Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Modlinie

290

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Modlinie
Jak podkreśla Sławomir Bakalarski, poprawne zachowania na drodze należy kształtować już od najmłodszych lat.

Celem Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Modlinie jest szkolenie najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Jak to miejsce funkcjonuje na co dzień? Kto może z niego skorzystać? Zapraszamy na rozmowę ze Sławomirem Bakalarskim z Wojewódzkiego Centrum Ruchu Drogowego w Warszawie. 

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Modlinie dla najmłodszych 

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Modlinie inaczej określane jest Miasteczkiem Ruchu Drogowego. Jak wyżej wspomnieliśmy, skierowane jest dla najmłodszych. Wszystko po to, by już od najmłodszych lat kształtować w nich prawidłowe postawy w zakresie bezpieczeństwa. Budynek został postawiony w 2014 roku. Znajdują się w nim dwie sale, w których organizowane są wydarzenia promujące bezpieczne zachowania na drodze. Na terenie centrum znajduje się tzw. Miasteczko ruchu drogowego, jednak nie dotyczy ono wyłącznie jazdy na rowerze. W nim dzieci mogą w praktyce przetestować swoją wiedzę teoretyczną. W miasteczku młody uczestnik ma szanse zderzyć się z sytuacjami, z którymi może spotkać się na drodze. Do nich zaliczamy m.in. 

– skrzyżowania; 

– znaki informujące o pierwszeństwie przejazdu; 

– skrzyżowania bez znaków; 

– skrzyżowanie kierowane sygnałami świetlnymi; 

– przejazdy rowerowe; 

– przejścia dla pieszych; 

Oczywiście nie są to wszystkie sytuacje. W każdej jednak niezbędna jest świadoma, a zarazem szybka reakcja. 

W Miasteczku ruchu drogowego najmłodsi mogą nauczyć się m.in. jazdy na rowerze.

Kto może korzystać z obiektu? 

Sławomir Bakalarski przyznaje, że do wybuchu pandemii centrum było otwarte niemal całą dobę. Chętni mogą z niego skorzystać, pod warunkiem, że będą przestrzegać określonego regulaminu. Na terenie budynku zawsze znajdowała się osoba pilnująca panującego w nim porządku. Teraz nie ma już tak pełnej dostępności. Z centrum może skorzystać jednak każdy. Warunkiem jest poproszenie dyrektora WORD o zgodę za pośrednictwem podania. Każda osoba powinna w nim zawrzeć informacje, w której części miasteczka chcemy zorganizować nasze wydarzenie. Kiedyś miasteczko było dostępne przez cały tydzień. Obecnie można z niego skorzystać wyłącznie w godzinach pracy WORD-u. Niekiedy centrum pracuje w weekendy, np. podczas dni otwartych, czy w czasie egzaminów na kartę rowerową dla licealistów. Warto również dodać, że korzystanie z miasteczka jest nieodpłatne. W samym centrum rzecz jasna można przede wszystkim wziąć udział w licznych szkoleniach. Jednym z nich są wspomniane wyżej zajęcia edukacyjne lub przygotowujące do egzaminu na kartę rowerową.

Bezpieczeństwo dla małych i dużych 

Jak wyżej wspomnieliśmy, Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Modlinie organizuje także liczne eventy, które odbywają się przy współpracy z lokalnymi władzami. Jednym z nich są szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla dzieci ze szkół podstawowych. WORD inicjuje nawet turnieje, w których dzieci mogą wygrać ciekawe nagrody. Jak podkreśla nasz ekspert, niektóre wydarzenia gromadzą ponad 100 osób. Działania centrum opierają się nie tylko na najmłodszych. Szkoli się tam bowiem również nauczycieli, którzy chcą w przyszłości egzaminować na kartę rowerową. Ze szkoleń mogą skorzystać również nieletni, którzy chcą zdobyć uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną. Egzaminatorzy, część teoretyczna najczęściej przeprowadzają na terenie WORD-u, natomiast egzaminy praktyczne odbywają się już na terenie centrum w Modlinie. Specjaliści z WORD-u organizują również szkolenia dla doświadczonych kierowców. 

Rozmowa ze Sławomirem Bakalarskim miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Bezpieczni na drodze”, której możecie posłuchać w każdy wtorek po g. 15:00.

Patrycja Tabaczek rozmawia ze Sławomirem Bakalarskim

Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.

Logotyp Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Więcej materiałów znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia