Radio łączy ludzi!

412

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Radio łączy ludzi
Według Michała Figurskiego, niepełnosprawność w żadnym stopniu nie powinna wykluczać marzenia o profesjonalnym dziennikarstwie. A jak u niego zaczęła się miłość do radia?

To nie będzie tradycyjny wywiad, a rozmowa dwóch radiowców, których łączy ta sama pasja, empatia i wrażliwość. Gościem Dominika Kubalskiego jest Michał Figurski – dziennikarz, który od ośmiu lat także jest osobą z niepełnosprawnością. Dlaczego radio łączy ludzi? 

Praca w radiu – jak to się zaczęło? 

Na początek warto podkreślić, że dla obu Panów na początku sytuacja była nieco stresująca. Michał Figurski rzadko bowiem występuje w roli osoby, której zadawane są pytania. Dominik Kubalski z kolei nigdy nie prowadził rozmowy w konkurencyjnym medium. W związku z tym jako pierwsze padło pytanie o początki radiowej działalności. W przypadku Michała Figurskiego zaczęła się ona w roku 1993, zaraz po maturze. Szukano bowiem radiowców do Radia Kolor, którego w tamtym okresie był wielkim fanem. Jak sam twierdzi, ten zawód wydawał mu się słuszny, gdyż od zawsze kochał ludzi, kochał muzykę i uwielbiał mówić, co można zauważyć już po chwili rozmowy. Podobne przemyślenia miał zresztą Dominik Kubalski, który stwierdził, że dzień bez kontaktu z drugim człowiekiem jest dla niego dniem straconym. Nasz gość podkreślił również, jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywają takie media, jak Radio Bezpieczna Podróż, które pokazuje potencjał drzemiący w osobach z niepełnosprawnościami. 

Radio łączy ludzi – na przekór niepełnosprawności 

Michał Figurski uważa, że to właśnie pozytywne nastawienie do drugiego człowieka jest jedną z kluczowych cech dobrego radiowca. Podczas rozmowy nie mogło zabraknąć pytania o to, jak zmieniło się życie naszego gościa po wylewie, którego doznał osiem lat temu. Radiowiec przyznaje, że często otrzymuje to pytanie. On sam nadal uważa się jednak za człowieka bezkompromisowego. Dodaje, że ma świadomość, iż przez ludzi postrzegany jest jako osoba, która nie gryzie się w język, a i zdarza mu się często przeklinać. Z drugiej strony podkreśla ważną rolę swojego rodzinnego domu, który z jednej strony nauczył go ciężkiej pracy, a z drugiej empatii dla drugiego człowieka. Dramat sprzed ośmiu lat nie zabił w nim jednak pasji do radia. Warto dodać, że tuż po wylewie, u Michała Figurskiego stwierdzono paraliż lewej strony twarzy. Dlatego jednym z pierwszych kroków w ramach rehabilitacji były regularne wizyty u logopedy. 

Mimo znaczących skutków wylewu Michał Figurski ani na chwilę nie pomyślał, żeby zrezygnować z anteny.

Najważniejsze to się nie poddawać! 

Celem pracy z logopedą było rzecz jasna jak najszybsze odzyskanie prawidłowej wymowy. Radiowcy wymienili się również spostrzeżeniami względem akceptacji ze strony społeczeństwa. Michał Figurski podkreśla, że do dziś zdarzają mu się sytuacje, gdzie ludzie wręcz wytykają go palcami. Nasz gość od września będzie prowadził program w jednej z czołowych stacji telewizyjnych. Wspomniał o tym, że gdy w sieci pojawiła się informacja na ten temat, zobaczył wiele komentarzy drwiących z faktu, że tzw. „kaleka” będzie w stanie prowadzić taki program. To jednak tylko pokazuje jak wiele mamy do zrobienia w zakresie akceptacji i tolerancji. Dziennikarz podkreśla jednak, żeby nigdy się nie poddawać i walczyć o swoje marzenia. Z drugiej strony takie medium jak Radio Bezpieczna Podróż uważa za pewnego rodzaju pierwszy kamień, który powinien teraz pociągnąć za sobą szereg innych przykładów zdolnych, ale niewidzianych osób. 

Rozmowa z Michałem Figurskim miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Mazowsze dla niepełnosprawnych”, której możecie posłuchać w każdy piątek i niedzielę po g. 14:00.  

„Partnerem wydarzenia” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

#MazowszesercemPolski

Rozmowa z Michałem Figurskim

Materiał realizowany jest współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia