W sobotę 10 -go czerwca pokrzyżacki Zamek w Ostródzie, po raz dziewiąty stanie się areną zmagań przybyłych bractw rycerskich. Turniej Rycerski Zamek w Ostródzie 2023
Zamek
Pierwotnie zamek w Ostródzie, powstał w XIII wieku jako obiekt ziemno-drewniany, co było zgodne z ówczesnymi standardami krzyżackimi na podbijanych ziemiach pruskich. Decyzja o zbudowaniu w tym miejscu zapadła w 1349 roku, gdy ostródzki zamek stał się siedzibą komtura Güntera von Hohensteina. Niestety, gdy zamek był niemal gotowy w 1381 roku, padł on ofiarą najazdu wojsk litewskich pod dowództwem księcia Kiejstuta. Spalony zamek Krzyżacy odbudowali, stosując swój sprawdzony schemat. Na planie prostokąta 47m x 45m powstał zamek kasztelowy z wewnętrznym dziedzińcem, czterema skrzydłami oraz wewnętrznymi drewnianym krużgankami. Aby dostać się do zamku przez bramę zachodnią, trzeba było pokonać drewniany most na fosie zasilanej przez rzekę Drwęcę.
Po grunwaldzkim pogromie Krzyżaków, zamek trafił na krótko w ręce księcia Janusza Mazowieckiego. By ponownie trafić w ręce zakonu. Podczas wojny z Rosją oraz Potopu Szwedzkiego ostródzka warownia została wzmocniona wałami ziemnymi oraz bastionami. XVIII-wieczne przekazy, mówią o wieży zniszczonej razem ze wschodnim skrzydłem zamku, w wyniku pożaru w 1783 roku. Zrujnowanych części zamku nie odbudowano, po rozebraniu ich pozostałości wzniesiono jedynie mur kurtynowy, zamykający dziedziniec od strony wschodniej. Na początku XIX wieku, w ostródzkim zamku gościł Napoleon Bonaparte. Nastały lata upadku, nie dość że w wyniku II wojny światowej zamek był zniszczony to dzicz sowiecka spaliła to co z niego zostało. Od momentu odbudowy w 1974 roku, Zamek w Ostródzie stał się siedzibą muzeum i centrum kultury.
Turniej Rycerski Zamek w Ostródzie 2023 – IX edycja
Swoje przybycie zapowiedziało ok. 100 rekonstruktorów historycznych, pragnących wziąć udział w sportowych walkach rycerskich. Wszyscy przybyli goście, będą mogli podziwiać kunszt bojowy startujących w turnieju zawodników w trakcie ich zmagań na miecz i tarcze oraz miecz długi. Najbardziej waleczni z rycerze wezmą udział w widowiskowych walkach drużynowych. Turniej to nie tylko miecze i tarcze, zaplanowane ostały turniejowe zmagania łuczników, a białogłowy wystartują w biegu dam. Na miłośników głośniejszych atrakcji czeka pokaz artyleryjski. Uwieńczeniem sobotnich zmagań będzie inscenizacja bitwy.
W rozbitym pod zamkiem historycznym obozie, świadkowie turniejowych atrakcji znajdą rzemieślnicze kramy a w nich: rękodzieło, ceramika, zabawki dla dzieci, tam też odbędą się pokazy kowalstwa. Wzorem lat ubiegłych, gośćmi turnieju będą ptaki drapieżne.
Plan turnieju:
12:00 – Otwarcie turnieju
12:30 – Turnieje bojowe 1vs1 (Dziedziniec)
13:00 – Turniej łuczniczy (Przedzamcze)
16:00 – Bieg Dam (Przedzamcze)
17:00 – Pełnokontaktowe Walki Drużynowe (Przedzamcze)
18:00 – Pokaz Artyleryjski (Przedzamcze)
19:00 – Inscenizacja Bitwy ( Przedzamcze)
Ciekawy materiał wideo: Rycerskie Mistrzostwa Świata Hiszpania 2020
Może cię zainteresować: Legnickie Pole 1241 – 2023