Kulinarna Nawigacja – chłodnik

319

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tradycyjny chłodnik litewski doskonale sprawdzi się na upalne dni

W dzisiejszej audycji z cyklu „Kulinarna Nawigacja” zagościł chłodnik, nie tylko w odsłonie tradycyjnej, ale także w wersji owocowej. Panowie Jarosław Uściński i Paweł Kubalski krok po kroku przeprowadzili nas przez trudny proces przygotowania Gazpacho i szybki chłodnik arbuzowy.

Gazpacho i zupa chłodnik z arbuza

Chłodnik jest doskonałą alternatywą zupy na upalne dni, a wzbogacony o zioła czy też chrupiące grzanki, smakuje wręcz obłędnie. W dzisiejszej audycji nasi prowadzący zaserwowali nam wiele przepisów, które możemy sobie sami z łatwością przygotować w domu. Pierwszym, może nieco bardziej czasochłonnym chłodnikiem jest Gazpacho ze świeżych pomidorów, ogórków i papryki. Te składniki stanowią esencję naszej zupy, której nie zagęszczamy ani śmietaną, ani jogurtem, tylko środkiem bułki paryskiej. Skórkę z bułki natomiast kroimy w kosteczkę i podsmażamy na masełku. Uzyskane w ten sposób grzanki wykorzystamy do posypania naszej zupy już na talerzu. Zakwaszamy ją delikatnie octem, dodajemy czosnek, możemy dorzucić również sałatę lodową. Chłodnik blendujemy, dolewamy czerwone wino, dorzucamy kolendrę, bazylię i natkę pietruszki. Na koniec dodajemy oliwę z oliwek, sól i pieprz. Świetnym pomysłem dla zabieganych będzie natomiast zupa chłodnik z arbuza z ogórkiem i serem feta, doprawiona oregano lub tymiankiem. To połączenie fety, ziół i słodkiego arbuza zbuduje niezwykle ciekawe doznania smakowe.

Tradycyjny chłodnik litewski

Chłodnik litewski to nie tylko przepyszna, ale i prosta w przygotowaniu zupa. Jej wyjątkowo piękny kolor oraz pyszne i zdrowe buraczki same w sobie już zachęcają do jedzenia. Do jej przygotowania warto użyć obfitą ilość botwinki, którą należy krótką chwilę sparzyć w zakwaszonej wodzie. Następnie wyłowione warzywa siekamy, dodajemy starego, odciśniętego świeżego ogórka, lub jak kto woli, małosolnego. Kolejno dorzucamy dużą garść posiekanego kopru, czosnek, sól i pieprz. Na koniec Pan Jarosław dodaje jajko przeciśnięte przez cedzakową, drucianą łyżkę, przez co zyskuje jego mniejsze, bardziej podzielne kawałki. W naszej audycji znajdziecie jeszcze więcej ciekawych, inspirujących przepisów na chłodniki i nie tylko.

Kulinarna Nawigacja – chłodnik

Więcej odcinków „Kulinarnej Nawigacji” znajdziesz pod tym linkiem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia