Turniej Rycerski Zamek w Ostródzie 2023

Drużyna Rycerska Komturii Ostródzkiej, Muzeum w Ostródzie, Centrum Kultury w Ostródzie oraz Burmistrz Miasta Ostróda zapraszają.

520

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Turniej Rycerski Zamek w Ostródzie 2023. Na dziedzińcu zamkowym, dwaj rycerze walczą na miecze i tarcze w strojach z epoki.
Jeden z pojedynków (fot. facebook - Drużyny Rycerskiej Komturii Ostródzkiej)

W sobotę 10 -go czerwca pokrzyżacki Zamek w Ostródzie, po raz dziewiąty stanie się areną zmagań przybyłych bractw rycerskich. Turniej Rycerski Zamek w Ostródzie 2023

Zamek

Pierwotnie zamek w Ostródzie, powstał w XIII wieku jako obiekt ziemno-drewniany, co było zgodne z ówczesnymi standardami krzyżackimi na podbijanych ziemiach pruskich. Decyzja o zbudowaniu w tym miejscu zapadła w 1349 roku, gdy ostródzki zamek stał się siedzibą komtura Güntera von Hohensteina. Niestety, gdy zamek był niemal gotowy w 1381 roku, padł on ofiarą najazdu wojsk litewskich pod dowództwem księcia Kiejstuta. Spalony zamek Krzyżacy odbudowali, stosując swój sprawdzony schemat. Na planie prostokąta 47m x 45m powstał zamek kasztelowy z wewnętrznym dziedzińcem, czterema skrzydłami oraz wewnętrznymi drewnianym krużgankami. Aby dostać się do zamku przez bramę zachodnią, trzeba było pokonać drewniany most na fosie zasilanej przez rzekę Drwęcę.

Turniej Rycerski Zamek w Ostródzie 2023 - Zamek w Ostródzie - widok na dziedziniec oraz drewniany krużganek.
Zamek w Ostródzie – widok na dziedziniec oraz drewniany krużganek.

Po grunwaldzkim pogromie Krzyżaków, zamek trafił na krótko w ręce księcia Janusza Mazowieckiego. By ponownie trafić w ręce zakonu. Podczas wojny z Rosją oraz Potopu Szwedzkiego ostródzka warownia została wzmocniona wałami ziemnymi oraz bastionami. XVIII-wieczne przekazy, mówią o wieży zniszczonej razem ze wschodnim skrzydłem zamku, w wyniku pożaru w 1783 roku. Zrujnowanych części zamku nie odbudowano, po rozebraniu ich pozostałości wzniesiono jedynie mur kurtynowy, zamykający dziedziniec od strony wschodniej. Na początku XIX wieku, w ostródzkim zamku gościł Napoleon Bonaparte. Nastały lata upadku, nie dość że w wyniku II wojny światowej zamek był zniszczony to dzicz sowiecka spaliła to co z niego zostało. Od momentu odbudowy w 1974 roku, Zamek w Ostródzie stał się siedzibą muzeum i centrum kultury.

Turniej Rycerski Zamek w Ostródzie 2023 – IX edycja

Swoje przybycie zapowiedziało ok. 100 rekonstruktorów historycznych, pragnących wziąć udział w sportowych walkach rycerskich. Wszyscy przybyli goście, będą mogli podziwiać kunszt bojowy startujących w turnieju zawodników w trakcie ich zmagań na miecz i tarcze oraz miecz długi. Najbardziej waleczni z rycerze wezmą udział w widowiskowych walkach drużynowych. Turniej to nie tylko miecze i tarcze, zaplanowane ostały turniejowe zmagania łuczników, a białogłowy wystartują w biegu dam. Na miłośników głośniejszych atrakcji czeka pokaz artyleryjski. Uwieńczeniem sobotnich zmagań będzie inscenizacja bitwy.

W rozbitym pod zamkiem historycznym obozie, świadkowie turniejowych atrakcji znajdą rzemieślnicze kramy a w nich: rękodzieło, ceramika, zabawki dla dzieci, tam też odbędą się pokazy kowalstwa. Wzorem lat ubiegłych, gośćmi turnieju będą ptaki drapieżne.

Plan turnieju:

12:00 – Otwarcie turnieju

12:30 – Turnieje bojowe 1vs1 (Dziedziniec)

13:00 – Turniej łuczniczy (Przedzamcze)

16:00 – Bieg Dam (Przedzamcze)

17:00 – Pełnokontaktowe Walki Drużynowe (Przedzamcze)

18:00 – Pokaz Artyleryjski (Przedzamcze)

19:00 – Inscenizacja Bitwy ( Przedzamcze)

Ciekawy materiał wideo: Rycerskie Mistrzostwa Świata Hiszpania 2020

Może cię zainteresować: Legnickie Pole 1241 – 2023

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia