Najważniejsze zmiany dla branży transportowej w krajach europejskich w 2022 roku

branża transportowa ciągle jest narażona na modyfikacje i zmiany przepisów w UE

1097

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Od lutego br. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie szereg zmian zapowiadanych w Pakiecie Mobilności. Dotyczą one transportu międzynarodowego. Kolejne zostaną wdrożone w maju. Czego dotyczą i jaki będą miały wpływ na polskie firmy transportowe i polskich kierowców? Przedstawiamy najważniejsze z nich. Więcej na www.ocrk.pl zmiany dla branży transportowej.

Pakiet Mobilności

Zanim przejdziemy do zmian warto wyjaśnić czym jest Pakiet Mobilności. Otóż Pakiet Mobilności to szereg aktów prawnych dotyczących charakteru wykonywania transportu międzynarodowego w Europie. Wprowadzający w latach 2020-2026 szereg zmian dotyczących m.in. maksymalnego dziennego i tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu. Czasu odpoczynku, określania lokalizacji pojazdu za pomocą tachografów nowej generacji oraz egzekwowania i ujednolicenia prawa dotyczącego delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego. Część ze wspomnianych zmian i regulacji już obowiązuje, kolejna część zostanie wdrożona już w lutym br., a kolejne zaczną obowiązywać od maja. Więcej na www.ocrk.pl

Najważniejsze zmiany w branży transportowej – od 2 lutego 2022

Czego będą dotyczyć owe zmiany? Do najważniejszych należą:

 – obowiązek zgłaszania delegowania kierowców w specjalnym interfejsie dla przewoźników połączonym z systemem wymiany informacji na rynku wewnętrznym IMI; wchodzi w życie 2 lutego 2022 r.

– zmiany w strukturze wynagrodzeń kierowców w transporcie międzynarodowym, co oznacza, że kierowcy będą musieli otrzymywać pełne wynagrodzenie minimalne adekwatne do kraju, w którym wykonują usługę; wyłączone z tego będą przejazdy tranzytowe, a także transport bilateralny z i do Polski; przepisy te będą obowiązywać od 2 lutego 2022 r.,

– obowiązek rejestrowania przekroczenia granic w tachografie cyfrowym; wchodzi w życie 2 lutego 2022 r.

– obowiązku powrotu pojazdu do bazy raz na 8 tygodni, wchodzi w życie w 2 lutego 2022 r.,

– obowiązku 4-dniowego okresu karencji (cooling off period – liczonym od zakończenia ostatniego przewozu kabotażowego), pomiędzy kolejnymi operacjami kabotażowymi w danym kraju; wchodzi w życie 2 lutego 2022 r.).

Najważniejsze zmiany w branży transportowej – od maja i lipca 2022

Kolejne ze wspomnianych zmian wejdą w życie w 20 maja 2022 roku. Nowe przepisy nałożą na przedsiębiorców wykonujących transport drogowy rzeczy z wykorzystaniem pojazdów mniejszych. Takich których dopuszczalna masa całkowita przekracza 2,5 t i nie jest większa niż 3,5 t. Obowiązek dotyczący dostępu do zawodu przewoźnika drogowego w transporcie międzynarodowym rzeczy. Wykonywanie tego rodzaju przewozów będzie wymagało posiadania przez przewoźnika zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencji wspólnotowej.

Oprócz tego należy również wspomnieć, że w obecnym roku wejdą w życie unijne przepisy wprowadzające dodatkowe wyposażenie w pojazdach ciężarowych. Od 6 lipca br. w nowo homologowanych ciężarówkach, naczepach i przyczepach montowane będą obowiązkowo czujniki temperatury i ciśnienia w oponach. Dwa lata później obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich nowo wyprodukowanych ciężkich pojazdach. Pomiar ciśnienia w pojazdach będzie dokonywany pośrednio, za pomocą algorytmu wyliczającego ciśnienie m.in. na podstawie liczby obrotów kół lub bezpośrednio, dzięki czujnikom zamontowanym w środku koła (na obręczy, wentylu lub oponie). W opinii Komisji Europejskiej nowe wyposażenie ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach oraz zmniejszyć koszty samych przewoźników. Jazda z niedopompowanymi kołami wiąże się bowiem z szybszym zużyciem bieżnika i większym zużyciem paliwa.

Niemiecki MiLog

Do innych istotnych zmian należy bez wątpienia wzrost płacy minimalnej kierowców w Niemczech. MiLog, czyli niemiecka ustawa Mindestlohngesetz o płacy minimalnej, która obowiązuje od początku 2015 roku, narzuca właścicielom firm transportowych obowiązek zgłaszania kierowców delegowanych do pracy na terenie Niemiec i rozliczanie ich wg. niemieckich stawek. Zastosowanie niemieckiego prawa odnośnie wynagrodzenia minimalnego wynika między innymi z Dyrektywy 96/71/WE oraz z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Od 1 stycznia 2022 roku minimalna stawka za godzinę wynosi 9,82 euro, a od lipca wzrośnie do 10,45 euro. A to oznacza, że kierowcy, w tym także polscy, realizujący przewozy (kabotaż, transport międzynarodowy z rozładunkiem lub załadunkiem w Niemczech i doładunek lub częściowy rozładunek w tym kraju) na terytorium Niemiec będą otrzymywali zgodnie z przepisami MiLoG wyższe wynagrodzenie wszystkiego dowiesz się z ocrk.pl

Hiszpański system telematyczny

Wraz z początkiem nowego roku W Hiszpanii zaczyna obowiązywać natychmiastowa transpozycja dyrektywy europejskiej w sprawie delegowanych kierowców, co ma pozwolić na skuteczne kontrolowanie nieuczciwej konkurencji ze strony zagranicznych firm transportowych w tym kraju (tzw. firm skrzynek pocztowych). Oznacza to, że przed wykonaniem jakiejkolwiek usługi transportu międzynarodowego lub usługi kabotażowej z miejscem pochodzenia lub miejscem docelowym do Hiszpanii, konieczne będzie zgłoszenie operacji za pomocą systemu telematycznego. Ponadto przewoźnik będzie musiał dostosować pensję kierowcy do hiszpańskiego minimum. Dodatkowo w Hiszpanii ma zostać wprowadzony zakaz wykonywania przez kierowcę załadunku oraz rozładunku (z wyjątkiem niektórych przewozów jak np. przeprowadzki, przewozy cysternami i autotransporterami, dostawy paczek).

Belgijskie zakazy dotyczące urządzeń mobilnych

Z kolei już w marcu w Belgii zmienią się zasady używania telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu. Korzystanie z komórki jako GPS lub odtwarzacza muzyki będzie możliwe tylko jeśli urządzenie będzie znajdowało się w uchwycie na desce rozdzielczej. W przeciwnym razie kierowcy będą karani grzywną w wysokości aż 174 euro. Co istotne nowe regulacje odnoszą się do „urządzenia mobilnego z ekranem”, co oznacza w rzeczywistości, że zakazem są objęte również tablety i e-czytniki. Kierowcy nie będzie wolno „używać, trzymać ani manipulować” tego rodzaju urządzeniami podczas prowadzenia pojazdu. Samo trzymanie urządzenia w dłoni stanie się zatem wystarczające by popełnić naruszenie, nawet jeśli nie jest używane. Karalne ma być także trzymanie urządzenia na kolanach, w tunelu środkowym lub na siedzeniu pasażera. 

Nidrlandzkie strefy ekologiczne

2022 rok to także zmiany dla kierowców i przewoźników na terenie Niderlandów. Do stref ekologicznych 14 niderlandzkich miast (Amsterdam, Arnhem, Breda, Delft, Haga, Eindhoven, Leiden, Maastricht, Rijswijk, Rotterdam, 's-Hertogenbosch, Tilburg, Utrecht i Haarlem) wjazd będą miały tylko pojazdy ciężarowe spełniające normę Euro 6 i elektryczne. Nowe przepisy przewidują jednak pewne wyjątki. Przewoźnicy, których pojazdy nie spełniają odpowiednich norm emisji, będą mogli wystąpić z prośbą o jednodniowe pozwolenie na jazdę po strefie ekologicznej. Przedsiębiorcy będą mogli zrobić to maksymalnie dwanaście razy w roku, dla każdego numeru rejestracyjnego, w danej gminie. 

Warto jeszcze przypomnieć, że od 1 stycznia 2022 roku w związku z Brexitem wchodzą w życie przesuwane kilkakrotnie  deklaracje celne i kontrole celne na granicy między Wielką Brytanią a Unią Europejską

Bez wątpienia zmiany wprowadzone przez Pakiet Mobilności w 2022 roku, jak zgodnie twierdzą ekonomiści, najmocniej uderzą w polskie firmy transportowe. Mówi się nawet o dwukrotnym wzroście kosztów po stronie pracodawców. Ponadto, jeśli zatrudniający kierowcę przedsiębiorca nie zdecyduje się na wyższą dla niego wypłatę od razu to będzie musiał szczegółowo wyliczać wynagrodzenie minimalne w poszczególnych krajach Unii. I tak średnia płaca za godzinę polskiego kierowcy wynosi obecnie 14 zł przy 200 godzinach miesięcznie, zaś na przykład w Niemczech już prawie 45 zł. Pamiętać należy, że płace minimalne dla przewoźników z Polski obok Niemiec wprowadziła również Francja i Włochy. 

przeczytaj o polskim autobusie na wodór i zadbaj o dobre oświetlenie naczepy

wydłużenie czasu jazdy kierowcy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia