Kobiety, które tworzyły motoryzację

471

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kobiety, które tworzyły motoryzacje
Pierwsza podróż autem żony Carla Benza odbyła w ścisłej tajemnicy przed mężem.

Motoryzacja – pasja wyłącznie dla mężczyzn? Zarówno historia, jak i czasy współczesne pokazują nam coś zupełnie innego. Płeć piękna nie tylko od zawsze odważnie czuła się za kierownicą, ale i brała czynny udział w wymyślaniu różnego typu udogodnień. Przed Wami kobiety, które tworzyły motoryzację. 

Pierwsza podróż autem 

Jednym z najczęściej przewijających się kobiecych nazwisk względem przełomów motoryzacji jest Bertha Benz. Trudno się dziwić. To właśnie żona Carla Benza, inicjatora marki, którą znamy do dziś, odbyła pierwszą podróż samochodem. Rzecz jasna był to pojazd opatentowany przez jej męża. Co ciekawe jednak, wspomnianą podróż odbyła w tajemnicy przed nim, a było to dokładnie w sierpniu 1888 roku. Fatalne warunki na drodze i ówczesny brak znaków drogowych przyczynił się do wypadku. Naprawa samochodu odbyła się z kolei przy pomocy szpilek do kapelusza i pasa do pończoch. Jak wyżej wspomnieliśmy, kobiety brały także udział w tworzeniu różnych części samochodu. Jednym z przykładów jest Mary Anderson, która opatentowała wycieraczki. I w tym wypadku inspiracją okazało się samo życie. Pewnego dnia kobieta wraz z córką podróżowała taksówką. Była zima, a za oknem sypał śnieg. Mary Anderson zwróciła uwagę, że taksówkarz musi co chwile zatrzymywać się, by z przedniej szyby zdjąć zaspy śniegu. 

Prawdziwe kobiety sukcesu 

Początkowo nikt nie był jednak zainteresowany wykorzystywaniem wycieraczek. Z czasem jednak stały się standardowym wyposażeniem większości modeli aut. Motoryzacja to przede wszystkim bezpieczeństwo ruchu drogowego. I tu ważną rolę odegrała kobieta, a konkretnie June McCaroll, z zawodu lekarka, która wynalazła pasy ruchu. Podobnie jak Mary Anderson zainspirowało ją do tego źycie, a konkretnie zdarzenie, które o mały włos nie zakończyło się tragicznie. W drodze do pracy miała bowiem zostać zepchnięta przez ciężarówkę. Wówczas stwierdziła, że podzielona na dwie równe połowy jezdnia będzie zapobiegać takim zdarzeniom. Niestety jej inicjatywa z początku spotkała się z opieszałością lokalnych władz. Kobieta nie dała jednak za wygraną i sama postanowiła namalować pasy na ulicy. Dziś, jak wiemy, te są jednym z największych wyznaczników bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Autem okrążyć świat? Proszę bardzo! Tego wyczynu dokonała Clarenore Stinnes.  Samochodem, którym się poruszała był 34,5-konny Adler Standard 6. 

Jak się okazuje, Florence Lawrence nie tylko cieszyła się bogatą filmografią, ale i kolekcją okazałych aut.

Kobiety, które tworzyły motoryzacje – wizjonerki i pasjonatki 

25-miesięczna podróż przez silne mrozy, jak i ogromne upały z pewnością nie była łatwa. Tym bardziej, że były to lata 30., w których raczej nie uświadczyliśmy na drogach, chociażby stacji benzynowych. Tak czy inaczej, kobieta przejechała 23 kraje, podróżując m.in. przez Bałkany, Kaukaz, czy Syberię. Kobieta przeszła do historii również pod względem osiągania pierwszych dużych prędkości, a była to Dorothy Levitt. Z zawodu dziennikarka i pisarka – prywatnie także miłośniczka motoryzacji. W roku 1905 za kierownicą roadstera rozpędziła się do 146 km/h. Dziś taka liczba fanom motoryzacji może wydawać się śmieszna, jednak w tamtych czasach był to prawdziwy wyczyn. Trzeba przyznać, że dzisiejszym polskim odpowiednikiem Dorothy Levitt mogłaby być Martyna Wojciechowska. Polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna, aktywistka społeczna, a także miłośniczka motoryzacji, przez lata doskonale radziła sobie na trasach wyścigowych. Okazuje się, że Dorothy Levitt zawdzięczamy również wsteczne lusterka. 

Linda Jackson – obecna szefowa Peugoeta od zawsze wiedziała, że chce działać w motoryzacji.

Inspiracją samo życie 

Po wspomnianej podróży miała bowiem zacząć radzić prowadzącym pojazdy kobietom, by zawsze miały ze sobą lusterko do spojrzenia wstecz w razie potrzeby. Dziś jak wiemy, boczne i wsteczne lusterka umożliwiają wszystkim kierowcom pełną kontrolę nad zdarzeniami na drodze. Motoryzacja może być pasją, nawet jeśli nie jest zawodem. Doskonałym przykładem jest Florence Lawrence, która uznawana jest za jedną z najsłynniejszych aktorek Hollywood na przełomie XIX i XX wieku. Okazuje się, że była również wielką kolekcjonerką aut. Posiadała ich najróżniejsze modele. Ale to nie wszystko. Kobieta zajmowała się również ich naprawą, a także wymyślała patenty zwiększające bezpieczeństwo, m.in. znak STOP, który pojawiał się po naciśnięciu hamulca. To właśnie jej zawdzięczamy znaczną część dzisiejszych kierunkowskazów. Dziś także mamy kilka kobiet, które z powodzeniem wiodą prym w świecie motoryzacji. Jedną z nich jest Linda Jackson – obecnie dyrektorka Peugeota, a niegdyś Citroëna. Swoją karierę zawodową zaczynała pracując jako księgowa w salonie Jaguara. 

Od triumfu Jutty Kleinschmidt Rajdzie Dakar minęło ponad 20 lat.

Kobiety, które zmieniły świat 

Linda Jackson jest też pierwszą Angielką, która prowadzi dużą firmę samochodową. Z kolei Jutta Kleinschmidt jako pierwsza na świecie wygrała Rajd Dakar, a miało to miejsce w 2001 roku. Choć z wykształcenia jest fizykiem to od zawsze ciągnęło ją do motoryzacji. Początkowo pracowała nad rozwojem modeli BMW, jednak szybko zdała sobie sprawę, że jej pasją są wyścigi. Trzeba przyznać, że kobiety, które tworzyły motoryzacje zdecydowanie obalają utarte stereotypy dotyczące dominacji mężczyzn w tym świecie. Z drugiej strony widzimy, w jak dużym stopniu płeć piękna przyczyniła się do rozwoju bezpieczeństwa na drogach.

Przeczytaj także: Historia tablic rejestracyjnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia