Obowiązkowe wyposażenie auta za granicą

0
122
Obowiązkowe wyposażenie auta za granicą
Okazuje się, że w niektórych krajach nasze auto powinno być dużo bardziej wyposażone.

W Polsce mamy jasno określone przepisy względem tego, w jaki sposób powinien być wyposażony nasz samochód. Tymczasem o czym powinniśmy pamiętać w momencie, gdy wyjeżdżamy poza Polskę? Okazuje się, że obowiązkowe wyposażenie auta za granicą przeszło w ostatnich latach pewne zmiany. 

Jak to wygląda w Polsce? 

Zanim przejdziemy do przyglądania się krajom zagranicznym, przypomnijmy sobie, jak kwestia ta wygląda w naszym kraju. Reguluje to, bowiem m.in. pkt. 66 Kodeksu drogowego, który mówi, że: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony, i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę”. Wiadomo, że nasze auto regularnie musi przechodzić przegląd. Jeżeli chodzi o samo obowiązkowe wyposażenie, to do podstawowych elementów należy: 

  • trójkąt ostrzegawczy – niezbędna, by postawić w momencie, gdy jesteśmy świadkami zdarzenia na drodze lub awarii naszego auta; 
  • gaśnica – na wypadek pożaru. W przypadku gaśnicy pamiętajmy, by sprawdzić jej jakość. Ponadto musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu; 

Z kolei jeżeli mówimy o wymaganiach względem Unii Europejskiej, to wśród obowiązkowych elementów zaliczamy np. 

  • *apteczkę; 
  • *kamizelkę odblaskową; 
  • *zapasowe koła; 
  • *komplet zapasowych żarówek; 
  • *bezpieczniki; 

Nowe auta, nowe wyposażenie 

Od połowy 2022 roku w życie weszły nowe przepisy względem nowo wyprodukowanych aut. I tak będą one posiadać detale, o których prawdopodobnie jeszcze 20 lat nikt by nie pomyślał. A mowa tu, chociażby o systemach, które monitorują nie tylko prawidłową pręskość, ale i wydajność kierowcy. Dzisiejsze samochody są w stanie wykryć nawet najmniejsze elementy rozproszenia. Ponadto kontrolowane będzie ciśnienie w oponach, a także awaryjne hamowanie. Samochody będą mogły także bezpiecznie się utrzymać na pasach ruchu w nagłych sytuacjach. Pojawiły się także ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon i awaryjne sygnały STOP. Jednym z najistotniejszych elementów są natomiast zabezpieczenia przed uderzenem głową. Jak wyżej wspomniesliśmy, do obowiązkowego wyposażenia należy m.in. apteczka, która powinna mieć określoną zawartość. Tu zestaw pierwszej pomocy ustalony jest zgodnie z niemiecką normą DIN 13164. Warto zwrócić uwagę, by w apteczce nie przewozić ostrych przedmiotów, czy płynu do dezynfekcji.  

Odpowiednio wyposażona apteczka samochodowa może uratować życie.

Obowiązkowe wyposażenie auta za granicą – co i gdzie trzeba mieć? 

Przyjrzyjmy się zatem wymaganiom dotyczącym wyposażenia samochodu względem krajów, które najczęściej odwiedzane są przez Polaków: 

Austria – trójkąt ostrzegawczy, apteczka; 

Belgia – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica; 

Bułgaria – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, gaśnica; 

Chorwacja – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, zapasowe żarowówki i bezpieczniki; 

Czechy – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, gaśnica, zapasowe żarówki i bezpieczniki, koło zapasowe i narzędzia; 

Francja – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki i bezpieczniki, zabezpieczenia antywłamaniowe; 

Norwegia – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa; 

Niemcy – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka; 

Włochy – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa; 

HIszpania – dwa trójkąty osrzegawcze, kamizelka odblaskowa, koła zapasowe i narzędzia; 

Grecja – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskoa, apteczka, gaśnica, zapasowe żarówki; 

Finlandia – trojkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa; 

Jak widzimy, niektóre kraje dość znacząco różnią się względem obowiązkowego wyposażenia auta. Sporym zaskoczeniem może wydawać się Wielka Brytania, bowiem tam wymagany jest wyłącznie trójkąt ostrzegawczy. 

Kamizelka odblaskowa – obowiązkowa poza terenem zabudowanym, ale, czy konieczna w samochodzie?

Kamizelka odblaskowa – dlaczego warto? 

Jak wiemy, w przepisach prawa mamy zapis, który mówi o tym, że pieszy poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania „elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba, że osoba porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”. Tymczasem co z kamizelkami odblaskowymi w samochodzie? Jak się okazuje, zgodnie z prawem nie jest ona obowiązkowym wyposażeniem naszego auta. Z praktycznego punktu widzenia może bowiem dojść do sytuacji, w której z powodu awarii auta będziemy musieli opuścić go poza terenem zabudowanym. Wówczas taka kamizelka może okazać nam się niezbędna. Jak wyżej wspomnieliśmy, w samochodzie nie należy mieć ze sobą m.in. ostrych narzędzi. Lista „rzeczy zabronionych” jest w tym wypadku jednak nieco dłuższa. Przykładowo w wielu krajach zabronione jest, np. korzystanie z aplikacji informujących o kontroli drogowej. Z przepisami warto się dobrze zapoznać, gdyż w przeciwnym razie grożą nam surowe mandaty. 

Wyposażenie auta sprawdza się m.in. w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami zdarzenia na drodze.

Dbajmy o właśne bezpieczeństwo 

Dbając o obowiązkowe wyposażenie auta za granicą troszczymy się nie tylko o siebie, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Sam koszt takiego wyposażenia nie jest także wysoki, gdyż przykładowo cena apteczki to ok. 25 zł. Jeszcze tańsza jest kamizelka odblaskowa. Najdroższe są w tym wypadku zapasowe koła, gdyż tu trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 200 zł. Pamiętajmy również, by przed każdą podróżą przede wszystkim zadbać o stan techniczny naszego auta. 

Przeczytaj także: Apteczki samochodowe – porównanie