Rola spółdzielni mieszkaniowej

353

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rola spółdzielni mieszkaniowej
Według Agnieszki Borkowskiej osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności są tak samo wartościowymi pracownikami, co osoby pełnosprawne.

Jak wygląda rola spółdzielni mieszkaniowej w życiu osób z niepełnosprawnością? W jaki sposób przebiega ich zatrudnianie w tej instytucji? Zapraszamy na rozmowę z Agnieszką Borkowską – Radną powiatu legionowskiego oraz wiceprezes spółdzielni mieszkaniowej. 

Obowiązki rady powiatu 

Na początek padło jednak pytanie obowiązki powiatu legionowskiego. Agnieszka Borkowska podkreśliła, że działa w następujących Komisjach: 

– Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych; 

– Komisji Rozwoju; 

– Skarg, Wniosków i Petycji; 

Każda z tych komisji wpływa na określone obszary dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców. Przykładowo, Komisja Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych zajmuje się m.in. wspieraniem osób z niepełnosprawnościami, w tym ich aktywizacją zawodową oraz społeczną. Warto również dodać, że wspomniana Komisja Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych ściśle współpracuje z takimi jednostkami, jak Powiatowe Urzędy Pracy, czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Rola wiceprezesa spółdzielni mieszkaniowej wygląda już nieco inaczej. Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że pod skrzydłami instytucji znajduje się ponad 120 budynków mieszkalnych, w których mieszka ponad 20 tysięcy mieszkańców Legionowa. Do jej obowiązków należy przede wszystkim nadzorowanie administracji. Jak przyznaje nie jest to łatwe, gdyż jej praca wiąże się ze sprostaniem oczekiwań mieszkańców. 

Agnieszka Borkowska podkreśla, że powiat legionowski dokłada wszelkich starań, by aktywizować osoby z niepełnosprawnościami na wielu płaszczyznach.

Rola spółdzielni mieszkaniowej w życiu mieszkańca z niepełnosprawnością 

Agnieszka Borkowska dodaje, że poziom finansów niekiedy utrudnia działanie spółdzielni. Mimo to działalność dokłada wszelkich starań, aby świadczone przez nich usługi stały na coraz wyższym poziomie. Spółdzielnia mieszkaniowa w Legionowie zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami, jednak na ten moment nie są to osoby z niepełnosprawnością ruchu. W przypadku pozostałych pracowników spółdzielnia stara się, aby wszyscy czuli się jednakowo traktowani. Dlatego mają oni także możliwość skorzystania, np. z różnego rodzaju kursów, które pozwolą im podnieść kwalifikacje zawodowe. Według Agnieszki Borkowskiej praca z osobami z orzeczeniem o niepełnosprawności jest bardzo dobra. Większość z nich pracuje tam bowiem już od dłuższego czasu. Nasza rozmówczyni przyznaje, że w związku z zatrudnianiem pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności firma płaci mniejsze składki. Nie to jest jednak dla niej największą korzyścią. Włodarze spółdzielni cieszą się, że mogą zapewnić takiej osobie prace i poczucie niezależności. 

Pracownicy z niepełnosprawnościami to dobrzy pracownicy 

„Powiem szczerze, że takie osoby cenimy jako doświadczonych pracowników, specjalistów. Dzięki temu, że doskonale wykonują swoje zadania i obowiązki, jako nasi pracownicy, cieszymy się jako pracodawca, że też mamy takie osoby w swoim zespole” – podkreśla Agnieszka Borkowska. Jak wyżej wspomnieliśmy, na ten moment spółdzielnia nie zatrudnia pracowników z niepełnosprawnością ruchu. Dlatego firma nie ma konieczności dostosowania miejsc pracy. Mimo to spółdzielnia pilnie przestrzega wszystkich należnych im praw. Tu przykładem jest, chociażby respektowanie wzięcia wolnego w celu udania się na badania lekarskie. A w jaki sposób spółdzielnia mieszkaniowa jest w stanie pomóc obywatelom Legionowa i okolic? Instytucja dokłada wszelkich starań, by nikt nie został pozbawiony pomocy. Często jednak nie ma możliwości, by od razu w pełni zaspokoić potrzeby danego mieszkańca. Rozmowa z Agnieszką Borkowską miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Mazowsze dla niepełnosprawnych”, której możecie posłuchać w każdy piątek i niedziele po g. 14:00.

#MazowszesercemPolski

„Partnerem wydarzenia” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie logo_25lat_mazowsze_poziom-3-1024x314.jpg
Rozmowa z Agnieszką Borkowską

Materiał realizowany jest współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia