fortyfikacji Lini Pilica przy współpracy z Zamkiem Inowłódz oraz Wójtem Gminy Inowłódz, zapraszają w dniach 3-4 czerwca na kolejną edycję imprezy pod nazwą – Inowłodzkie spotkania z historią

major Henryk Dobrzański „Hubal”

Henryk Dobrzański urodził się w Jaśle, w rodzinie szlacheckiej w dniu 22 czerwca 1897 roku. W 1912 roku wstąpił w szeregi Polskich Drużynach Strzeleckich. Aby dwa lata później, po wybuchu I wojny światowej wstąpić (z problemami związanymi z młodym wiekiem) do 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich. Dzięki swojej postawie w boju Henryk Dobrzański awansował do stopnia rotmistrza. Jako dowódca plutonu kawalerii, podczas wojny polsko-ukraińskiej (1918-1919) brał udział między innymi w odsieczy Lwowa. Ponownie jego odwaga na polu walki została doceniona, za co został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, a także Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Gdy zapanował czas pokoju, rotmistrz Henryk Dobrzański jako jeden z czołowych jeźdźców, z powodzeniem brał udział w licznych konkursach hippicznych zajmując czołowe lokaty. Rok 1927 przyniósł Henrykowi Dobrzańskiemu awans do stopnia majora. Został też dowódcą szwadronu w 18 Pułku Ułanów, a kiedy wybuchła II wojna światowa major Henryk Dobrzański wziął udział w kilku bataliach przeciwko Armii Czerwonej. Tym razem jako zastępca dowódcy 110 Rezerwowego Pułku Ułanów. Po kapitulacji Grodna 20 września 1939 roku, gdy padł rozkaz nakazujący odwrót na tereny neutralnej Litwy. 110 Pułk Ułanów nie podporządkował się i ruszył na osiecz Warszawie.

Podczas marszu, po dotarciu nad Biebrzę pułk otoczyli czerwonoarmiści, na szczęście udało się przerwać linie wroga. Niedługo po tym dowódca rozkazał definitywnie rozwiązać oddział, któremu nie podporządkował się major Dobrzański wraz z grupą około 180 żołnierzy. Kontynuowali oni marsz na pomoc stolicy.

Ambasador Kazimierz Papee w towarzystwie żony Leonii i jej brata majora Henryka Dobrzańskiego na płycie lotniska.

Oddział Wydzielony Wojska Polskiego mjr. Hubala

Oddział Wydzielony Wojska Polskiego mjr. Hubala bo taką nazwę nosił, do wiosny 1940 roku stoczył z Niemcami wiele bitew. Wywołało to odwetowe, pacyfikacje i mordy na ludności cywilnej. Tak się stało we wsiach powiatu koneckiego, gdy Niemcy przeprowadzili tzw. „Aktion Hubal” i wymordowali ponad 700 cywilów. Od tej pory oddział majora Hubala stacjonował wyłącznie w lasach, unikając pobytów we wsiach. Aż przyszedł dzień 30 kwietnia 1940 roku, gdy oddziały 372 dywizji Wehrmachtu otoczyły leśny biwak oddziału majora Dobrzańskiego. Do dziś nie wiadomo jak Niemcy poznali lokalizację polskiego oddziału, najprawdopodobniej był to zdradziecki donos. Okolica wsi Anielin stała się areną ostrej wymiany ognia, w której śmierć poniósł major Henryk Dobrzański „Hubal” a oddział uległ rozproszeniu. Ostateczne rozwiązanie oddziału Hubala nastąpiło 25 czerwca 1940 w okolicach Włoszczowy.

Choć major Dobrzański zginął od kuli w serce, Niemcy zmasakrowali jego ciało oraz wystawili je na widok publiczny. Co się stało z ciałem Hubala później nie wiadomo, Niemcy chcąc uniknąć gloryfikacji bohaterskiego majora, pochowali go w nieznanej lokalizacji, a jej poszukiwania wciąż trwają.

Inowłodzkie Spotkania z Historią – atrakcje

Podczas dwudniowej imprezy, odbywającej się na terenie Zamku w Inowłodzu, miłośnicy militariów oraz historii karzdy bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie. W sobotę, we wnętrzach zamku zostanie otwarta wystawa pt. „Hubalowa Legenda”. Następnie, wykonawcy biorący udział w Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej zabiorą gości w świat piosenek patriotycznych. Gościem specjalnym tegorocznej edycji przeglądu będzie Wokalny Zespół HUBAL z Hrubieszowa. Imprezie będą towarzyszyć pokazy pojazdów militarnych z czasów II Wojny Światowej , broni i wyposażenia ówczesnych żołnierzy. Zobaczymy również współczesne uzbrojenie.

Na „Inowłodzkich spotkaniach z historią” będą gościć ułani ze Stowarzyszenia Hubalczycy 1939-1940 z Poświętnego, rzecz jasna wraz ze swymi świetnie ułożonymi końmi, którzy zaprezentują dynamiczne pokazy jazdy.

Wśród atrakcji: m.in. poszukiwanie skarbów, konkursy z nagrodami, przejażdżki pojazdami wojskowymi, strzelnica…

W programie:

 • Piknik Miłośników Militariów,
 • Inowłodzki Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej
 • Gwiazda wieczoru „Zespół Wokalny HUBAL”
 • otwarcie wystawy „Hubalowa Legenda”
 • pokazy dynamiczne „Ułani w akcji”
 • strzelnica
 • szukanie skarbów
 • przejażdżki pojazdami wojskowymi
 • konkursy i zabawy dla dzieci oraz dorosłych

Ciekawy materiał wideo: Inowłódz – ruiny zamku i schrony „bunkry”

Może cię również zainteresować: XIX TURNIEJ RYCERSKI na Zamku Królewskim w Będzinie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia