Obowiązkowe wyposażenie auta za granicą

373

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Obowiązkowe wyposażenie auta za granicą
Okazuje się, że w niektórych krajach nasze auto powinno być dużo bardziej wyposażone.

W Polsce mamy jasno określone przepisy względem tego, w jaki sposób powinien być wyposażony nasz samochód. Tymczasem o czym powinniśmy pamiętać w momencie, gdy wyjeżdżamy poza Polskę? Okazuje się, że obowiązkowe wyposażenie auta za granicą przeszło w ostatnich latach pewne zmiany. 

Jak to wygląda w Polsce? 

Zanim przejdziemy do przyglądania się krajom zagranicznym, przypomnijmy sobie, jak kwestia ta wygląda w naszym kraju. Reguluje to, bowiem m.in. pkt. 66 Kodeksu drogowego, który mówi, że: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony, i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę”. Wiadomo, że nasze auto regularnie musi przechodzić przegląd. Jeżeli chodzi o samo obowiązkowe wyposażenie, to do podstawowych elementów należy: 

  • trójkąt ostrzegawczy – niezbędna, by postawić w momencie, gdy jesteśmy świadkami zdarzenia na drodze lub awarii naszego auta; 
  • gaśnica – na wypadek pożaru. W przypadku gaśnicy pamiętajmy, by sprawdzić jej jakość. Ponadto musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu; 

Z kolei jeżeli mówimy o wymaganiach względem Unii Europejskiej, to wśród obowiązkowych elementów zaliczamy np. 

  • *apteczkę; 
  • *kamizelkę odblaskową; 
  • *zapasowe koła; 
  • *komplet zapasowych żarówek; 
  • *bezpieczniki; 

Nowe auta, nowe wyposażenie 

Od połowy 2022 roku w życie weszły nowe przepisy względem nowo wyprodukowanych aut. I tak będą one posiadać detale, o których prawdopodobnie jeszcze 20 lat nikt by nie pomyślał. A mowa tu, chociażby o systemach, które monitorują nie tylko prawidłową pręskość, ale i wydajność kierowcy. Dzisiejsze samochody są w stanie wykryć nawet najmniejsze elementy rozproszenia. Ponadto kontrolowane będzie ciśnienie w oponach, a także awaryjne hamowanie. Samochody będą mogły także bezpiecznie się utrzymać na pasach ruchu w nagłych sytuacjach. Pojawiły się także ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon i awaryjne sygnały STOP. Jednym z najistotniejszych elementów są natomiast zabezpieczenia przed uderzenem głową. Jak wyżej wspomniesliśmy, do obowiązkowego wyposażenia należy m.in. apteczka, która powinna mieć określoną zawartość. Tu zestaw pierwszej pomocy ustalony jest zgodnie z niemiecką normą DIN 13164. Warto zwrócić uwagę, by w apteczce nie przewozić ostrych przedmiotów, czy płynu do dezynfekcji.  

Odpowiednio wyposażona apteczka samochodowa może uratować życie.

Obowiązkowe wyposażenie auta za granicą – co i gdzie trzeba mieć? 

Przyjrzyjmy się zatem wymaganiom dotyczącym wyposażenia samochodu względem krajów, które najczęściej odwiedzane są przez Polaków: 

Austria – trójkąt ostrzegawczy, apteczka; 

Belgia – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica; 

Bułgaria – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, gaśnica; 

Chorwacja – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, zapasowe żarowówki i bezpieczniki; 

Czechy – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, gaśnica, zapasowe żarówki i bezpieczniki, koło zapasowe i narzędzia; 

Francja – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki i bezpieczniki, zabezpieczenia antywłamaniowe; 

Norwegia – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa; 

Niemcy – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka; 

Włochy – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa; 

HIszpania – dwa trójkąty osrzegawcze, kamizelka odblaskowa, koła zapasowe i narzędzia; 

Grecja – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskoa, apteczka, gaśnica, zapasowe żarówki; 

Finlandia – trojkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa; 

Jak widzimy, niektóre kraje dość znacząco różnią się względem obowiązkowego wyposażenia auta. Sporym zaskoczeniem może wydawać się Wielka Brytania, bowiem tam wymagany jest wyłącznie trójkąt ostrzegawczy. 

Kamizelka odblaskowa – obowiązkowa poza terenem zabudowanym, ale, czy konieczna w samochodzie?

Kamizelka odblaskowa – dlaczego warto? 

Jak wiemy, w przepisach prawa mamy zapis, który mówi o tym, że pieszy poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania „elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba, że osoba porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”. Tymczasem co z kamizelkami odblaskowymi w samochodzie? Jak się okazuje, zgodnie z prawem nie jest ona obowiązkowym wyposażeniem naszego auta. Z praktycznego punktu widzenia może bowiem dojść do sytuacji, w której z powodu awarii auta będziemy musieli opuścić go poza terenem zabudowanym. Wówczas taka kamizelka może okazać nam się niezbędna. Jak wyżej wspomnieliśmy, w samochodzie nie należy mieć ze sobą m.in. ostrych narzędzi. Lista „rzeczy zabronionych” jest w tym wypadku jednak nieco dłuższa. Przykładowo w wielu krajach zabronione jest, np. korzystanie z aplikacji informujących o kontroli drogowej. Z przepisami warto się dobrze zapoznać, gdyż w przeciwnym razie grożą nam surowe mandaty. 

Wyposażenie auta sprawdza się m.in. w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami zdarzenia na drodze.

Dbajmy o właśne bezpieczeństwo 

Dbając o obowiązkowe wyposażenie auta za granicą troszczymy się nie tylko o siebie, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Sam koszt takiego wyposażenia nie jest także wysoki, gdyż przykładowo cena apteczki to ok. 25 zł. Jeszcze tańsza jest kamizelka odblaskowa. Najdroższe są w tym wypadku zapasowe koła, gdyż tu trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 200 zł. Pamiętajmy również, by przed każdą podróżą przede wszystkim zadbać o stan techniczny naszego auta. 

Przeczytaj także: Apteczki samochodowe – porównanie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia