Pierwsze dymisje w spółkach Skarbu Państwa – Orlen

271

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pierwsze dymisje w spółkach Skarbu Państwa - Orlen Janina Goss
pierwsze dymisje w spółkach Skarbu Państwa - Orlen Janina Gass

Po zmianie władzy w Polsce w wyniku wyborów parlamentarnych w październiku 2023 roku, nowy rząd rozpoczął działania mające na celu przeprowadzenie zmian w spółkach Skarbu Państwa. Jedną z pierwszych zmian było odwołanie przez ministra aktywów państwowych Borysa Budkę ze składu rady nadzorczej spółki Janiny Goss. Następny pewnie będzie Daniel Obajtek. Zatem są faktem pierwsze dymisje w spółkach Skarbu Państwa – Orlen.

Pierwsze dymisje w spółkach Skarbu Państwa – Orlen

Oprócz Obajtka, z funkcji członka rady nadzorczej Orlenu odwołano Janinę Goss, prywatną przyjaciółkę Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Goss była w radzie nadzorczej Orlenu od 2018 roku.

Dymisja Goss i oczekiwana dymisja Prezesa Orlenu Daniela Obajtka to pierwsze zmiany personalne w spółkach Skarbu Państwa po zmianie władzy. Prawdopodobnie będą one poprzedzały dalsze zmiany w zarządach i radach nadzorczych innych spółek.

pierwsze dymisje w spółkach Skarbu Państwa - Orlen Daniel Obajtek
Pierwsze dymisje w spółkach Skarbu Państwa – Orlen Daniel Obajtek potwierdza.

Obajtek nie będzie zwlekał?

Nowy szef resortu nie ukrywa, że oczekuje też „bardzo szybkiej” dymisji szefa Orlenu – Daniela Obajtka. Obajtek został powołany na stanowisko prezesa Orlenu w 2018 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W czasie jego kadencji spółka osiągnęła znaczące wyniki finansowe, m.in. dzięki przejęciu Grupy Lotos. Jednak Obajtek jest dość mocno krytykowany za swoje działania, m.in. za nepotyzm i brak transparentności. Choć lista zarzutów jest dłuższa.

W związku z tym, nowy minister aktywów państwowych Borys Budka oczekuje szybkiej dymisji Obajtka. Ten w jednym z wywiadów 25 listopada 2023 roku Obajtek ogłosił, że poda się do dymisji w momencie kiedy władzę przejmie dotychczasowa opozycja.

Dymisje Obajtka i Goss są postrzegane jako sygnał nowego podejścia rządu do zarządzania spółkami Skarbu Państwa. Nowy rząd zapowiada, że będzie dążył do zwiększenia transparentności i efektywności tych spółek.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia