Koncern Pfizer chce zedrzeć z Polaków ponad 5 miliardów złotych

303

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Koncern Pfizer - dłoń w niebieskiej, lateksowej rękawiczce, trzyma fiolkę ze szczepionką na covid-19
Nie pierwszy to raz, gdy za błędne decyzje zapłacimy wszyscy.

Czy wiesz, że każdy Polak może być zmuszony do zapłaty 150 złotych plus odsetki za niewykorzystane szczepionki przeciwko COVID-19? To skandaliczne żądanie firmy farmaceutycznej Pfizer, która pozwała Polskę do sądu belgijskiego za zerwanie umowy szczepionkowej. Sprawa ma się rozpocząć 30 stycznia 2024 roku, a stawką jest 5 644 290 747 zł. Tyle chce Koncern Pfizer

Dlaczego Polska zerwała umowę z Koncernem Pfizer?

Polska była jednym z pierwszych krajów, które podpisały umowę z Pfizerem na dostawę szczepionek przeciwko COVID-19. Umowa ta miała zapewnić Polsce dostęp do nowoczesnej i skutecznej metody walki z pandemią, która dotknęła cały świat.

Jednak sytuacja się zmieniła. W ciągu kilku miesięcy Polska zaszczepiła ponad 80% swojej populacji, a zapotrzebowanie na szczepionki spadło. Tymczasem Pfizer nadal domagał się od Polski odbioru kolejnych partii szczepionek, które nie były już potrzebne.

Polska postanowiła więc zerwać umowę z Pfizerem, powołując się na argumenty prawne i faktyczne. Polska argumentowała, że umowę zawarto w sytuacji nadzwyczajnej i nieprzewidywalnej, a także że Pfizer nie spełnił swoich zobowiązań dotyczących terminowości i jakości dostaw.

Jednocześnie Polska podkreślała również, że nie może ponosić dodatkowych kosztów związanych z przechowywaniem i dystrybucją niewykorzystanych szczepionek, a także że musi skoncentrować swoje zasoby na obronie przed rosyjską agresją na Ukrainę, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Jak Pfizer zareagował na zerwanie umowy przez Polskę?

Pfizer nie zaakceptował decyzji Polski i zdecydował się na drogę sądową. Pfizer złożył pozew przeciwko Polsce do sądu belgijskiego, który jest właściwy do rozstrzygania sporów wynikających z umowy szczepionkowej.

Koncern Pfizer domaga się od Polski zapłaty ponad 5 miliardów złotych, co odpowiada wartości niewykorzystanych szczepionek, plus odsetki i koszty procesowe. Pfizer twierdzi, że Polska naruszyła warunki umowy i nie ma podstaw do jej zerwania.

Firma Pfizer nie chce też ujawniać szczegółów umowy, którą objęto klauzulą poufności. Pfizer twierdzi, że umowa jest korzystna dla Polski i zapewnia jej preferencyjne warunki cenowe i dostawcze.

Jak Polska broni się przed pozwem Pfizera?

Polska nie zgadza się z roszczeniami Pfizera i zamierza bronić się przed pozwem, zatrudniła do tego celu renomowaną kancelarię prawną Strelia, która specjalizuje się w prawie międzynarodowym i handlowym.

Polska zapowiada, że przedstawi swoje argumenty przed sądem belgijskim i wykaże, że zerwanie umowy było uzasadnione i legalne, liczy też na poparcie Komisji Europejskiej, która pośredniczyła w negocjacjach z Pfizerem.

Również podkreśla, że nie chce unikać swoich zobowiązań, ale działa w interesie publicznym i zgodnie z zasadami sprawiedliwości i uważa, że Pfizer nadużywa swojej pozycji i próbuje zedrzeć z Polaków pieniądze za niewykorzystane szczepionki.

Co oznacza pozew Koncernu Pfizer dla Polaków?

Pozew Pfizera jest nie tylko zagrożeniem dla budżetu państwa, ale także dla kieszeni każdego Polaka. Jeśli Polska przegra sprawę, będzie musiała zapłacić Pfizerowi ponad 5 miliardów złotych, co oznacza, że każdy Polak będzie musiał się do tego dokładać.

Według szacunków, każdy Polak będzie musiał zapłacić około 150 złotych plus odsetki za niewykorzystane szczepionki. To kwota, która mogłaby być przeznaczona na inne cele, takie jak ochrona zdrowia, edukacja, czy infrastruktura.

Pozew Pfizera jest też atakiem na suwerenność Polski i jej prawo do podejmowania decyzji w sprawach dotyczących zdrowia publicznego. Pfizer chce narzucić Polsce swoją wolę i zmusić ją do kupowania niepotrzebnych szczepionek.

Pozew Pfizera jest więc nie tylko kwestią prawną, ale także moralną i polityczną. Polska nie może się poddać i musi walczyć o swoje prawa i interesy. Polska musi pokazać, że nie da się zastraszyć i wykorzystać przez korporację, która chce zarobić na ludzkiej tragedii.

Ostatecznie to, jak decyzja ta wpłynie na społeczeństwo rosyjskie i na przebieg wojny na Ukrainie, będzie można ocenić dopiero po czasie.

Słuchaj nas online!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia