Śmierć uczestnika Powstania Warszawskiego

Śmierć uczestnika Powstania Warszawskiego

221

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Śmierć uczestnika Powstania Warszawskiego.
Śmierć uczestnika Powstania Warszawskiego.

Śmierć uczestnika Powstania Warszawskiego. 13 grudnia odszedł od nas na wieczną służbę jeden z najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego Stanisław Jan Majewski (pseudonim „Stach”). W roku wybuchu powstania „Stach” był jeszcze dzieckiem, a miał zaledwie 15 lat. Stanisław Jan Majewski urodził się dokładnie 8 lutego 1929 roku w Warszawie, a o jego śmierci poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. W czasie okupacji niemieckiej nasz bohater wstąpił do Szarych Szeregów. Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie „Stach” brał udział w walkach na terenie Śródmieścia Południowego w Batalionie AK „Zaremba-Piorun”. Plutonem „Skobiga”, którego członkiem był Stanisław Jan Majewski dowodził oficer sztabu Inspektora Prawobrzeżnego Okręgu Warszawskiego Romuald Radziwiłowicz „Zaremba”. Razem z Majewskim w Batalionie walczył m. in. Albert Szklarski, autor popularnych przygód Tomka Wilmowskiego. Stanisław Jan Majewski żył 94 lata.

Śmierć uczestnika Powstania Warszawskiego – wywiad dla Wirtualnej Polski

W wywiadzie dla Wirtualnej Polski w 2019 roku Stanisław Jan Majewski „Stach” wspominał, że zostało nas już tylko ok. 1200 osób z czego raptem 10 czy 20 „na chodzie”. Chciałbym gdy już wszyscy odejdziemy by nie zapomniano o nas i ludzie czasem przychodzili na skwer ku naszej pamięci. 12 lipca 2021 roku Stanisława Jana Majewskiego wybrano członkiem zarządu związku Powstańców Warszawskich. Po II Wojnie Światowej „Stach” poszedł do szkoły technicznej w Zamościu zaś w wojsku Majewski zakończył służbę na stopniu podchorążego. W 2009 r. Majewski został odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. Zmarły już powstaniec dostał także Warszawski Krzyż Powstańczy. W stolicy przy ulicy Nowogrodzkiej możemy zobaczyć mural poświęcony bohaterowi.

Śmierć uczestnika Powstania Warszawskiego – „przebierańcy”

W jednym z udzielonych wywiadów Stanisław Jan Majewski opowiadał, że aż przykro mu się robi jak widzi młode osoby noszące ubrania ze znakiem Polski Walczącej. To dlatego, że w czasie zrywu kotwica była symbolem nadziei na odzyskanie niepodległości. W obecnej rzeczywistości jest on wykorzystywany przez producentów głównie w celu zysku. Zdaniem bohatera ludzie noszący odzież z tym znakiem to po prostu „Przebierańcy”. Cześć i Chwała Bohaterom”.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia